Գիտնականները հայտնաբերել են էկզեմայի ու փսորիազի զարգացման պատճառները
Սենգերի ինստիտուտի, Նյուքասլի համալսարանի եւ Լոնդոնի թագավորական քոլեջի հետազոտողները ստեղծել են մաշկի մանրամասն քարտեզ, որը ցույց է տալիս, որ զարգացման ընթացքում տեղի ունեցող բջջային գործընթացները կրկին գործարկվում են մաշկի բորբոքային հիվանդություններ ունեցող պացիենտների բջիջներում:
Ինչպես հայտնում է Eurekalert.org-ը, վերոհիշյալ գիտնականները հայտնաբերել են, որ էկզեմա եւ փսորիազ ունեցող պացիենտների մաշկն ունի նույն մոլեկուլային ուղիները, ինչ որ մաշկի զարգացող բջիջները: Բացահայտումը կարող է օգնել գտնել նոր պոտենցիալ թիրախներ՝ այս ցավոտ հիվանդությունների բուժման համար:
Science ամսագրում հրապարակված ուսումնասիրությունը նաեւ տրամադրում է բորբոքային հիվանդությունների նոր պատկերացում՝ նոր հնարավորություններ բացելով ռեւմատոիդ արթրիտի եւ աղիների բորբոքային հիվանդությունների հետազոտման համար:
Հետազոտությունը նաեւ ցույց է տվել, թե ինչպես է զարգանում առողջ մաշկի հյուսվածքը եւ բացահայտել է չափահաս մաշկի մեջ առկա բջիջները: Այս տեղեկատվությունը մեծ նշանակություն ունի վերականգնողական բժշկության համար, հատկապես այրվածքներից տուժածների դեպքում:
«Տասնյակ տարիներ են ծախսվել լաբորատորիայում աճեցված մաշկի բջիջների ուսումնասիրության վրա: Սակայն, միշտ չէ, որ պարզ է, թե ինչպես են բջիջների հատկությունները փոխվում լաբորատոր պայմաններում: Այս Ատլասը բացահայտում է բջիջների մանրամասն բաղադրությունը զարգացող եւ մեծահասակ մարդու մաշկից առանձնանալուց անմիջապես հետո: Այն կարող է օրինակ ծառայել հետազոտողների համար, որոնք փորձում են վերականգնել առողջ մաշկը ռեգեներատիվ բժշկության մեջ»,- ասել է հետազոտության համահեղինակ, պրոֆեսոր Ֆիոնա Ուոթը:

Ученые обнаружили причины развития экземы и псориаза
Исследователи из Института Сэнгера, Университета Ньюкасла и Королевского колледжа Лондона создали детализированную карту кожи, которая показывает, что клеточные процессы, возникающие в процессе развития, повторно активируются в клетках пациентов с воспалительными заболеваниями кожи.
Как сообщает Eurekalert.org, вышеназванные ученые обнаружили, что кожа пациентов с экземой и псориазом имеет многие из тех же молекулярных путей, что и развивающиеся клетки кожи. Это открытие может помочь найти новые потенциальные мишени для лечения этих болезненных заболеваний.
Опубликованное в журнале Science исследование также дает новое понимание воспалительных заболеваний, открывая новые возможности для исследований ревматоидного артрита и воспалительного заболевания кишечника.
Исследование также показало, как именно развивается здоровая кожная ткань, и выявило клетки, присутствующие во взрослой коже. Эта информация имеет большое значение для регенеративной медицины, особенно для пострадавших от ожогов.
«Десятки лет были потрачены на исследования клеток кожи, выращенных в лаборатории. Однако не всегда ясно, как свойства клеток меняются в лабораторных условиях. Этот Атлас раскрывает подробный состав клеток сразу после выделения из кожи развивающегося и взрослого человека. Он может служить шаблоном для исследователей, пытающихся восстановить здоровую кожу в регенеративной медицине», - отметила соавтор исследования, профессор Фиона Уотт.