Աչքերի 3D-հետազոտումը թույլ է տալիս գնահատել երիկամների առողջական վիճակը. Nature
Էդինբուրգի համալսարանի (Բրիտանիա) հետազոտողները մշակել են երիկամների առողջության գնահատման նոր մեթոդ՝ հիմնված աչքերի անոթների 3D-հետազոտման վրա։   Արդյունքները հրապարակվել են Nature-ում։
Գիտնականները բացատրել են, որ աչքը մարմնի միակ մասն է, որի հետազոտման դեպքում կարելի է հետեւել կարեւոր պրոցեսի, որն անվանվում է արյան միկրոանոթային շրջանառություն։ Փոքր անոթներում արյան շրջանառությունը հաճախ խախտվում է երիկամների տարբեր հիվանդությունների ժամանակ։ Հետազոտողները փորձել են պարզել, թե կարելի է արդյոք օգտագործել ցանցաթաղանթի 3D-պատկերները այն տեխնոլոգիայի օգտագործմամբ, որը կոչվում է օպտիկական կոհերենտ տոմոգրաֆիա (ՕԿՏ)՝ գնահատելու համար երիկամների վիճակը։ ՕՏԿ-սքաներները օգտագործում են լուսային ալիքները ցանցաթաղանթի յուրաքանչյուր շերտի պատկերն ստեղծելու համար (աչքի լուսազգայուն թաղանթներ) լայնակի հատմամբ։
Թիմն ուսումնասիրել է երիկամների հիվանդություններ ունեցող 204 պացիենտների, ինչպես նաեւ նրանց  ՕՏԿ-պատկերները, որոնք ավելի վաղ ենթարկվել են օրգանի փոխպատվաստման։ Հետազոտությանը մասնակցել են նաեւ 86 առողջ կամավորներ։ Պարզվել է, որ երիկամների հիվանդություններ ունեցողների մոտ ցանցաթաղանթի անոթային թաղանթը ավելի բարակ է եղել, քան առողջ մարդկանց մոտ։ Բացի այդ, բարակումը խորացել է երիկամների ֆունկցիայի վատացմանը զուգընթաց եւ ռեգրեսիա է ունեցել օրգանի փոխպատվաստումից հետո։ Դա նշանակում է, որ ցանցաթաղանթի կառուցվածքի փոփոխություններն արտացոլում են երիկամների առողջական վիճակը։
Գիտնականները հուսով են, որ երիկամների առողջության այս ոչ ինվազիվ մոնիթորինգը կընդունվի գիտական հանրույթի կողմից եւ կտարածվի։ Այժմ գիտնականները նախատեսում են ավելի լայն հետազոտություն իրականացնել։

Nature: 3D-обследование глаз позволяет оценить состояние здоровья почек
Исследователи из Эдинбургского университета (Британия) разработали новый метод оценки здоровья почек, основанный на 3D-обследовании глазных сосудов. Результаты опубликованы в Nature.
Ученые объяснили, что глаз — это единственная часть тела, при обследовании которой можно наблюдать ключевой процесс, называемый микрососудистым кровообращением. Кровоток в мелких сосудах зачастую нарушается при различных заболеваниях почек. Исследователи стремились выяснить, можно ли использовать 3D-изображения сетчатки, сделанные с использованием технологии, называемой оптической когерентной томографией (ОКТ), для оценки состояния почек. ОТК-сканеры используют световые волны для создания изображения каждого слоя сетчатки (светочувствительной оболочки глаза) в поперечном сечении.
Команда изучила ОКТ-изображения 204 пациентов с заболеваниями почек, а так же тех, кому ранее была проведена трансплантация органа. Также в исследовании приняли участие 86 здоровых добровольцев. Оказалось, что у испытуемых, которые страдали заболеваниями почек, сосудистая оболочка сетчатки была тоньше, чем у здоровых людей. Кроме того, истончение прогрессировало по мере снижения функции почек и регрессировало после пересадки органа. Это значит, что изменения в структуре сетчатки отражают состояние здоровья почек.
Ученые надеются, что этот неинвазивный способ мониторинга здоровья почек будет принят научным сообществом и получит распространение. Сейчас ученые планируют провести более обширные исследования.