Ստեղծվել է վիրուսների որսման մանրադիտակային ռոբոձեռք
Իլինոյսի համալսարանի (ԱՄՆ) գիտնականները ստեղծել են նանոձեռք վիրուսներ եւ մանրադիտակային մասնիկներ որսալու համար։ Սարքը ստեղծվել է ԴՆԹ-օրիգամի՝ այն մեթոդի օգնությամբ, որի դեպքում ԴՆԹ-ի երկար, մեկ շղթան «կցակարվում» է որոշակի հաջորդականության ավելի կարճ կտորների հետ։
Թիմը ստեղծել է նանոձեռք, որի չորս մատները միացված են «ափին»՝ ձեւավորելով խաչաձեւ ձեռք։ Այն իսկապես մանրադիտակային է, քանի որ յուրաքանչյուր մատ ընդամենը 71 նանոմետր է (մետրի մեկ միլիարդային մասը), իսկ մատները միավորվում են փոքրիկ հոդերի օգնությամբ։ Հետազոտողները որոշել են ստուգել՝ կկարողանա՞ արդյոք իրենց հայտնագործությունը որսալ այնպիսի փոքր օբյկետներ, ինչպիսին են ոսկու նանոմասնիկները կամ վիրուսները։
Սարքը կարողացել է կապվել SARS-CoV-2 վիրուսի փշանման սպիտակուցի հետ։ Այդ մանիպուլյացիայի արդյունքն է դարձել այն, որ հարուցիչներն այլեւս չեն կարողացել վարակել բջիջները Պետրիի բաժակում։ Վերջին փորձարկման ժամանակ նանոձեռքը հաջողությամբ որսացել է ոսկու նանոմասնիկները եւ լույս արձակել ֆլուորեսցենցիայի օգնությամբ, երբ որոշակի վիրուս է հայտնաբերել։
Գիտնականներն ընդգծել են, որ ա յս հայտնագործության առավելություններից մեկն այն է, որ սովորական ԴՆԹ-ն արյան մեջ արագ տրոհվում է ֆերմենտների, բայց ԴՆԹ-օրիգամի կառույցներն ավելի կայուն են։ Բացի այդ, հետազոտողների խոսքով՝ սարքը կարող է լույս արձակել վիրուսներ հայտնաբերելու ժամանակ։

Создана микроскопическая роборука для захвата вирусов
Ученые из Университета Иллинойса (США) сконструировали наноруку для захвата вирусов и микроскопических частиц. Устройство было создано при помощи ДНК-оригами — метода, при котором длинная одиночная цепь ДНК «сшивается» более короткими фрагментами из определенных последовательностей.
Команда сконструировала наноруку, у которой четыре пальца соединены с «ладонью», образуя крестообразную форму. Рука получилась действительно микроскопической, поскольку каждый палец достигает в длину всего лишь 71 нанометра (миллиардной части метра), а соединяются пальцы при помощи крошечных суставов. Исследователи решили проверить, сможет ли их изобретение эффективно захватывать такие мелкие объекты, как наночастицы золота или вирусы.
Устройство смогло связаться с шиповидным белком вируса SARS-CoV-2. Итогом этой манипуляции стало то, что возбудители больше не смогли заражать клетки в чашке Петри. В последнем испытании нанорука также успешно захватила наночастицы золота и светилась при помощи флуоресценции, когда обнаруживала определённый вирус.
Ученые подчеркивают, что одним из преимуществ такого изобретения является то, что обычная ДНК быстро расщепляется ферментами в крови, но структуры ДНК-оригами более стабильные. Кроме того, по словам исследователей, роборуки можно усовершенствовать, используя ультрафиолетовый свет — устройство может светиться во время обнаружения вирусов.