Առողջական որ խնդիրների դեպքում է հատկապես օգտակար սպանախը
Սպանախը այն մթերքներից է, որոնք դրականորեն են ազդում օրգանիզմում նյութափոխանակության գործընթացների վրա։ Այս մասին հայտարարել են «Ռոսկաչեստվո»-ի ներկայացուցիչները։ Մասնագետները պատմել են, թե ինչ օգտակար հատկություններ ունի սպանախը, փոխանցում է ФАН-ը։
Մասնագետների խոսքով՝ սպանախը հարուստ է սպիտակուցներով եւ վիտամին A-ով, բացի այդ, այն պարունակում է կալիում, որը բարելավում է սրտանոթային համակարգի հիվանդություններով տառապող պացիենտների վիճակը։
Սպանախի բաղադրության մեջ ցածր կալորիականությունը եւ բջջանյութի պարունակությունը այն օգտակար է դարձնում նյութափոխանակության ակտիվացման եւ քաշը վերահսկելու համար, ասում են սննդաբանները: Բացի այդ, այն պարունակում է ֆոլաթթու, որը նպաստում է աթերոսկլերոզի կանխարգելմանը։
Ըստ բժիշկների՝ սպանախն օգտակար է նաեւ նյարդերի համար։ Այս մթերքի բաղադրության մեջ հանքանյութերի բարձր պարունակությունը նպաստում է ինչպես հանգստանալուն, այնպես էլ նյարդային համակարգի աստիճանական վերականգնմանը:

Шпинат относится к числу продуктов, положительно влияющих на процессы обмена веществ в организме. Об этом заявили представители Роскачества. Эксперты рассказали, какими полезными свойствами обладает шпинат, передает ФАН.
По словам специалистов, шпинат отличается высоким содержанием белка и витамина А. Кроме того, он содержит в себе калий, улучшающий состояние пациентов, страдающих от заболеваний сердечно-сосудистой системы.
Низкая калорийность и наличие клетчатки в составе шпината делает его полезным для активизации процессов обмена веществ и контроля веса, утверждают диетологи. Кроме того, он содержит в себе фолиевую кислоту, способствующую профилактике атеросклероза.
По мнению врачей, шпинат полезен также для нервов. Высокое содержание минералов в составе этого продукта способствует как расслаблению, так и постепенному восстановлению нервной системы.