Սննդաբան Իրինա Ստրոգայան SOLENKA.INFO-ին տված հարցազրույցում հայտնել է, թե ինչ հաց կարելի է ուտել նիհարելիս։
Փորձագետը պատմել է՝ արդյոք պետք է հացը բացառել այն մարդկանց սննդակարգից, ովքեր փորձում են նիհարել։ Սննդաբանի կարծիքով՝ նիհարելը երկար ու բարդ գործընթաց է, որը ոչ միայն ամենօրյա սննդակարգի ճշգրտում, այլեւ ֆիզիկական ակտիվության ավելացում, քնի որակի վերահսկում եւ վատ սովորություններից հրաժարում է ներառում:
Մասնագետը հիշեցրել է, որ այժմ խանութներում ամենատարբեր տեսակի հացեր կան: Դրանց պատրաստման համար արտադրողները տարբեր հացահատիկներ են օգտագործում՝ ցորեն, գարի, աշորայի ալկուր, եգիպտացորեն, հնդկաձավար, բրինձ, վարսակ, կորեկ: Այդ հացահատիկները բազմաթիվ վիտամիններ, օրգանական եւ հանքային նյութեր են պարունակում, որոնք անհրաժեշտ են մեր օրգանիզմին: Օրինակ՝ վիտամին A-ն բնական հակաօքսիդանտ է, բարելավում է ինքնազգացողությունը եւ տրամադրությունը, բարձրացնում է կենտրոնացումը։ Վիտամին E-ն բարենպաստ ազդեցություն ունի մաշկի վրա։ B խմբի վիտամիններն անհրաժեշտ են նյարդային համակարգի բնականոն գործունեության պահպանման համար եւ օգնում են պայքարել սթրեսի դեմ:
Նիհարելիս Ստրոգայան խորհուրդ է տալիս ամբողջությամբ չհրաժարվել հացի օգտագործումից, այլ նվազեցնել դրա քանակությունը եւ նախապատվությունը տալ հետեւյալ տեսակներին. առանց խմորիչի տարբեր տեսակի ալյուրից պատրաստված հացին, տարեկանից պատրաստված հացին, Բորոդինո տեսակին, սպիտակուցային հացին՝ կաթնաշոռի, ձվի, ընկույզի եւ սերմերի հավելումներով, ամբողջական հացահատիկից պատրաստված հացին, հնդկաձավարի հացին, ամբողջական ալյուրից պատրաստվող հացին:
Սննդաբանը նաեւ խորհուրդ է տվել հաց գնելուց առաջ ուշադիր ուսումնասիրել դրա բաղադրությունը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով կալորիականությանը։

What kind of bread it is recommended to eat when losing weight?
Nutritionist Irina Strogaya in an interview with SOLENKA.INFO told what kind of bread can you eat when losing weight.
The expert told whether bread should be excluded from the diet of people who are trying to lose weight. According to the nutritionist, losing weight is a long and difficult process, which involves not only adjusting the daily menu, but also adding physical activity, controlling the quality of sleep, giving up bad habits.
The specialist reminded that now there are many different kinds of bread on store shelves. For its preparation manufacturers use different cereals: wheat, barley, rye, corn, buckwheat, rice, oats, millet. These cereals contain many vitamins, organic and mineral substances that our body needs. For example, vitamin A is a natural antioxidant, improves health and mood, increases the concentration of attention. Vitamin E has beneficial effects on the skin. B vitamins are necessary to maintain the normal functioning of the nervous system and help combat stress.
When losing weight she strictly recommends not to give up eating bread completely, but to reduce its quantity and give preference to the following types:
- Yeast-free of different types of flour;
- rye;
- borodinsky;
- Protein bread with the addition of cottage cheese, eggs, nuts and seeds;
- whole-wheat;
- buckwheat;
- bread made with wholemeal flour.
The nutritionist also advised to carefully study the composition of the bread before buying it, paying special attention to its caloric content.