Գիտնականները գտել են հղիության բարդությունները մինչ դրանց ի հայտ գալը հայտնաբերելու միջոցը
Քեմբրիջի համալսարանի գիտնականները հղիության բարդությունները նույնիսկ դրանց առաջացումից առաջ կանխատեսելու նոր միջոց են առաջարկել: Նրանց նոր ուսումնասիրությունը հրապարակվել է Nature Communications Biology ամսագրում:
Յուրաքանչյուր տասներորդ կինը հղիության ընթացքում բարդությունների է բախվում, եւ այդ բարդություններից մի քանիսը կարող են սպառնալ նրա եւ երեխայի կյանքին: Սովորաբար, խնդիրները հայտնի են դառնում միայն երկրորդ կամ երրորդ եռամսյակում, երբ դրանք արդեն հասցրել են ազդել պտղի վրա:
Մասնագետների կարծիքով՝ կանանց օրգանիզմում շատ փոփոխություններ կապված են ընկերքի արտադրած նյութերի հետ: Օգտագործելով մկներին, մասնագետները ուսումնասիրել են ընկերքի կողմից արտադրված սպիտակուցները եւ արդյունքները համեմատել են այն կանանց արյան նմուշների հետ, որոնց հղիությունն առանց բարդությունների է անցել, եւ որոնց մոտ հեստանցիոն շաքարախտ է զարգացել: Պարզվել է, որ սպիտակուցների մակարդակի մոտ մեկ երրորդի մակարդակի փոփոխությունները կապված են հղիության ընթացքում շեղումների հետ: Ավելին, արյան մեջ այս փոփոխությունները հնարավոր է եղել որոշել արդեն հղիության 12 շաբաթում, չնայած որ հեստանցիոն շաքարախտը սովորաբար ախտորոշվում է 24-28-րդ շաբաթների ընթացքում:
Հետազոտության հեղինակները պարզել են նաեւ մի շարք հատուկ սպիտակուցներ, որոնք կարգավորում են գեները, որոնք կապված են ընկերքի այս կամ այն հորմոնների արտադրության հետ: Գիտնականները հույս ունեն, որ դրանց հետագա ուսումնասիրությունը հնարավորություն կտա նախապես կանխատեսել նաեւ մյուս բարդությունները:

Ученые нашли способ выявить осложнения беременности еще до их появления
Ученые из Кембриджского университета предложили новый способ предсказывать осложнения при беременности еще до их появления. Их новое исследование было опубликовано в журнале Nature Communications Biology.
Каждая десятая женщина сталкивается с осложнениями при беременности, и некоторые из таких осложнений могут угрожать ее жизни и жизни ребенка. Обычно о проблемах становится известно лишь во втором-третьем триместре, когда они уже успели повлиять на плод.
По словам специалистов, многие изменения в организме женщин связаны с веществами, которые вырабатывает плацента. Используя мышей, специалисты изучили вырабатываемые плацентой белки и сравнили результаты с образцами крови женщин, у кого беременность протекала без осложнений, а также тех, у кого развился гестационный диабет. Изменения в уровнях примерно трети белков, как оказалось, были связаны с нарушениями течения беременности. Более того, определить эти изменения в крови оказалось возможно уже на 12 неделе беременности, хотя гестационный диабет обычно диагностируется на 24-28 неделе.
Авторы исследования также выделили ряд специфических белков, которые регулируют гены, связанные с выработкой тех или иных гормонов плаценты. Ученые надеются, что их дальнейшее изучение позволит заранее предсказывать и другие осложнения.