42-ամյա կինը գրիպից հետո կորցրել է ձեռքերն ու ոտքերը
Օհայոյում 42-ամյա Քրիստին Ֆոքսը գրիպից հետո ծանր բարդություն է տարել, որը հանգեցրել է նրա բոլոր վերջույթների անդամահատմանը։ 2020 թվականի մարտին Ֆոքսը գրիպով է հիվանդացել, որն արագ վերածվել է կյանքին սպառնացող սեպսիսի՝ առաջացնելով օրգանների անբավարարություն և պահանջելով հեռացնել ձեռքերն ու ոտքերը՝ նրա կյանքը փրկելու համար: Չնայած պատվաստմանը, նրա ինքնազգացողությունը արագ վատացել է, և նա շուտով հայտնվել է դեղորայքային կոմայի մեջ, գրում է Fox News-ը։
Բազմաթիվ վիրահատություններից և վերականգնման երկարատև գործընթացից հետո, որը ներառում էր ինտենսիվ ֆիզիոթերապիա, Ֆոքսը հարմարվել է իր նոր կյանքին՝ հատուկ պատրաստված պրոթեզների օգնությամբ:
Նա վերադարձել է դպրոցում որպես տնօրենի օգնական իր աշխատանքին, որտեղ ոգեշնչում է դարձել թե՛ աշակերտների, թե՛ գործընկերների համար, որոնք, ըստ կնոջ, դարձել են իր հենարանը կյանքի ամենադժվար պահին։
Նրա փորձն ընդգծում է գրիպի և սեպսիսի հետ կապված ռիսկերի մասին տեղեկացվածության և կրթության կարևորությունը, հիվանդություններ, որոնք ամբողջ աշխարհում ամեն տարի ազդում են միլիոնավոր մարդկանց վրա և կարող են հանգեցնել լուրջ հետևանքների, ինչպիսիք են օրգանների անբավարարությունը և վերջույթների կորուստը:
Նրա պատմությունը վկայում է մարդկային տոկունության և հանրային աջակցության կարևորության մասին, ինչի մասին վկայում են նրա հայրենի քաղաքում բժշկական ծախսերի և տների վերանորոգման համար կազմակերպված դրամահավաքները, ինչպես նաև բժիշկների պրոֆեսիոնալիզմը, ովքեր կարողացել են դժվարին իրավիճակում կատարել դժվար ընտրություն, որը փրկել  է կնոջ կյանքը։ Նրա տառապանքը հիշեցնում է շտապ բժշկական միջամտության կարևորության և գրիպից հետո երկրորդական վարակների հնարավոր լրջության մասին:

42-летняя женщина лишилась рук и ног после гриппа
В штате Огайо 42-летняя Кристин Фокс перенесла тяжелое осложнение после гриппа, которое привело к ампутации всех ее конечностей. В марте 2020 г. Фокс заболела гриппом, который быстро перерос в опасный для жизни сепсис, вызвавший отказ органов и потребовавший удаления рук и ног для спасения жизни. Несмотря на вакцинацию, ее состояние быстро ухудшилось, и вскоре она оказалась в медикаментозной коме, пишет Fox News.
После многочисленных операций и длительного процесса восстановления, включающего интенсивную физиотерапию, Фокс адаптировалась к новой жизни с помощью протезов, изготовленных по индивидуальному заказу.
Oна вернулась к работе в качестве помощника директора школы, где стала источником вдохновения как для учеников, так и для коллег, которые, по словам женщины, стали ее поддержкой в тяжелейший момент ее жизни. Ее опыт подчеркивает важность информирования и просвещения о рисках, связанных с гриппом и сепсисом — заболеваниями, которые ежегодно поражают миллионы людей в мире и могут привести к таким серьезным последствиям, как отказ органов и потеря конечностей.
Ее история — свидетельство человеческой стойкости и значимости общественной поддержки, о чем свидетельствуют сборы средств, организованные в ее родном городе для оплаты медицинских расходов и ремонта дома, а так же профессиональности врачей, сумевших в трудной ситуации сделать не простой выбор, спасший женщине жизнь. Ее страдания служат напоминанием о важности быстрого медицинского вмешательства и потенциальной серьезности вторичных инфекций после гриппа.