Լոնդոնցի երկամյա տղան, որն ամենաերիտասարդ մարդն է, որը քաղցկեղից բուժվել է Nanoknife տեխնոլոգիայի օգնությամբ, այժմ այլեւս քաղցկեղ չունի, տեղեկացրել է BBC News-ը։
2023թ. ամռանը Ջորջի մոտ հայտնաբերվել է ռաբդոմիոսարկոմա՝ լյարդի եւ լեղուղիների փափուկ հյուսվածքների քաղցկեղի տարատեսակ։
Թագավորական քոլեջի հիվանդանոցում քիմիաթերապիայի երեք կուրսից հետո նրան բուժել են Nanoknife տեխնոլոգիայի օգնությամբ, որն օգտագործում է էլեկտրական հոսանքը քաղցկեղի օջախները ոչնչացնելու համար։
Մեծ Բրիտանիայի Cancer Research-ի առաջատար գիտաշխատող, դոկտոր Սեմ Գոդֆրին Nanoknife-ը նկարագրել է որպես քաղցկեղի բուժման ժամանակակից փորձնական միջոց։
Էլեկտրական հոսանքի օգտագործումը թույլ է տալիս վիրաբույժներին ավելացնել տարածությունն ուռուցքի շուրջ, որպեսզի հնարավոր լինի հեռացնել այն։ Թագավորական քոլեջի հիվանդանոցը հայտ է ներկայացրել Nanoknife-ի օգտագործման լիցենզիա ստանալու համար եւ վիրահատությունն իրականացրել է Առողջապահության ազգային ծառայությունում։
Ջորջն աշխարհում ամենաերիտասարդ մարդն է, որը նման միջամտության է ենթարկվել, եւ առաջին երեխան Մեծ Բրիտանիայում, որը լյարդի բուժում է ստացել Nanoknife-ի օգնությամբ, տեղեկացրել է Cancer Research UK-ը։

Researchers report complete curing of UK patient, 2, with rhabdomyosarcoma - thanks to Nanoknife
A two-year-old boy from north London who was the youngest person to be treated for cancer with Nanoknife technology is now cancer-free, reports BBC News.
George, from Camden, was diagnosed with rhabdomyosarcoma (RMS), a type of soft tissue cancer in his liver and bile duct, in the summer of 2023.
After three rounds of chemotherapy, he was treated using Nanoknife technology at King's College Hospital, which uses electrical current to destroy areas of cancer.
Dr. Sam Godfrey, science engagement lead at Cancer Research UK, described Nanoknife as a state of the art, experimental treatment.
By using electrical currents it allows surgeons to get a better margin of clearance around a tumor so that the cancer can be removed.
King's College Hospital had to apply for a license to use the Nanoknife and performed the operation on the National Health Service.
George was the youngest person in the world to have the procedure and the first child in the UK to receive Nanoknife treatment to his liver, Cancer Research UK said.