Լյարդը կարող է արտադրել թթու, որն անհրաժեշտ է ուղեղի առողջության պահպանման համար. հետազոտություն
Տորոնտոյի համալսարանի հետազոտողները հայտնաբերել են, որ պալմիտինային թթուն, որը պարունակվում է կրծքի կաթում, մսի եւ կաթնամթերքների մեջ, արտադրվում է լյարդի կողմից եւ ուղղվում դեպի զարգացող ուղեղ, երբ այն քիչ է սննդաբաժնում։
«Երբ մենք փոխեցինք պալմիտինային թթվի մակարդակը զարգացող մկների սննդաբաժնում, դա նրանց ուղեղի վրա որեւէ ազդեցություն չունեցավ»,- ասել է գլխավոր հետազոտող, պրոֆեսոր եւ Տեմերտիի համալսարանի ամբիոնի վարիչ  Ռիչարդ Բազինեն։
«Արդյունքները զարմանալի էին, որովհետեւ երբ դուք իջեցնում եք լիպիդների պարունակությունը սննդաբաժնում, դրանք սովորաբար քչանում են ուղեղում։ Բայց այս դեպքում լյարդը կարողացավ ավելացնել դրանց արտադրությունը, որպեսզի երաշխավորի դրանք բավական քանակությամբ՝ չնայած սննդաբաժնի չափազանց մեծ տարբերություններին»,- նշել են գիտնականներն իրենց հետազոտությունում, որի արդյունքները հրապարակվել են Nature Communications ամսագրում։
Պալմիտինային թթուն հագեցած ճարպ է, որը խթանում է ուղեղի առողջությանը մի քանի միջոցներով ամբողջ կյանքի ընթացքում։ Այն մասնակցում է միելինային թաղանթի կառուցվածքում եւ ֆունկցիաների կատարման ընթացքում, որը մեկուսացնում է նեյրոնային կապերը եւ գործում է որպես մոլեկուլների նախագնաց, որոնք կարգավորում են բորբոքումը եւ խթանում բջիջների կողմից ազդանշանների հաղորդումը։
Գիտնականներին վաղուց հայտնի է, որ մարդիկ եւ այլ կաթնասուններ կարող են պալմիտինային թթու ստանալ սննդից կամ արտադրել այն, որի սինթեզի համար է հիմնականում պահանջվում գլյուկոզան։ Շատ ավելի քիչ է հայտնի այն մասին, թե որ աղբյուրի վրա է հենվում օրգանիզմը՝ կախված դիետայից, եւ աճի ու հասունության որ փուլերում։
Գիտնականների խոսքով՝ հետազոտության արդյունքները ընդգծում են պալմիտինային թթվի կարեւորությունը ուղեղի առողջության համար բոլոր փուլերում, բայց հատկապես զարգացման ժամանակ, երբ ճարպերի պահանջը, ըստ երեւույթին, ամենաբարձրն է։
Հետազոտողները նաեւ նշում են լրացուցիչ հետազոտությունների անհրաժեշտության մասին մանկական կերակրախառնուրդներում դրա պարունակությունը նվազեցնելու համար, քայլ, որը վերջերս նախաձեռնել են որոշ արտադրողներ, որպեսզի իջեցնեն ծախսերն ու սահմանափակեն արմավի բերքի հավաքումը, որոնք պալմիտինային թթվի հիմնական աղբյուրն են։

January 20, 2024  15:36
Researchers at the University of Toronto have found that palmitic acid, one of the most common fats in breast milk, meat and dairy products, is produced by the liver and sent to the developing brain when it is low in the diet.
"When we changed the level of palmitic acid in the diet of developing mice, it had no effect on the brain," said the study's principal investigator, Richard Bazinet, professor and acting head of the Department of Nutritional Sciences at Temerity University School of Medicine.
"The results were surprising because when you reduce lipids in the diet, there are usually less of them in the brain. But in this case, the liver was able to increase production to ensure that the brain was getting enough of them despite extreme differences in diet," the scientists said in the study, the results of which are published in the journal Nature Communications.
Palmitic acid is a saturated fat that supports brain health in several ways throughout life. It is involved in the structure and function of the myelin sheath, which insulates neuronal connections and acts as a precursor to molecules that regulate inflammation and stimulate cell signaling.
Scientists have long known that humans and other mammals can obtain palmitic acid from food or produce it for synthesis, which mainly requires glucose. Much less was known about which source the body relies on, depending on diet and at different stages of growth and maturity.
According to the scientists, the findings emphasize the importance of palmitic acid for brain health at all stages, but especially during development, when fat requirements appear to be highest.
The researchers also point to the need for more research on reducing its content in infant formula, a move that some manufacturers have recently taken to cut costs and limit the harvesting of palm trees, which are a major source of palmitic acid.