Առանց դեղամիջոցների տրամադրությունը բարձրացնելու 6 եղանակ
Երբ բացարձակ տրամադրություն չունեք, դժվար թե դեպրեսիվ վիճակի հաղթահարմանը միտված դիետային հետեւելու կամ ֆիզիկական վարժությունները կատարելու ցանկություն ունենաք:  Ավելին` եթե սովորական մարդկանց շարքին եք դասվում, միակ բանը, որ ձեր մկաններն ի վիճակի են անել` հեռուստացույցի հեռակառավարման վահանակով ալիքներն այս ու այն կողմ շրջելն է: Բայց մի անհանգստացեք` տրամադրության բարձրացումը միայն սպիտակ դեղահաբերից, դիետայից եւ վարժություններից չի կախված` այստեղ եւս այլընտրանք կա, տեղեկացնում է Medical Daily-ն:
Հարկ է նշել, որ տրամադրության մակարդակը մտավոր առողջության կարեւոր գործոններից մեկն է համարվում: Դեպրեսիայի ծանր տեսակներից շատերը սովորական անտրամադիր վիճակից են սկիզբ առնում: Սակայն տրամադրության` միջավայրային եւ քիմիական պատճառներով պայմանավորված անկումը կարելի է արագ հաղթահարել, եթե ստորեւ բերված 6 խորհուրդներին հետեւեք:
1. Ձեր սիրած ուտեստը նկարեք
Անցյալ տարի իրականացված հետազոտության արդյունքները ցույց են տվել, որ տրամադրության անկման պահին պիցցա կամ տորթ նկարող մարդիկ ավելի արագ են վերականգնվում, քան նրանք, ովքեր առաջարկվող դիետիկ ուտեստներն են նկարում: Օրինակ` պիցցան 28 տոկոս դեպքերում է տրամադրությունը բարձրացնում, իսկ ահա պղպեղը` 1 տոկոս: Իմա՞ստը: Ոչ միայն ճարպի եւ շաքարի բարձր բաղադրությամբ ուտեստների սպառումն է մեծ բավականություն պատճառում, այլ նաեւ` հենց միայն դրանց առկայության մասին գաղափարը:
2. Համոզիր ինքդ քեզ
Նախկինում հոգեբաններին թվում էր, թե մարմնի լեզուն մեր զգացական միջավայրի արդյունքն է: Սակայն ներկայումս աստիճանաբար մեծ թափ է հավաքում տեսությունն առ այն, որ հակառակը` մարմնի լեզուն կարող է մեր էմոցիաների պատճառը դառնալ: Եթե ոտքերը միմյանցից հեռու, ձեռքերը կոնքերին դրած կանգնեք, ուղեղը կսկսի մտածել, թե ձեզ մոտ ամեն ինչ կարգին է: Նկարագրված դիրքով երկու րոպե անցկացնելն էլ բավական է տեստոստերոնի եւ ադրենալինի այնպիսի ժայթքում առաջացնելու համար, որ ինքներդ էլ կսկսեք հավատալ ձեր «դիրքին»: Մեկ բաժին ժպիտն, իհարկե, ամեն ինչ ավելի կարագացնի:
3. Ձողաձկան լյարդի յուղ ընդունեք
Առողջարար ճարպաթթուները` օմեգա-3-ը եւ օմեգա-6-ն իսկապես ի վիճակի են տրամադրություն բարձրացնել: Եթե կարողանաք ձողաձկան լյարդի յուղ ընդունել, նույնիսկ դեպրեսիային միտված բոլոր գործոնների` ալկոհոլից, սուրճից եւ ծխախոտից կախվածության առկայության պարագայում տրամադրության անկում երբեք չեք ունենա:
4. Հիշեք
Վերջին անգամ ե՞րբ եք հին լուսանկարներով լի ալբոմ թերթել: Կամ հին ընկերոջ հետ մանկության հիշողություններ կիսել: Ապացուցված է` անցյալին խարսխվող նոստալգիան մեր կյանքն ավելի իմաստալից է դարձնում: Տարիներ առաջ տեղի ունեցած պատմությունները, որոնք վատ սկիզբ եւ հուսադրող ավարտ են ունեցել, այնպիսի խառնաշփոթ են առաջացնում ուղեղի համար, որ սկսում է մտածել, թե այդ ամենը հենց հիմա` մեր առջեւ է կատարվում: Ու եթե պատմությունը հուսադրող ավարտ ունի, մեզ էլ նույնպիսի զգացողություն է համակում:
5. Ֆիզիկական շփման մեջ մտեք
Եթե ձեզ հետ միասին տխրող եւս մեկը կա, մի խուսափեք նրա հետ ֆիզիկական շփումից:  Մարդկանց միջեւ կոնտակտը ֆիզիկական կապը զգացականին միացնելու հետաքրքիր հատկություն ունի: Օրինակ` գրկախառնությունը ուղեղին ստիպում է մեծ քանակությամբ օքսիտոցին արտադրել, որ նաեւ «սիրո հորմոն» անվամբ է հայտնի:   Դրա շնորհիվ է, որ կապվածություն ենք զգում այս կամ այն մարդու նկատմամբ: Գիտնականների համոզմամբ, խաղալիք կենդանուն շոյելն անգամ կարող է ցանկալի արդյունքի հանգեցնել:
6. Երգեք
Քչերը կհավատան, թե երգելով հնարավոր է տրամադրություն բարձրացնել: Սակայն գիտնականները համոզված են, որ թե մարդիկ, եւ թե երգող թռչունները գրեթե նույնպիսի բավականություն են ստանում իրենց կատարումից` դոպամինի տեսքով: Ի միջի այլոց, սա այն նույն հորմոնն է, որը թմրանյութ ընդունելիս կամ շոկոլադ ուտելիս է արտադրվում: Այնպես որ մի ափսոսացեք ժամանակը` ցնցուղի տակ շամպունի շիշը ձեռքին երգելու համար:

Get Happy: 6 Little-Known Ways To Boost Your Mood Without The Use Of Medication
When you’re down in the dumps, avoiding sweets and working up a sweat are probably the last things on your mind. If you’re like most people, just about the only muscles worth moving are the ones guiding your thumb on the TV remote. But fear not — boosting your mood isn’t controlled only by exercise and diet, or tiny white pills, Medical Daily reports.
Boosting your mood, it should be said, is vital to your mental health. Major Depressive Disorder, the grandfather illness to clinical depression, typically begins as a general mood disorder — a nagging malaise you just can’t shake, before it spirals downward out of your control. Both environmental and chemical in nature, mood disorders can be tamed through certain mindful activities. Here are six, which you’ve probably never heard of, to get you started.
1. Draw Your Food
A study conducted last year showed that when people drew foods like pizza and cupcakes, as opposed to subjects that drew healthier foods or nothing at all, their reported moods were substantially greater. Drawing pizza, for example, lifted moods 28 percent. Drawing peppers, on the other hand, lifted them only one percent. The takeaway? It may not necessarily be the consumption of high-fat and high-sugar foods that pleases us. Sometimes the notion of it at all is enough to light up our brains.
2. Fake It Till You Make It
For much of psychology’s storied history, body language was thought to be the result of our feelings of emotion. But a growing school of researchers are finding that body language can be the cause of our emotions — that standing like Wonder Woman, with our legs apart and hands on our hips, tricks our brains into believing that we are, in fact, sad.
If I’m standing like this, the brain apparently thinks, I must feel in control. And so, mood spikes. Stand in that power pose for 120 seconds and the boost of testosterone and adrenaline will temporarily make you feel powerful. Combine it with the similar effects of smiling, and after enough time your mood has little choice but to perk up.
3. Cod Liver Oil, Down The Hatch
So-called “healthy fats,” such as omega-3 and omega-6 fatty acids are finally emerging to scientists as viable candidates to improve your mood. If you can stomach it, a 2006 study found that cod liver oil consumption correlated negatively with depression in the general population, even after controlling for a bunch of factors, such as alcohol and coffee consumption, smoking habits, age, gender, and exercise levels. What’s more, the longer people used cod liver oil, the less likely they were to suffer depressive symptoms.
4. Reminisce
When was the last time you looked at old photograph, or traded childhood memories with an old friend? Nostalgia, the tether than keeps us anchored to the past, has been shown over and over in scientific research to make our lives feel more meaningful. One study carried out last year found that nostalgic stories — those tending to start out bad, but ending on a high note — essentially confuse our brains into thinking the events are taking place right in front of us. If the story ends hopeful, we’ll be hopeful.
5. A Touch Is All It Takes
If you and someone close to you are both feeling down, don’t stray from one another. Human contact has the interesting property of bridging physical connection with emotional connection. The all-important hug, for example, releases a cascade of oxytocin in our brains. This hormone, also known as the “love hormone,” causes us to feel close to someone: The science is in the language itself.
A simple touch on the shoulder, it turns out, may be enough to quell feelings of existential dread. Even touching inanimate objects, such as teddy bears, can yield the same effects, researchers point out.
6. Belt One Out
Singing as a way to boost your mood has more anecdotal evidence behind it than hard science, but our rigorous understanding of birds, infamous for their singing prowess, leads researchers to believe the pleasure birds derive from singing shouldn’t be all that different from what we get out of it. A study conducted in 2008 found that while birds naturally derive a sense of enjoyment from singing, it’s actually in the form of a dopamine response. This means it involves the brain’s reward center. Human brains release dopamine after we do hard drugs, or eat chocolate. Avian brains apparently show the same effects during singing, and even more so when males sing to females.
This could explain not only why music sometimes feels so addictive, but why it is so adept at lifting our spirits — even when we’re alone, singing into our shampoo bottle in the shower.