Հազվագյուտ դեպք. փսխումը կերակրափողի պատռվածք է առաջացրել
BMJ Case Reports-ում հրապարակված զեկույցի համաձայն՝ Կալիֆոռնիայում 100 մղոն վազքի ժամանակ տղամարդը փսխել է:  Նա փորձել է շարունակել մարաթոնը, սակայն որովայնում եւ կրծքավանդակում ուժեղ ցավ է զգացել:
Ներկաները սրտի նոպա են կասկածել եւ նրան շտապ հիվանդանոց ուղարկել:
Ռենտգենի օգնությամբ պարզվել է, որ տղամարդու մոտ առաջացել է Բուրխավեի համախտանիշ, այսինքն՝ կերակրափողի պատերի բոլոր շերտերի ինքնաբուխ պատռվածք:
Նման իրավիճակ հազվադեպ է պատահում. տարեկան միլիոնից ընդամենը 3 դեպք, ընդ որում պացիենտների մոտ 1/3-ը մահանում է մի քանի ժամվա ընթացքում:
Հեղինակները նշում են, որ նախկինում երբեք մարզիկների մոտ Բուրխավեի համախտանիշի չի հանդիպել:
Այն սովորաբար նկատվում է 40-60 տարեկան տղամարդկանց մոտ սննդի կամ ալկոհոլի չափից շատ օգտագործելու դեպքում:
Բուրխավեի համախտանիշից մահացությհունը հասնում է 80 տոկոսի:
Մարաթոնի տուժած մասնակցին վիրաբուժական միջամտություն է  պահանջվել: Ընդհանուր առմամբ նա 41 օր է անցկացրել հիվանդանոցում:

Runner ruptures his esophagus by vomiting
According to a report published at BMJ Case Reports, the 37-year-old man felt intense pain in his stomach and chest, and was struggling to breathe at the race in California.
First-aiders at the event initially worried the man was suffering a heart attack, and he was rushed to hospital.
Doctors ran X-rays, finding the force of his vomiting had caused his esophagus to burst open, known as Boerhaave’s syndrome.
The only option for the man was to have surgery, which mainly focuses on stopping leakage by sealing the tears in the esophagus.
He ended up spending 41 days in three hospitals.
Boerhaave’s syndrome is extremely rare, affecting only around three in a million people, and can be deadly within hours, killing around a third of patients who have it.
Doctors, writing in the medical journal BMJ Case Reports, said they had not come across a case of Boerhaave’s syndrome in an athlete before.
The Boerhaave’s syndrome is normally seen in men aged 40 to 60 who have drunk too much alcohol, or overindulged in food.