Սուսանակը կարող է փոխանցվել համբույրով
Սեռավարակների փոխանցման միջոցների հետազոտությունների մետա-վերլուծությունը ցույց է տվել, որ սուսանակով կարելի է վարակվել համբույրի միջոցով։ Մելբուռնի սեռական առողջության կենտրոնի ավստրալացի գիտնականների հետազոտությունը հրապարակվել է eClinicalMedicine պարբերականում։
Հետազոտության ընթացքում հարցման է ենթարկվել 2 322 մարդ, որոնք վարակվել են հիվանդությամբ, որը փոխանցվել է սեռական ճանապարհով։ Պարզվել է, որ սեռական ճանապարհով փոխանցված հիվանդության գրանցված դեպքերում մարդիկ սուսանակով վարակվել են ոչ միայն սեռական շփման ժամանակ, այլեւ համբուրվելու միջոցով։ Գիտնականները նշել են, որ այդ դեպքում ամենայն հավանականությամբ տեղի է ունենում բերանի-կոկորդի, կոկորդի հետին մասի վարակում սուսանակով։
Հետազոտողների խոսքով՝ սուսանակի մանրէները կարող են հայտնվել օրգանիզմում թքից, ինչը թույլ է տալիս առաջադրել վարկած համբույրի ժամանակ թքի միջոցով վարակի փոխանցման հնարավորության մասին։ Բացի այդ, թքի օգտագործումը որպես քսուք սեքսի ժամանակ նույնպես կարող է վտանգ ներկայացնել այդ վարակն ստանալու համար։
Գիտնականները նշել են, որ սուսանակով վարակման հիմնական միջոցը տեղի է ունենում սեռական շփման, չպաշտպանված օրալ, վագինալ կամ անալ սեքսի ժամանակ։ Չնայած սեռական ճանապարհով վարակվելու վտանգին՝ վարակման հավանականությունն, այնուամենայնիվ, շատ ավելին է սեքսով զբաղվելու դեպքում։ Գիտնականները խորհուրդ են տալիս մշտապես թեստավորում անցնել՝ ստուգելու սեռավարակների եւ ՄԻԱՎ-ի առկայությունը։

Мета-анализ исследований о способах передачи венерических заболеваний показал, что триппером можно заразиться через поцелуи. Исследование австралийских ученых из Мельбурнского центра сексуального здоровья опубликовано в издании eClinicalMedicine.
Всего в ходе исследования было опрошено 2322 человека, которые перенесли заболевания, передающихся половым путем. Как выяснилось, среди зарегистрированных случаев заболеваний, передающихся половым путем (ЗППП), гонореей люди заражались не только при сексуальном контакте, но и при поцелуях. Ученые уточнили, что в этом случае вероятнее всего происходит заражение гонореей ротоглотки, задней части горла.
По словам исследователей, бактерии гонореи могут попасть в организм из слюны, что позволяет выстроить гипотезу о потенциальной возможности заражения через обмен слюной во время поцелуя. Кроме того, использование слюны в качестве смазки во время секса также представляет опасность получить этот тип ЗППП.
Ученые отметили, что основной способ заражения гонореей происходит во время полового контакта, при незащищенном оральном, вагинальном или анальном сексе. Несмотря на риск получить ЗППП при поцелуе, вероятность заражения все же намного больше при занятии сексом. Ученые настоятельно рекомендовали регулярно проходить тестирование на венерические заболевания и ВИЧ.