Ֆտալատները մեծացնում են դիաբետի վտանգը կանանց շրջանում
Միչիգանի համալսարանի հանրային առողջության դպրոցի գիտնականներն ուսումնասիրել են ֆտալատների ազդեցությունը կանանց առողջության վրա: Պարզվել է, որ պլաստիկի մեջ պարունակվող այս քիմիական նյութերը մեծացնում են շաքարախտի զարգացման հավանականությունը մինչեւ 63 տոկոսով։ Աշխատանքի արդյունքները ներկայացված են The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism ամսագրում:
Ֆտալատները ֆտալաթթվի էսթերներ են, էնդոկրինային համակարգը խանգարողներ (ԷԴԿ), որոնք լայնորեն օգտագործվում են արդյունաբերության մեջ: Դրանք օգտագործվում են պլաստմասը եւ ռետինը ճկուն եւ առաձգական դարձնելու համար, ինչպես նաեւ սովորաբար օգտագործվում են կոսմետիկայի, սննդի փաթեթավորման եւ մանկական խաղալիքների արտադրության մեջ: Նախորդ ուսումնասիրություններն արդեն ապացուցել են, որ այս միացությունները կապված են պտղաբերության նվազման հետ:
Հեղինակները վերլուծել են 1308 կանանց տվյալները, որոնց հետեւել են վեց տարի շարունակ: Այս ընթացքում մասնակիցների մոտ հինգ տոկոսի մոտ ախտորոշվել է շաքարախտ: Ֆտալատների բարձր մակարդակի (մոնոիզոբուտիլֆտալատ, մոնոբենզիլ ֆտալատ, մոնոկարբոքսյոկտիլ ֆտալատ, մոնոկարբոքսիսոնոնիլ ֆտալատ եւ մոնո(3-կարբոքսիպրոպիլ)) առկայությամբ կովկասցի կանայք 30-ից 63%-ով ավելի շատ են հակված շաքարախտի ձեռքբերմանը: Միեւնույն ժամանակ, նման վիճակագրությունը կիրառելի չէ սեւամորթ կամ ասիական ծագման կանանց շրջանում։

Ученые из Школы общественного здравоохранения Мичиганского университета изучили влияние фталатов на здоровье женщин. Оказалось, что эти химические вещества, содержащиеся в пластмассе, увеличивают риск развития диабета до 63%. Результаты работы представлены в The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.
Фталаты — эфиры фталевой кислоты, вещества, разрушающие эндокринную систему (EDC), которые широко распространены в промышленности. Они используются для придания пластмассе и резине гибкости и эластичности, а также часто применяются в косметике, в упаковке для пищевых продуктов и в детских игрушках. Предыдущие исследования уже доказали, что эти соединения связаны со снижением фертильности.
Авторы проанализировали данные 1308 женщин, за которыми наблюдали в течение шести лет. У примерно пяти процентов участниц за этот срок диагностировали диабет. У женщин европеоидной расы, подвергшихся воздействию высоких уровней фталатов (моно-изобутилфталата, монобензилфталата, монокарбоксиоктилфталата, монокарбоксиизононилфталата и моно (3-карбоксипропила)), вероятность развития диабета была на 30-63% выше, чем у контрольной группы. При этом подобная статистика не была применима к чернокожим или азиатским испытуемым.