D վիտամինի անբավարարությունը կապված է վաղաժամ մահվան հետ. հետազոտություն
Հարավային Ավստրալիայի համալսարանի գիտնականները հայտնաբերել են կապ D վիտամինի մակարդակի եւ մահացության միջեւ։ Նրանց եզրակացությունների համաձայն՝ արյան մեջ D վիտամինի 25 նմոլ/լ պարունակության դեպքում վաղաժամ մահվան հավանականությունը մեկ քառորդով ավելի բարձր է, քան 50 նմոլ/լիտրի դեպքում։ Նրանց աշխատանքի արդյունքները հրապարակվել են Annals of Internal Medicine ամսագրում։
D վիտամինի ազդեցությունն առողջության վրա ուսումնասիրվում է վաղուց։ Գոյություն ունեն ինչպես համոզիչ ապացույցներ, որ այս նյութը կենսականորեն կարեւոր է, այնպես էլ այս մտքի հերքումներ։ Գիտնականներից ոմանք հավաստիացնում են, որ այս նուտրիտենտն անհրաժեշտ է իմունային համակարգի աշխատանքի համար։ Մյուսները հերքում են դրա ազդեցությունը հիվանդություններին օրգանիզմի դիմադրողականության վրա։
Ավստրալացի գիտնականներն ուսումնասիրել են 37-73 տարեկան ավելի քան 300 հազար մարդու տվյալները 14 տարվա ընթացքում։ Հեղինակները դիտարկել են փորձարկվողների D հիդրոքսիվիտամինի (25-OH-D) ցուցանիշները։ Գրանցվել եւ ուսումնասիրվել է բոլոր պատճառներից մահվան մասին տեղեկությունը։
Պարզվել է, որ մահվան ռիսկը զգալիորեն նվազել է D վիտամինի բարձր կոնցենտրացիայի դեպքում։ Առավել արտահայտված հարաբերակցություն նկատվել է ծանր դեֆիցիտ ունեցող մարդկանց մոտ՝ նրանց մահվան հավանականությունը բարձրացել էր 25 տոկոսով։
«Մենք գտել ենք փաստեր, որոնք հաստատում են, որ D վիտամինի պակաս ունեցող մարդիկ ավելի հաճախ են մահանում, եւ այն, որ բարձրացնելով D վիտամինի մակարդակն այդ մարդկանց մոտ՝ մենք կարող ենք նվազեցնել այդ ռիսկը»,- ասել է հետազոտության հեղինակ, փիլիսոփայության դոկտոր, Հարավային Ավստրալիայի համալսարանի պրոֆեսոր Էլինա Հիպոնենը։
Հետազոտության հեղինակները նշել են, որ վերջերս կատարված ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ բնակչության 50 տոկոսը կարող է D վիտամինի անբավարարություն ունենալ՝ կախված աշխարհագրական դիրքից։

October 26, 2022  15:32
Researchers from the University of South Australia have identified a link between vitamin D levels in the body and mortality. According to their findings, vitamin D levels of 25 nmol/L in the blood are one-quarter more likely to die prematurely than those of 50 nmol/L. The findings were published in the journal Annals of Internal Medicine.
The effects of vitamin D on health have long been studied. There is both compelling evidence that the substance is vital and outright disproof. Some scientists argue that this nutrient is essential for the immune system. Others refute its effect on the body's resistance to disease.
Australian scientists analyzed data from more than 300,000 people between the ages of 37 and 73 over a 14-year period. The authors looked at 25-hydroxyvitamin D (25-OH-D) levels in the subjects. All-cause mortality was recorded and examined.
It turned out that the risk of death decreased significantly when vitamin D concentration was increased. The correlation was most pronounced in severely deficient subjects, who had a 25% increase in the likelihood of death.
The study authors note that recent estimates show that up to 50% of the population may be vitamin D deficient - depending on geographic location.