Աչքերի ինչպիսի՞ խնդիրներ են ցույց տալիս կորոնավիրուսով վարակումը
Աչքերի բորբոքումը, քորը եւ լույսից վախը կարող են վկայել COVID-19-ի մասին, պնդում են Anglia Ruskin University-ի (Մեծ Բրիտանիա) գիտնականները: Նրանք իրենց նոր հետազոտության արդյունքները հրապարակել են British Medical Journal գիտական ամսագրում:
Քորը, աչքերի բորբոքումը եւ լույսի տանելի չլինելը հատուկ են այլ հիվանդությունների, օրինակ կոնյունկտիվիտին: Սակայն գիտնականները պնդում են, որ այս ախտանիշները կարող են հայտնվել կորոնավիրուսով վարակման սկզբնական փուլում:
Աչքերի երեք առավել հաճախակի ախտանիշները, որոնց բախվել են հետազոտության կորոնավիրուսով վարակված մասնակիցները, հետեւյալն են՝ լույսից վախը (18 տոկոս), աչքերում ցավը (16 տոկոս) եւ աչքերի քորը (17 տոկոս): Մասնակիցների 81 տոկոսը հայտնել է, որ իրենց մոտ աչքերի հետ կապված ախտանիշները ի հայտ են եկել COVID-19-ի այլ ախտանիշների հայտնվելուց հետո 2 շաբաթվա ընթացքում: Մասնակիցներից 80 տոկոսի մոտ այս ախտանիշները շարունակվել են 2 շաբաթից պակաս:
Գիտնականների խոսքով՝ լույսից վախ կարող է առաջանալ ոչ միայն արեւի վառ լույսի ազդեցությամբ, այլ նաեւ բջջային հեռախոսի էկրանի, համակարգչի եւ անգամ բուխարիի կրակի:
Ավելին՝ գիտնականները պարզել են, որ կորոնավիրուսային ինֆեկցիայի ժամանակ աչքերում դիսկոմֆորտը դրսեւորվում է անգամ կույր մարդկանց մոտ: Պատճառն այն է, որ ցանցաթաղանթում կան լույսի հանդեպ զգայուն բջիջներ, որոնք արձագանքում են լույսին, ինչի հետեւանքով առաջանում է այրոցի կամ ծակծկոցի զգացում:

Какие проблемы с глазами могут указывать на заражение коронавирусом?
Воспаление глаз, зуд и светобоязнь могут свидетельствовать о COVID-19, как утверждают ученые из Anglia Ruskin University (Великобритания). Результаты своего нового исследования они опубликовали в научном журнале British Medical Journal.
Зуд, воспаление глаз и непереносимость света характерны для других заболеваний, например, для конъюнктивита. Однако ученые утверждают, что эти симптомы могут проявиться на начальной стадии заражения коронавирусом.
Тремя наиболее частыми глазными симптомами, с которыми сталкивались участники исследования, зараженные коронавирусом, были светобоязнь (18%), боль в глазах (16%) и зуд в глазах (17%). 81% участников сообщил, что у них появились глазные симптомы в течение двух недель после проявления других симптомов COVID-19. У 80% участников эти симптомы продолжались менее 2 недель.
По словам ученых, светобоязнь может возникнуть не только при воздействии яркого солнечного света, но и от экрана сотового телефона, компьютера и даже от огня в камине.
Более того, ученые выяснили, что дискомфорт в глазах при коронавирусной инфекции появляется также у слепых людей. Причина в том, что в сетчатке расположены чувствительные к свету клетки, которые реагируют на свет, в результате чего у человека возникает чувство жжения или покалывания.