5 հետաքրքիր փաստ Պարկինսոնի հիվանդության մասին
Ապրիլի 11-ին նշվում է Պարկինսոնի հիվանդության դեմ պայքարի համաշխարհային օրը: Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում այդ հիվանդության մասին մի քանի հետաքրքիր փաստ:
Պարկինսոնի հիվանդությունը քրոնիկական է, բայց մահացու հիվանդություն չէ
Պարկինսոնի հիչվանդությունը քրոնիկական հիվանդություն է, որի դեպքում ախտահարվում են ուղեղի դոֆամին արտադրող նեյրոնների խմբերը: Այս նյութի պակասը առաջացնում է մի շարք ախտանիշներ, այդ թվում թրեմոր, շարժումների դանդաղում, կաշկանդվածություն եւ անկայունություն:
Այն չնայած եւ ծանր հիվանդություն է, չի կարելի մահվան դատավճիռ համարել, հայտնում է Ջոն Հոփքինս համալսարանի Բժշկական դպրոցի կլինիկայի կայքը: Պարկինսոնի հիվանդությունը մարդու համար մահացու չէ, ինչպես, օրինակ, սրտի կամ գլխուղեղի կաթվածը: Սակայն հիվանդների համար վտանգ են ներկայացնում ընկնելը եւ ինֆեկցիաները, որոնք կարող են ուղեկցել հիվանդությանը:
Պարկինսոնի հիվանդությանը հատուկ չեն կտրուկ սրացումները
Հիվանդությունը սովորաբար դանդաղ է ընթանում, դրան հատուկ չեն կտրուկ սրացումները: Եթե վատթարացումը տեղի է ունեցել օրերի կամ շաբաթների ընթացքում, անհրաժեշտ է լրացուցիչ պատճառներ գտնել, ինչպեսին են ինֆեկցիաները, ջրազրկումը եւ ոչ լիարժեք քնելը:
Պարկինսոնի հիվանդությամբ հիվանդանում են նաեւ երիտասարդները
Չնայած մարդկանց մեծ մասը, ում մոտ Պարկինսոնի հիվանդություն են ախտորոշել, 60-ն անց են, մոտ 10 տոկոս դեպքերում հիվանդությունը հայտնաբերվում է նաեւ մինչեւ 40 տարեկան մարդկանց մոտ: Ամենահայտնի պացիենտը, ում մոտ հիվանդությունը հայտնաբերվել է երիտասարդ տարիներին, Մայքլ Ջեյ Ֆոքսն է:
Պարկինսոնի հիվանդության վաղ ախտանիշները երբեմն դժվար է ճանաչել
Օրգանիզմում դոֆամինի քանակությունը սկսում է նվազել Պարկինսոնի հիվանդության շարժողական ախտանիշների հայտնվելուց շատ ավելի վաղ: Ուստի փորկապությունը, քնի հետ կապված խնդիրները եւ հոտառության կորուստը կարող են լինել հիվանդության առաջին դրսեւորումները: Վաղ ախտանիշներին կարող են դասվել նաեւ մատների, ափերի, կզակի թրեմորը, ձեռագրի փոքրանալը կամ փոխվելը, շարժումների կաշկանդվածությունը, ձայնի փոփոխությունը, դեմքի շարժումների թուլացումը եւ այլն:
Այս բոլոր ախտանիշներն, իհարկե, ոչ միշտ են վկայում Պարկինսոնի հիվանդության մասին, բայց դրանց ի հայտ գալն արդեն բժշկի դիմելու պատճառ է:
Բուժումը վաղ սկսելը բարելավում է Պարկինսոնի հիվանդության կանխատեսումը
Եթե Պարկինսոնի հիվանդության բուժումը ժամանակին սկսվի, դա զգալիորեն կբարելավի հիվանդության կանխատեսումը, կդանդաղեցնի դրա զարգացումը եւ բարձրացնի պացիենտի կյանքի որակը:

5 интересных фактов о болезни Паркинсона
11 апреля отмечается Всемирный день борьбы с болезнью Паркинсона. Представляем вашему вниманию несколько интересных фактов об этом заболевании.
1. Болезнь Паркинсона – хроническое, но не смертельное заболевание
Болезнь Паркинсона – это хроническое заболевание, при котором в мозге поражаются группы нейронов, вырабатывающих дофамин. Недостаток этого вещества приводит к развитию ряда симптомов, в том числе тремору, замедленности движений, скованности и неустойчивости.
Хотя это и тяжелая болезнь, ее нельзя называть смертельным приговором, сообщает сайт клиники Медицинской школы Университета Джона Хопкинса. Болезнь Паркинсона не убивает человека, как, например, инфаркт или инсульт. Однако опасность для больных представляют падения и инфекции, которые могут сопутствовать болезни.
1. Для болезни Паркинсона резкие обострения не характерны
Болезнь обычно протекает медленно – для нее не характерны резкие обострения. Если ухудшение произошло в течение дней или недель, нужно искать дополнительные причины, такие как инфекция, обезвоживание и недосыпание.
1. Болезнь Паркинсона встречается и у молодых людей
Хотя большинство людей, которым диагностировали болезнь Паркинсона, - старше 60 лет, примерно в 10% случаев болезнь находят и у людей до 40. Самый известный пациент, у которого заболевание было выявлено в молодости – Майкл Джей Фокс.
1. Ранние симптомы болезни Паркинсона иногда сложно распознать
В организме количество дофамина начинает снижаться задолго до появления моторных (связанных с движением) симптомов болезни Паркинсона. Поэтому запор, проблемы со сном и утрата обоняния могут быть первыми проявлениями заболевания. К ранним симптомам могут относиться и тремор пальцев, ладоней, подбородка, уменьшение или изменение почерка, скованность в движениях, изменения голоса, ослабление мимики лица и другие.
Конечно, все эти симптомы далеко не всегда говорят о болезни Паркинсона, но их появление – уже повод обратиться к врачу,
1. Раннее начало лечения улучшает прогноз болезни Паркинсона
Если лечение болезни Паркинсона начать своевременно, это заметно улучшит прогноз заболевания, замедляет его прогрессирование и повысит качество жизни пациента.