«Պատվաստանյութերն իրենք իրենց դեմ խաղացին». ինչպե՞ս պատվաստանյութերի արդյունավետությունը բերեց նրան, որ մարդիկ սկսեցին դրանցից հրաժարվել
28 սեպտեմբերի, 2019  15:47
Աշխարհի մի շարք զարգացած երկրներում պատվաստումներից հրաժարման, ինչպես նաեւ հակապատվաստումային շարժման պատճառ կարող է լինել… պատվաստանյութերի արդյունավետությունը: Ինչպես NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում ասաց Վորլդ Վիժն (World Vision) կազմակերպության փորձագետ Կարինե Աբելյանը, «պատվաստանյութերն իրենք իրենց դեմ խաղացին». քանի որ մարդիկ իրենց շրջապատում այլեւս չեն տեսնում բնական ջրծաղիկով կամ դիֆթերիայով վարակված մարդկանց, նրանք չեն հասկանում՝ ինչ լուրջ դեր են խաղում այդ հիվանդությունների կանխարգելման գործում պատվաստանյութերը:
«Ժամանակակից մարդն իր շրջապատում չի տեսնում բնական ծաղիկով վարակված մարդկանց, նորություններում չի կարդում այն մասին, որ մոտակայքում դիֆթերիայից երեխա է մահացել: Այսօր ոչ ոք չի տեսնում պոլիոմելիտի պատճառով հաշմանդամ դարձած երեխաների: Այդ պատճառով մարդիկ սկսում են մոռանալ, թե ինչ վտանգավոր հիվանդություններ են դրանք եւ ինչ դեր են խաղացել դրանց դեմ պայքարում պատվաստումները: Եվ հենց այդ պատճառով մարդիկ սկսում են մտածել՝ արդյոք իմաստ ունի երեխային պատվաստելը: Նրանք չեն հասկանում, որ եթե պատվաստման ծածկույթը նվազի, դա կարող է այդ գրեթե մոռացված հիվանդությունների բռնկման հանգեցնել», - ասաց մասնագետը:
Նման դեպքեր են տեղի ունեցել մի շարք երկրներում. մարդիկ սկսել են հրաժարվել կարմրուկի դեմ պատվաստումից, ինչի հետեւանքով այդ հիվանդության բռնկումներ են գրանցվել:
ԱՀԿ-ի տվյալների համաձայն՝ անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատ՝ 2019-ի առաջին 3 ամիսների ընթացքում աշխարհում կարմրուկով հիվանդների թիվն աճել է ավելի քան 300 տոկոսով: Այսօրվա դրությամբ կարմրուկի բռնկումներ են գրանցվել Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում, Եթովպիայում, Վրաստանում, Ղազախստանում, Ղրղզստանում, Մադագասկարում, Մյանմայում, Ֆիլիպիններում, Սուդանում, Թաիլանդում եւ Ուկրաինայում: Ընթացիկ տարվա առաջին 3 ամիսների ընթացքում տեղեկություն է ստացվել 170 երկրներում ավելի քան 112 163 դեպքերի մասին, այն դեպքում, երբ 2018-ի նույն ժամանակահատվածում 163 երկրներում 28 124 դեպք է գրանցվել: Կարմրուկի պատճառով մահվան դեպքերը եւս քիչ չեն, հատկապես՝ փոքր երեխաների շրջանում:
Փորձագետի խոսքով՝ Հայաստանում այսօր կարմրուկի բռնկման ռիսկ, հավանաբար, չկա: Թեեւ երբեմն այդ հիվանդության այսպես կոչված «բերովի» դեպքեր են գրանցվում, երեխաների մեծ մասն այստեղ դեռեւս պատվաստված է, այդ պատճառով բավականին ցածր է հավանականությունը, որ երկիր այցելողի մոտ առկա վիրուսը կարող է տարածվել այստեղ: Սակայն եթե ավելանա այն մարդկանց թիվը, որոնք չեն պատվաստում իրենց երեխաներին, դա կարող է կարմրուկի եւ այլ հիվանդությունների բռնկման ու դրանցից բխող խնդիրների հանգեցնել:
«Ավելի լավ կլինի, եթե երեխան պատվաստման միջոցով հիվանդության նկատմամբ իմունիտետ ձեռք բերի, քան վարակվի այդ հիվանդություններով», - նշեց փորձագետը:

September 28, 2019  15:47
The reason for some people to refuse vaccination, as the reason for the anti-vaccination movement in many developed countries, may be the effectiveness of vaccines.
Since modern people don’t see people around them with diseases such as smallpox or diphtheria, they don’t understand which vaccines played a significant role in eradicating these diseases, Karine Abelyan, an expert from World Vision Armenia told NEWS.am Medicine,
“A modern person does not see people with smallpox, does not read in the news that a child died due to diphtheria in a neighboring area. No one today sees children who have become disabled due to polio. Therefore, people have forgotten about what dangerous diseases these are and what role vaccination has played in the fight against them,” he said.
This has already happened in many countries: people have begun to refuse measles vaccination, resulting in outbreaks of the disease in many countries. According to WHO, in the first three months of 2019, the number of measles cases in the world increased by more than 300% compared to the same period last year. To date, measles outbreaks have been reported in the Democratic Republic of the Congo, Ethiopia, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Madagascar, Myanmar, the Philippines, Sudan, Thailand and Ukraine. During the first trimester of the current year, more than 112,163 cases of measles were reported in 170 countries, while during the same period in 2018, 28,144 cases of measles were detected in 163 countries. There were many deaths due to measles, especially among young children.
According to the expert, in Armenia there is most likely no risk of measles outbreak today. Although the so-called “imported” cases of this disease are occasionally recorded, most of the children are still vaccinated, so the likelihood that a virus that enters the country along with an incoming patient can spread is very low. But if there are more people not vaccinating their children, this can lead to outbreaks of measles and other diseases - with all the ensuing problems.