Բրիտանացի բժիշկներն առաջարկել են ծննդաբերության ժամանակ ցավի դեմ պայքարելու անսովոր մեթոդ
Բրիտանացի բժիշկներն առաջարկել են ծննդաբերության ժամանակ ցավի դեմ պայքարելու անսովոր մեթոդ: Ծննդկաններին վիրտուալ իրականության մեջ խորասուզելու մեթոդի պիլոտային փորձարկումներն անցկացվում են Քարդիֆում Ուելսի համալսարանին առընթեր կլինիկայում:
The Times-ը հայտնում է, որ եթե ծրագիրը հաջողված համարվի, այն կտարածեն Ուելսի այլ ծննդատներում, իսկ հետագայում՝ նաեւ Մեծ Բրիտանիայի:
Մասնագետների խոսքով՝ վիրտուալ իրականությունը կարող է միանգամայն փոխարինել ծննդաբերության ժամանակ այնպիսի ցավազրկողների, ինպիսին է, օրինակ, էպիդուրալ անզգայացումը: Այս նպատակով կանայք ծննդաբերության դեռեւս առաջին փուլում պետք է հագնեն VR լրակազմ, այնուհետեւ 7 րոպե տեւողությամբ ընդմիջումներով խորասուզվում են վիրտուալ աշխարհի մեջ:
Ուշագրավ է, որ փորձին ներգրավված ծննդկանների թվում առավել հանրահայտ է «հանգիստը» արեւադարձային լողափում եւ «զբոսանքը» բիզոնների հոտի մեջ:
Ավելի մեծ թուլացնող արդյունքի հասնելու համար վիրտուալ իրականության մեջ զբոսանքներն ուղեկցվում են հաճելի եւ հանդարտ երաժշտությամբ:

Британские медики предложили необычный способ борьбы с болью во время родов
Британские медики предложили необычный способ борьбы с болью во время родов. Пилотные испытания метода погружения рожениц в виртуальную реальность проходят в клинике при Университете Уэльса в Кардиффе.
Как сообщает The Times, в случае, если программа будет признана удачной, ее распространят на другие родильные отделения Уэльса, а впоследствии - и Великобритании.
По словам специалистов, виртуальная реальность вполне может заменить такие фармакологические обезболивающие при родах, как, например, эпидуральная анестезия. Для этого роженицы должны надеть VR-гарнитуру еще на первой стадии родов, а далее, в течение семиминутных сессий с перерывами, они погружаются в виртуальный мир.
Примечательно, что среди вовлеченных в эксперимент рожениц наибольшей популярностью пользуются «отдых» на тропическом пляже и «прогулка» среди стада бизонов.
Для достижения еще более расслабляющего эффекта, прогулки в виртуальной реальности сопровождаются приятной и спокойной музыкой.