Բրիտանացի բժիշկներն առաջարկել են ծննդաբերության ժամանակ ցավի դեմ պայքարելու անսովոր մեթոդ
Բրիտանացի բժիշկներն առաջարկել են ծննդաբերության ժամանակ ցավի դեմ պայքարելու անսովոր մեթոդ: Ծննդկաններին վիրտուալ իրականության մեջ խորասուզելու մեթոդի պիլոտային փորձարկումներն անցկացվում են Քարդիֆում Ուելսի համալսարանին առընթեր կլինիկայում:
The Times-ը հայտնում է, որ եթե ծրագիրը հաջողված համարվի, այն կտարածեն Ուելսի այլ ծննդատներում, իսկ հետագայում՝ նաեւ Մեծ Բրիտանիայի:
Մասնագետների խոսքով՝ վիրտուալ իրականությունը կարող է միանգամայն փոխարինել ծննդաբերության ժամանակ այնպիսի ցավազրկողների, ինպիսին է, օրինակ, էպիդուրալ անզգայացումը: Այս նպատակով կանայք ծննդաբերության դեռեւս առաջին փուլում պետք է հագնեն VR լրակազմ, այնուհետեւ 7 րոպե տեւողությամբ ընդմիջումներով խորասուզվում են վիրտուալ աշխարհի մեջ:
Ուշագրավ է, որ փորձին ներգրավված ծննդկանների թվում առավել հանրահայտ է «հանգիստը» արեւադարձային լողափում եւ «զբոսանքը» բիզոնների հոտի մեջ:
Ավելի մեծ թուլացնող արդյունքի հասնելու համար վիրտուալ իրականության մեջ զբոսանքներն ուղեկցվում են հաճելի եւ հանդարտ երաժշտությամբ:

UK doctors offer unusual way to deal with pain during childbirth
UK doctors have proposed an unusual way to deal with pain during childbirth. Pilot tests of the method of immersing women in childbirth in virtual reality are being held at the clinic at the University of Wales in Cardiff, The Times reported
According to the source, if the program is deemed successful, it will be distributed to other maternity wards in Wales, and subsequently to the UK.
Virtual reality may well replace pharmacological painkillers during childbirth, such as epidural anesthesia, scientists said adding that to do this, women in labor must wear a VR headset at the first stage of childbirth, and then, during seven-minute sessions with interruptions, they plunge into the virtual world.
To achieve an even more relaxing effect, walks in virtual reality are accompanied by pleasant and calm music.