Կորոնավիրուսային վարակն ինչպե՞ս կընթանա պատվաստված մարդկանց մոտ
Ոչ մի պատվաստանյութ չի կարող ապահովել կորոնավիրուսից 100 տոկոսանոց պաշտպանություն, սակայն այն կարող է պաշտպանել ծանր բարդությունների զարգացումից։ Այսպիսի կարծիք է հայտնել պատվաստաբան Եվգենի Տիմակովը (Ռուսաստան), փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Մասնագետի խոսքով՝ պատվաստումն այն նպատակով է կատարվում, որ հիվանդանալիս պատվաստված մարդու իմունիտետը դրան պատրաստ լինի։ Մասնագետը նաեւ հավելել է, որ պատվաստանյութը կօգնի «ինֆեկցիան ավելի թեթեւ տանել՝ տանը հեռուստացույցի առջեւ նստած» եւ խուսափել ծանր հետեւանքներից։
Օքսֆորդի համալսարանի եւ AstraZeneca ընկերությունների ստեղծած կորոնավիրուսի պատվաստանյութի առաջատար մշակող, պրոֆեսոր Էնդրյու Փոլարդը նույնպես կարծում է, որ պատվաստանյութը չի կարող բոլորին պաշտպանել կորոնավիրուսով վարակվելուց, բայց փոխարենը կարող է կանխարգելել հոսպիտալացման շատ դեպքեր եւ հիվանդության ծանր ընթացքը։

Как будет протекать коронавирусная инфекция у вакцинированных людей?
Ни одна вакцина не может обеспечить 100%-ной защиты от коронавируса, однако она может защитить от развития тяжелых осложнений. Такое мнение выразил вакцинолог Евгений Тимаков (Россия), сообщает РИА Новости.
По словам специалиста, прививка делается для того, чтобы, когда «придет болезнь», иммунитет вакцинированного человека был готов к этому. Специалист также добавил, что вакцина поможет «перенести инфекцию в легкой форме, сидя дома перед телевизором», и избежать тяжелых последствий.
Ведущий разработчик вакцины от коронавируса, создаваемой Оксфордским университетом и компанией AstraZeneca, профессор Эндрю Поллард также считает, что вакцина не сможет защитить всех от заражения коронавирусом, но зато сможет предотвратить многие случаи госпитализации и тяжелое течение болезни.