COVID-19-ից ապաքինվածները կարող են կրկնակի վարակվել հարավաֆրիկյան շտամով. հետազոտություն
COVID-19-ից ապաքինված մարդկանց գրեթե 50 տոկոսը կարող է կրկնակի վարակվել հարավաֆրիկյան շտամով, նույնիսկ եթե նրանց օրգանիզմում հակամարմիններ կան: Բանն այն է, որ նոր շտամը օրգանիզմում է հայտնվում՝ շրջանցելով իմունային համակարգը: Այս մասին հայտնում են հարավաֆրիկացի գիտնականները՝ medRxiv պորտալում հրապարակված իրենց հետազոտության մեջ:
Նրանց խոսքով՝ միակցվող սպիտակուցի որոշակի հատվածում մուտացիան նոր շտամը դարձնում է հակամարմիններից խուսափելուն ունակ: Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ COVID-19 տարած մարդկանց արյան նմուշների 48 տոկոսը նոր մուտացիայի հանդեպ իմունային պատասխան ցույց չի տվել:
Հետազոտության հեղինակ, պրոֆեսոր Փենի Մուրը նշել է, որ նոր շտամներին իմունային արձագանքը կախված է օրգանիզմում հակամարմինների քանակությունից: Որքան դրանց մակարդակը բարձր է, այնքան փոքր է կրկնակի հիվանդանալու հավանականությունը, սակայն առավել հաճախ ուժեղ իմունիտետ է ձեւավորվում այն պացիենտների մոտ, որոնք հիվանդության ծանր ձեւով են հիվանդացել:
Վերջին հայտնագործությունների լույսի ներքո վիրուսաբաններից շատերը մտավախություններ ունեն պատվաստանյութի ազդեցության վերաբերյալ. նրանց խոսքով՝ եթե վիրուսի նոր շտամի մասնիկները զգայուն չլինեն գոյություն ունեցող եւ մշակվող դեղամիջոցների հանդեպ, ապա ինչ-որ ժամանակ անց ստիպված կլինեն մարդկանց կրկին պատվաստել:

Переболевшие COVID-19 могут повторно заразиться южноафриканским штаммом – исследование
Почти 50% людей, переболевших COVID-19, могут повторно заразиться южноафриканским штаммом, даже если в их организме есть антитела. Дело в том, что новый штамм попадает в организм, минуя иммунную систему. Об этом сообщают южноафриканские ученые в свом исследовании, опубликованном на портале препринтов medRxiv.
По их словам, мутация в определенной части спайкового белка делает новый штамм способным избегать антител. Исследование показало, что 48% образцов крови людей, перенесших COVID-19, не показали иммунного ответа на новую мутацию.
Профессор Пенни Мур, автор исследования, отметила, что иммунная реакция на новые штаммы зависит от количества антител в организме. Чем выше их уровень, тем ниже риск заболеть повторно, однако чаще всего сильный иммунитет формируется у пациентов, перенесших болезнь в тяжелой форме.
В свете последних открытий многие вирусологи опасаются за действие вакцин: по их словам, если частицы нового штамма вируса не окажутся чувствительны к существующим и разрабатываемым препаратам, то через какое-то время людей придется вакцинировать снова.