D վիտամինի անբավարարությունը կապված է վաղաժամ մահվան հետ. հետազոտություն
Հարավային Ավստրալիայի համալսարանի գիտնականները հայտնաբերել են կապ D վիտամինի մակարդակի եւ մահացության միջեւ։ Նրանց եզրակացությունների համաձայն՝ արյան մեջ D վիտամինի 25 նմոլ/լ պարունակության դեպքում վաղաժամ մահվան հավանականությունը մեկ քառորդով ավելի բարձր է, քան 50 նմոլ/լիտրի դեպքում։ Նրանց աշխատանքի արդյունքները հրապարակվել են Annals of Internal Medicine ամսագրում։
D վիտամինի ազդեցությունն առողջության վրա ուսումնասիրվում է վաղուց։ Գոյություն ունեն ինչպես համոզիչ ապացույցներ, որ այս նյութը կենսականորեն կարեւոր է, այնպես էլ այս մտքի հերքումներ։ Գիտնականներից ոմանք հավաստիացնում են, որ այս նուտրիտենտն անհրաժեշտ է իմունային համակարգի աշխատանքի համար։ Մյուսները հերքում են դրա ազդեցությունը հիվանդություններին օրգանիզմի դիմադրողականության վրա։
Ավստրալացի գիտնականներն ուսումնասիրել են 37-73 տարեկան ավելի քան 300 հազար մարդու տվյալները 14 տարվա ընթացքում։ Հեղինակները դիտարկել են փորձարկվողների D հիդրոքսիվիտամինի (25-OH-D) ցուցանիշները։ Գրանցվել եւ ուսումնասիրվել է բոլոր պատճառներից մահվան մասին տեղեկությունը։
Պարզվել է, որ մահվան ռիսկը զգալիորեն նվազել է D վիտամինի բարձր կոնցենտրացիայի դեպքում։ Առավել արտահայտված հարաբերակցություն նկատվել է ծանր դեֆիցիտ ունեցող մարդկանց մոտ՝ նրանց մահվան հավանականությունը բարձրացել էր 25 տոկոսով։
«Մենք գտել ենք փաստեր, որոնք հաստատում են, որ D վիտամինի պակաս ունեցող մարդիկ ավելի հաճախ են մահանում, եւ այն, որ բարձրացնելով D վիտամինի մակարդակն այդ մարդկանց մոտ՝ մենք կարող ենք նվազեցնել այդ ռիսկը»,- ասել է հետազոտության հեղինակ, փիլիսոփայության դոկտոր, Հարավային Ավստրալիայի համալսարանի պրոֆեսոր Էլինա Հիպոնենը։
Հետազոտության հեղինակները նշել են, որ վերջերս կատարված ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ բնակչության 50 տոկոսը կարող է D վիտամինի անբավարարություն ունենալ՝ կախված աշխարհագրական դիրքից։

Ученые из Университета Южной Австралии выявили связь между уровнем витамина D в организме и смертностью. Согласно их выводам, при содержании витамина D в крови на уровне 25 нмоль/л, вероятность преждевременной смерти на четверть выше, чем при 50 нмоль/л. Результаты работы опубликованы в журнале Annals of Internal Medicine.
Влияние витамина D на здоровье изучается давно. Существуют как убедительные доказательства того, что это вещество жизненно важно, так и прямые опровержения. Некоторые ученые утверждают, что этот нутриент необходим для работы иммунной системы. Другие — опровергают его влияние на сопротивляемость организма болезням.
Австралийские ученые проанализировали данные более 300 тысяч человек в возрасте от 37 до 73 лет за 14-летний период. Авторы рассмотрели показатели 25-гидроксивитамина D (25-OH-D) у испытуемых. При этом была зарегистрирована и изучена информация о смерти от всех причин.
Оказалось, что риск смерти значительно снижался при повышении концентрации витамина D. Наиболее выраженная корреляция наблюдалась у лиц с тяжелым дефицитом — у них вероятность смерти повышалась на 25%.
«Мы нашли факты, подтверждающие избыточную смертность у людей с дефицитом витамина D и то, что, повысив уровень витамина D у этих людей, мы можем снизить этот риск», — заявила автор исследования Элина Хиппонен, доктор философии, профессор Университета Южной Австралии.
Авторы исследования отмечают, что недавние оценки показывают, что до 50% населения может испытывать дефицит витамина D — в зависимости от географического положения.