Կարո՞ղ է արդյոք գարեջուրն օգտակար լինել
Ռուս թերապեւտ Վիկտոր Լիշինն ասել է, որ քիչ քանակությամբ գարեջուրը օգնում է երիկամներից հեռացնել մանր քարերն ու ավազը, հայտնում է Gazeta.ru լրատվական կայքը:
Նրա խոսքով, երիկամներում ախտորոշված ​​քարերի կամ ավազի դեպքում այս ըմպելիքը կարելի է ներառել սննդակարգում։
«Երբեմն կարելի է գարեջուր խմել, սա չի նշանակում, որ այն պետք է լիտրով խմել։ Շատ ուրոլոգներ խորհուրդ են տալիս խմել այս ըմպելիքը, քանի որ այն նպաստում է երիկամներից մանր քարերի եւ ավազի ավելի արագ հեռացմանը»,- ասել է մասնագետը։
Միզաքարային հիվանդությունների սրման ժամանակ Լիշինը խորհուրդ է տվել հրաժարվել յուղոտ ու չափից դուրս աղի մթերքներից, ինչպես նաեւ սուրճից։
«Ավելի լավ է ճարպոտ ձուկ չուտել, քաղցրեղենը նույնպես վնասակար է, ձմերու կարելի է, սակայն քիչ քանակությամբ։ Հարկ է հիշել, որ շատ ջուրը նույնպես վատ է,քանի որ սրտի եւ արյան անոթների ծանրաբեռնվածությունը մեծանում է»,- նշել է Լիշինը։
Նրա խոսքով, երիկամներում քարերի առաջացումից խուսափելու համար, անհրաժեշտ է տարեկան ամբողջական բուժզննում անցնել եւ վերահսկել սննդակարգը։

August 7, 2022  10:59
Beer in small quantities will help to remove small stones and sand from the kidneys, therapist Viktor Lishin says.
According to him, with diagnosed stones or sand in the kidneys you can include this drink in the diet.
"Sometimes you can drink beer, it does not mean that you need to drink liters of it. Many urologists advise to drink this drink, as it contributes to a more rapid removal of small stones and sand from the kidneys," he said, Gazeta.Ru reports.
During the exacerbation of urolithiasis Lishin recommends giving up fatty and excessively salty food, as well as coffee.
"It is better not to eat fatty fish, sweets are also harmful, watermelons are possible in small quantities. It is worth remembering that a lot of water is also bad, increasing the load on the heart and blood vessels," the specialist said.
According to him, in order to avoid kidney stones, one should have a full medical examination annually and monitor one's diet.