Կարելի՞ է արդյոք նիհարել տաք վաննաների օգնությամբ
Տաք վաննաները, հնարավոր է, կարող են օգնել նիհարելուն, հավաստիացնում է բժիշկ-սննդաբան Մայքլ Մոսլին։ Նա Լաբֆորո համալսարանում կալորիաների քանակի չափման հետազոտություն է իրականացրել, որոնք այրվում են մեկժամյա տաք վաննա ընդունելու ժամանակ, եւ ասել է, թե ինչպես պետք է ճիշտ անել դա նիհարելու համար։
Ինչպես տեղեկացնում է Daily Express-ը, տաք վաննաները կարող են այրել 240 կալորիա, ինչը հավասարարժեք է 30 րոպեանոց զբոսանքին։ Բժիշկ Մոսլիի խոսքով՝ կամավորականները հետազոտության ընթացքում պառկել են տաք վաննայում՝ այրված կալորիաները չափելու սարքով։ Մասնագետները գրանցել են էներգիայի ծախսի 80 տոկոսանոց ավելացում մեկժամյա տաք վաննա ընդունելու ընթացքում։
Այս էֆեկտը կարելի է բացատրել ջերմային շոկի սպիտակուցներով, որոնք գոյանում են, երբ բջիջները ոչ երկար ժամանակով ենթարկվում են իրենց նորմը գերազանցող ջերմաստիճանների ազդեցությանը։ Դրանք առաջանում են մարդկային օրգանիզմի բոլոր բջիջներով՝ ի պատասխան սթրեսի։ Լողանալու ժամանակ բժիշկ Մոսլին մաշեցրել է 240 կալորիա։ Գիտնականները կարծում են, որ երկարաժամկետ հեռանկարում այդպիսի սպիտակուցների բարձր մակարդակը կարող է բարելավել արյան մեջ շաքարի վերահսկողությունը եւ ինսուլինի առաջացումը, առանց որի մարմնի բջիջները չեն կարող օգտագործել շաքարը էներգիա ստանալու համար։

Можно ли похудеть с помощью горячих ванн?
Горячие ванны, возможно, помогут помочь похудеть, как утверждает врач-диетолог Майкл Мосли.  Он провел в Университете Лафборо исследование по измерению количества калорий, которое сжигается во время приема часовой горячей ванны, и рассказал, как это делать для похудения правильно.
Как сообщает Daily Express, горячие ванны могут сжечь до 240 калорий, что эквивалентно быстрой 30-минутной прогулке. По словам доктора Мосли, добровольцы в ходе исследования час лежали в горячей ванне, оснащенной оборудованием для измерения количества сожженных калорий. Специалисты регистрировали 80%-нов увеличение затрат энергии в течение часового приема ванны.
Этот эффект можно объяснить белками теплового шока, которые образуются, когда клетки ненадолго подвергаются воздействию температур, превышающих их норму. Они вырабатываются всеми клетками человеческого организма в ответ на стрессы. Во время купания доктор Мосли сжег 240 калорий. Ученые полагают, что в долгосрочной перспективе повышенный уровень таких белков может улучшить контроль уровня сахара в крови и выработку инсулина, без которого клетки тела не могут использовать сахар для получения энергии.