Ամերիկուհին քիչ էր մնացել մահանար տոքսիկ շոկի ախտանշանից, որի պատճառը միջադիրն էր
Հյուսիսային Կարոլինայի բնակչուհին զգուշացնում է կանանց գերներծծող միջադիրների օգտագործման հնարավոր վտանգի մասին այն բանից հետո, երբ հազիվ փրկվել է մահից տոքսիկ շոկի ախտանշանից (հազվադեպ, բայց վտանգավոր վարակ, երբեմն կապված կանացի հիգիենայի պարագայի հետ), տեղեկացնում է FoxNews-ը։
Գրետա Զարատեին թվում էր, թե հիվանդացել է գրիպով այն նույն օրը, երբ նրա մոտ դաշտան է սկսվել։ Նա անկողնում է մնացել մի քանի օր եւ օգտագործել դեղեր մրսածության եւ գրիպի դեմ։ Բայց դրանք չեն օգնել։ Նրա վիճակը շարունակել է վատանալ։
Արդյունքում՝ նա դիմել է բժիշկներին։ Անալիզները ցույց են տվել, որ նրա մոտ շատ ցածր է արյան ճնշումը եւ մեծացած է փայծաղը։ Հեշտոցից քսուք վերցնելուց հետո բժիշկներն ախտորոշել են՝ տոքսիկ շոկի ախտանշան։ Վարակը կարող էր առաջացած լինել ոսկեգույն ստաֆիլակոկի կամ А խմբի ստրեպտոկոկի մանրէներից։ Թեեւ դա հաճախ կապված է գերներծծող միջադիրների օգտագործման հետ, դա կարող է հանդիպել նաեւ բոլորի, ներառյալ երեխաների մոտ։ Հնարավոր ախտանշանները ներառում են հանկարծակի բարձրացած ջերմությունը, ցածր արյան ճնշումը, սրտխառնոցը, լուծը, ցանը, գիտակցության մթագնումը, մկանային ցավերը, աչքերի, բերանի եւ կոկորդի կարմրությունը, ցնցումները եւ գլխացավերը։
Բժիշկները պարզել են, որ ստաֆիլակոկային վարակը Զարատեի արյան մեջ առաջ է եկել հեշտոցի պատի փոքր քերծվածքներից, որոնք առաջացել են միջադիրը հանելիս։
«Ես չգիտեի, որ միջադիրի չափը պետք է փոխել՝ կախված դաշտանի ինտենսիվությունից։ Սուպերմիջադիրները պետք է օգտագործել միայն առատ արյան ժամանակ»,- ասել է հինգ երեխաների մայր Զարատեն։ «Երբ ձեր մարմնից պոկում եք չոր միջադիրը, այն փոքր քերծվածքներ է թողնում հեշտոցի պատին, որոնք թույլ են տալիս մանրէներին թափանցել արյան հոսքի մեջ, եւ դա այն է, ինչ պատահեց ինձ հետ»։
Զարատեին արյան փոխներարկում կատարեցին, հակաբիոտիկներ տվեցին՝ նրա օրգանիզմը վարակից մաքրելու համար։ Նրա խոսքով՝ նա չորս օր մնացել է ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքում եւ 11 օր՝ հիվանդանոցում։

Американка едва не умерла от синдрома токсического шока, причиной которого оказался тампон
Жительница Северной Каролины предупреждает других женщин о потенциальной опасности использования сверхабсорбирующих тампонов после того, как она едва не умерла от синдрома токсического шока - редкой, но серьезной инфекции, иногда связанной с продуктом женской гигиены, передает FoxNews.
Грета Зарате почувствовала, что заболела гриппом в тот же день, когда у нее начались месячные. Она оставалась в постели в течение нескольких дней и использовала лекарства от простуды и гриппа.  Но они не сработали. Ее состояние продолжало ухудшаться.
В итоге она обратилась к врачам. Анализы показали, что у нее очень низкое кровяное давление и увеличена селезенка.  После взятия вагинального мазка врачи поставил диагноз - синдром токсического шока. Инфекция может быть вызвана бактериями золотистого стафилококка или стрептококка группы А. Хотя это часто связано с использованием суперабсорбирующих тампонов, она может встречаться у всех, включая детей. Возможные признаки или симптомы включают внезапную высокую температуру, низкое кровяное давление, рвоту, диарею, сыпь, спутанность сознания, мышечные боли, покраснение глаз, рта и горла, судороги и головные боли.
Врачи определили, что стафилококковая инфекция в крови Зарате возникла из-за микроскопических порезов на стенке влагалища, которые возникли, когда она удалила тампон.
«Я не знала, что размер тампона надо менять в зависимости от интенсивности месячных. Супер-тампоны надо использовать только при обильном кровотечении», - сказала Зарате, мать пятерых детей. «Когда вы вытаскиваете из своего тела сухой тампон, он оставляет крошечные царапины на стенке влагалища, которые позволяют бактериям проникать в кровоток, и это то, что случилось со мной».
Зарате сделали переливание крови, и ей вводили антибиотики, чтобы избавить ее организм от инфекции. По ее словам, она провела четыре дня в отделении интенсивной терапии и 11 дней в больнице.