Բժիշկները ոտքի ցուցամատը կարել են ձեռքի բութ մատի փոխարեն
ԱՄՆ Միչիգան նահանգից  տաքսիդերմիստ Էյդեն Էդքինսը դժբախտ դեպքի հետեւանքով զրկվել էր ձախ ձեռքի բթամատից: Նրա կյանքի որակը բարձացնելու համար բժիշկները բթամատի տեղում կարել են ոտքի ցուցամատը:
Fox News-ի կայքը հայտնում է, որ 2019 թվականի ապրիլին տղամարդը աղջկա համար փայտից նվեր էր փորագրում: Նա աշխատելիս պատահաբար կտրել է մատը, բայց ցավ չի զգացել եւ սկզբում դա չի նկատել:
Ո՛չ տուժածը, ո՛չ նրա ընտանիքը չեն կարողացել գտնել կտրված մատը, ուստի անհնար էր այն նորից իր տեղում կարել: Տղամարդը մի քանի ամիս ապրել է առանց ձեռքի բթամատի, ինչը զգալիորեն վատթարացնում էր նրա կյանքի որակը:
Միչիգանի համալսարանի հիվանդանոցի մասնագետները օգոստոսին հեռացրել են պացիենտի ձախ ոտքի ցուցամատը եւ այն կարել ձախ ձեռքի կորցրած մատի փոխարեն: Վիրահատությունը հաջող է անցել: Դրանից հետո պացիենտը մի քանի ամիս զբաղվել է ձեռքերի մարմնամարզությամբ՝ մատի շարժողական ունակությունը վերականգնելու համար: Հիմա նա կարողանում է այն ծալել եւ ուղղել, ինչի շնորհիվ ձեռքն ավելի շարժուն է դարձել:

Врачи пришили указательный палец ноги вместо большого пальца руки
Таксидермист Эйден Эдкинс из американского штата Мичиган лишился большого пальца левой руки в результате несчастного случая. Чтобы повысить качество его жизни, врачи пришили ему указательный палец ноги на место, где должен был быть большой палец.
Как сообщает сайт телеканала Fox News, в апреле 2019 года мужчина вырезал девушке подарок из дерева. Во время работы он случайно отсек себе палец, но не почувствовал боли и поначалу не заметил этого.
Ни пострадавший, ни его семья не смогли найти отрезанный палец, поэтому пришить его обратно было невозможно. Несколько месяцев мужчина жил без большого пальца руки, что заметно ухудшало качество его жизни.
В августе специалисты больницы Университета Мичигана удалили указательный палец на левой ноге пациента и пришили его вместо потерянного пальца левой руки. Операция прошла успешно. После нее пациент несколько месяцев занимался гимнастикой для рук, чтобы восстановить двигательную способность пальца. Сейчас он может сгибать и распрямлять его, благодаря чему рука стала гораздо более подвижной.