Զուգարան գնալուց հետո մարդկանց միայն 70 տոկոսն է ձեռքերը լվանում, եւ միայն յուրաքանչյուր երկրորդն է դա ճիշտ անում
13 փետրվարի, 2020  17:49
Զուգարան գնալուց հետո ձեռքերը լվանում մարդկանց 70 տոկոսից ոչ ավելին, եւ նրանցից միայն յուրաքանչյուր երկրորդն է դա ճիշտ անում: Այս մասին հայտնում են Կիպրոսի համալսարանի եւ Մասաչուեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի գիտնականները:
Science Alert-ը հայտնում է, որ հիգիենայի կանոնների անտեսումը կարող է վարակիչ հիվանդությունների ոչ մեծ բռնկումն արագ վերածել համաշխարհային համավարակի: Օրինակ՝ եթե օդանավակայաններում գտնվող մարդիկ ձեռքերն ավելի լավ լվանային, նոր կորոնավիրուսի բռնկումն ավելի փոքրածավալ կլիներ:
Փորձագետների խոսքով՝ եթե օդանավակայաններում ցանկացած պահի ստուգեն մարդկանց ձեռքերի մաքրությունը, ապա մաքուր կլինեն միայն յուրաքանչյուր հինգերորդի ձեռքերը (վերջին ժամվա ընթացքում ձեռքերը օճառով եւ ջրով լվացել են նվազագույնը 15 վայրկյան):
Խնդիրն այն է, որ մարդիկ օդանավակայաններում բազմաթիվ իրերի են ձեռք տալիս, ինչը բերում է խաչաձեւ վարակման: Համակարգչային մոդելավորումը ցույց է տվել, որ եթե աշխարհի բոլոր օդանավակայաններում ձեռքերի մաքրության ցուցանիշը 20 տոկոսից մինչեւ 30 տոկոս մեծացվի, գործնականում ցանկացած վարակիչ հիվանդություն (պոտենցիալ բռնկում) ավելի քիչ ազդեցություն կունենա (ազդեցության աստիճանը 24 տոկոսով կնվազի):
Աշխարհի բոլոր օդանավակայաններում ձեռքերի մաքրության ցուցանիշի մինչեւ 60 տոկոս մեծացումը ազդեցությունը կնվազեցնի 69 տոկոսով: Նույնիսկ եթե ձեռքերը լվանալու ցուցանիշն աճի միայն 10 խոշոր օդանավակայաններում, հիվանդության տարածման աստիճանը կկրճատվի 45 տոկոսից մինչեւ 37 տոկոս:

Только 70% людей моют руки после похода в туалет, и лишь каждый второй делает это правильно
После похода в туалет моют руки не более 70% людей, и лишь каждый второй из них делает это правильно. Об этом сообщают ученые из Университета Кипра и Массачусетского технологического института.
Как рассказывает Science Alert, пренебрежение правилами гигиены может быстро превратить небольшую вспышку инфекционного заболевания в мировую пандемию. К примеру, если бы люди, находящиеся в аэропортах, лучше мыли руки, вспышка нового коронавируса была бы менее масштабной.
По словам экспертов, если в любой момент времени проверить частоту рук людей в аэропортах, чистые руки будут только у каждого пятого (мыли руки с мылом и водой минимум 15 секунд в течение последнего часа).
Проблема в том, что в аэропортах люди дотрагиваются руками до множества вещей, что приводит к перекрестному заражению. Компьютерное моделирование показало, что если повысить показатель чистоты рук во всех аэропортах мира с 20% до 30%, практически любое инфекционное заболевание (потенциальная вспышка) оказало бы меньшее воздействие (снижение степени на 24%).
Повышение показателя чистоты рук до 60% во всех аэропортах мира приведет к снижению воздействия на 69%. Даже если бы показатель мытья рук вырос только в 10 крупных аэропортах, степень распространенности заболевания сократилась бы с 45% до 37%.