Հայաստանցիների 87 տոկոսը կողմ է հանրային վայրերում ծխելն արգելելուն. NEWS.am Medicine-ի հարցումը
Հայաստանի բնակիչների 87 տոկոսը դրական է վերաբերվում հանրային վայրերում եւ տարածքներում ծխելն արգելելուն, ցույց է տվել  NEWS.am Medicine-ի խմբագրության անցկացրած հարցումը:
Հարցվածների 58 տոկոսը, պատասխանելով այն հարցին, թե ինքն ինչպես է վերաբերվում Հայաստանի հանրային վայրերում ծխելու արգելքին, պատասխանել է` «Լավ: Վաղուց ժամանակն էր անելու դա: Չի կարելի, որ ծխողները թունավորեն օդն ու շրջապատի մարդկանց»: Հարցվածների եվս  29 տոկոսը նշել է, որ արգելքին լավ կվերաբերվեն, սակայն ցանկալի է, որ ծխողների համար հատուկ տեղեր առանձնացված լինեն, որտեղ նրանք կկարողանան ծխել:
Մասնակիցների ընդամենը 8 տոկոսն է պատասխանել, որ իր կարծիքով չի կարելի արգելել հանրային վայրերում ծխելը եւ ծխողները պիտի հնարավորություն ունենան ծխելու, որտեղ ցանկանում են: Պատասխանողների եւս 6 տոկոսը նշել է, որ իրենց համար մեկ է` արդյոք Հայաստանում ծխելու արգելք կմտցվի:
Հարցմանն ընդհանուր առմամբ 452 մարդ է մասնակցել:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում, առկա տվյալների համաձայն, 16 տարեկանից մեծ տղամարդկանց շրջանում ծխողների ցուցանիշը 50 տոկոս է կազմում, այսինքն` ծխում է ամեն երկրորդ տղամարդը: Ընդ որում, նրանք ազատ ծխում են հանրային վայրերում` շրջապատի մարդկանց, որոնց թվում նաեւ հղի կանայք եւ երեխաներ կան, ենթարկելով ծխախոտի ծխի վնասակար ազդեցությանը:
Հետաքրքիր է, որ տղամարդկանց շրջանում քաղցկեղի ամենատարածված տեսակը թոքերի քաղցկեղն է: Քաղցկեղի այդ տեսակից մահացության ցուցանիշը եւս շատ բարձր է: Ինչպես վերջերս նշել էր Հայաստանի առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը, քաղցկեղի այդ տեսակի նույնիսկ վաղ ախտորոշումն առանձնապես չի ազդում բուժման արդյունքների եւ կանխատեսումների վրա, այդ պատճառով այդքան կարեւոր է կանխարգելել նրա զարգացումը, այսինքն պայքարել երկրում ծխելու տարածվածության դեմ:
Ծխելը նաեւ մի շարք այլ հիվանդություններ է առաջ բերում, մինչդեռ պասիվ ծխելը բարձրացնում է կանանց անպտղության, ինչպես նաեւ օստեոպորոզի եւ մի շարք այլ հիվանդությունների ռիսկը: Երեխաների մոտ պասիվ ծխելը ասթմայի, բրոնխիտի եւ շատ այլ հիվանդությունների զարգացման ռիսկ է ստեղծում:

87% жителей Армении положительно отнесутся к введению запрета на курение в общественных местах и в помещениях, как показал опрос, проведенный редакцией NEWS.am Medicine.
58% опрошенных, отвечая на вопрос о том, как они отнесутся к запрету на курение в общественных местах в Армении, ответили «Хорошо! Давно пора это сделать! Нельзя, чтобы курильщики отравляли воздух и людей вокруг». Еще 29% респондентов отметили, что к запрету отнесутся хорошо, однако желательно, чтобы курильщикам были при этом отведены специальные места, где им можно будет курить.
Лишь 8% участиков опроса отметили, что, по их мнению, запрещать курить в общественных местах нельзя и что курильщики должны иметь возможность курить, где хотят. Еще 6% респондентов отметили, что им все равно, будет ли введен в Армении запрет на курение.
Всего в опросе приняли участие 452 респондента.
Напомним, что в Армении, согласно имеющимся данным, показатель курения среди мужчин старше 16-и лет составляет 50%, то есть, курит каждый второй мужчина. При этом, они свободно курят в общественных местах, подвергая окружающих людей, в числе которых и беременные женщины и дети, опасному воздействию табачного дыма.
Интересно, что наиболее распространенный вид рака среди мужчин – рак легких. Показатель смертности от этого вида рака в Армении тоже очень высок. Как отметил недавно министр здравоохранения Армении Армен Мурадян, даже ранняя диагностика этого вида рака не особо влияет на результаты лечения и прогнозы, именно поэтому так важно предотвращать его развитие, то есть, бороться с распространенностью курения в стране.
Курение также вызывает ряд других заболеваний, в то время как пассивное курение повышает риск развития бесплодия у женщин, а также остеопороза и ряда других заболеваний. У детей пассивное курение повышает риск развития астмы, бронхита и многих других болезней.