ՄԻԱՎ-ի դեմ ավելի քան 50 տոկոս արդյունավետությամբ պատվաստանյութը կարող է հայտնվել 2021 թվականին
Արդեն 2021 թվականին կարող է հայտնվել պատվաստանյութ ՄԻԱՎ-ի դեմ, որը բավական արդյունավետ կլինի զանգվածային կիրառման համար։
Ներկա պահին 3 պատվաստանյութ հետազոտությունների վերջնական փուլում է, եւ թեեւ վերջնական արդյունքները դեռեւս չեն ստացվել, փորձագետները տրամադրված են լավատեսորեն։
Պատվաստանյութերից մեկը RV144 փորձնական դեղամիջոցի մոդիֆիկացիան է։ Թեեւ այն դեռեւս 2009 թվականին բավականաչափ արդյունավետություն չցուցաբերեց եւ վաճառքի չհանվեց, բայց դրա հիման վրա ստեղծված պատվաստանյութը ավելի խոստումնալից է թվում, դրա պաշտպանության աստիճանը կազմում է մոտ 30 տոկոս։ Հետազոտության վերջնական արդյունքները պատվաստանյութի արդյունավետության վերաբերյալ հայտնի կդառնան 2020 թվականի վերջին կամ 2021 թվականին։ Այդ պատվաստանյութը հաշվի է առնված ՄԻԱՎ շտամների համար, որոնք տարածված են Աֆրիկայի հարավում։
Ինչպես նշել է Սան Ֆրանցիսկոյի առողջապահության վարչության ՄԻԱՎ հետազոտությունների միավորված ծրագրի տնօրեն, բժիշկ Սյուզան Բաչբինդերը, անգամ մասամբ արդյունավետ պատվաստանյութն արդեն հաջողություն է։ Սյուզան Բաչբինդերը գլխավորում է ՄԻԱՎ-ի դեմ երկու այլ պատվաստանյութերի՝ Imbokodo-ի եւ Mosaico-ի հետազոտությունները։
Բժիշկ Էնթոնի Ֆաուչին (NIAID տնօրեն) երկար ժամանակ պնդում էր, որ աշխարհին անհրաժեշտ է պատվաստանյութ 50 տոկոս արդյունավետությամբ, բայց այժմ հայտարարում է, որ անգամ մասամբ արդյունավետ պատվաստանյութը պետք է կիրառել։ Նրա խոսքով, եթե կանխարգելման մյուս մեթոդներին ավելացվի պատվաստանյութ, որի արդյունավետությունը 50-60 տոկոս է, դա կարող է արմատապես փոխել իրավիճակն աշխարհում ՄԻԱՎ-ի հետ կապված։
Imbokodo պատվաստանյութի հետազոտությանը մասնակցում են միայն կանայք, այն իրականացվում է հարավաֆրիկյան 5 երկրներում։ Պատվաստանյութը  տարբերվում է առաջինից. դա մոզաիկ վեկտորային պատվաստանյութ է, այսինքն՝ ներառում է սպիտակուցների մասեր, որոնք պարունակում են վիրուսի բոլոր հիմնական շտամները։ Ուստի, այն հետագայում կկարողանա ապահովել ավելի մեծ պաշտպանություն։
Այս պատվաստանյութի անվտանգությունն ապացուցվել է 2018 թվականին, իսկ դրա պատվաստումը մամակ-ռեզուսներին տվել է պաշտպանություն դեպքերի 67 տոկոսում։
Mosaico-ն նույնպես մոզաիկ պատվաստանյութ է, որն առաջին անգամ օգտագործել են բոլորովին վերջերս՝ 2019 թվականի նոյեմբերին։ Այդ հետազոտությանը գիտնականները նախատեսում են ներգրավել 3800 գեյ տղամարդկանց եւ տրանսգենդերների։ Սպասվում է, որ դրա արդյունքները հայտնի կդառնան 2023 թվականին։

Over 50% HIV vaccine may appear in 2021
Three vaccines are in the final stages of research, and although the final results have not yet been obtained, experts are more than optimistic.
One of the vaccines is a modification of the experimental drug RV144. Although the drug back in 2009 did not demonstrate sufficient efficacy and did not go on sale, a vaccine based on it seems more promising, however, its degree of protection is about 30%. The final results of a study on the effectiveness of this vaccine will be known at the end of 2020 or in 2021. This vaccine is designed for strains of HIV that are common in southern Africa.
As Dr. Susan Buchbinder, director of the joint HIV research program at the San Francisco Health Department, noted, even a partially effective vaccine is already a big success. Susan Buchbinder leads the study of two other HIV vaccines - Imbokodo and Mosaico.
Dr. Anthony Fauci, director of the NIAID, has long argued that the world needs a vaccine with an effectiveness of at least 50%, but now he states that even a partially effective vaccine needs to be adopted. According to him, if vaccines are added to other methods of prevention, the effectiveness of which is 50-60%, this can radically change the situation with HIV infection in the world.
Only women are involved in the Imbokodo vaccine study, and is being conducted in 5 South African countries. This vaccine is different from the first: it is a mosaic vector vaccine, that is, it includes fragments of proteins that contain all the main strains of the virus. Therefore, it will be able to provide wider protection in the near future.
The safety of this vaccine was proven in 2018, and vaccination of rhesus mothers with it gave protection in 67% of cases.
Mosaico is also a mosaic vaccine, which was first used recently - in November 2019. Scientists also plan to include 3,800 gay men and transgender people in this study. Its results will be known in 2023.