Երեւանում ընթանում է ատամնաբույժների առաջին հայ-սլավոնական կոնգրեսը
Երեւանում այսօր` մայիսի 19-ին մեկնարկել է  ատամնաբույժների առաջին հայ-սլավոնական կոնգրեսը, որին մասնակցելու համար Հայաստան են եկել բժիշկներ ոչ միայն սլավոնական երկրներից, այլեւ ԱՄՆ-ից, Ֆինլանդիայից, Շվեյցարիայից, Վրաստանից եւ Լիբանանից: Կոնգրես պատվիրակություն է եկել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղից:
Հայաստանի Առողջապահության նախարարության գլխավոր ատամնաբույժ Լազար Եսայանը NEWS.am Medicine-ի թղթակցին պատմել է, որ այդ կոնգրեսի կազմակերպման գաղափարն ի հայտ էր եկել դեռեւս անցյալ տարի, սակայն այժմ են կազմակերպել` կոնգրեսը նվիրելով Հայաստանի անկախության 25-ամյակին: Հայերը եւ սլավոնական երկրների ժողովուրդները, ատամնաբույժի խոսքով, վաղեմի բարեկամներ են , այդ պատճառով միացյալ գիտական համաժողովը նրանց կօգնի ոչ միայն փորձի փոխանակում կատարել, այլեւ ամրապնդել եւ բարելավել հարաբերությունները:
Կոնգրեսի ընթացքում մասնագետները կքննարկեն թերապիայի, վիրաբուժության, իմպլանտոլոգիայի, պարոդոնտոլոգիայի եւ ատամնաբուժության այլ ուղղությունների այսօր այժմեական բոլոր խնդիրները: Լազար Եսայանը դասախոսությամբ հանդես կգա բերանի խոռոչում թթվաալկալիական հաշվեկշռի վերականգնման մասին, Ալեքսանդր Դուգալեւը  (ՌԴ) կպատմի անատոմիական բարդ պայմաններում իմպլանտների տեղադրման մասին, Տատյանա Պոպրուժենկոն  (Բելառուս) դասախոսություն կկարդա բերանի խոռոչի հերպեսային վարակների մասին, Բարբարա Շերինը (ԱՄՆ) կպատմի բերանի խոռոչի քաղցկեղի մասին: Կոնգրեսի ընթացքում նաեւ բազմաթիվ այլ դասախոսություններ եւ վարպետաց դասեր կլինեն, որոնք կացկացնեն տեղի, ինչպես նաեւ օտարերկրյա մասնագետները:
Կոնգրեսը կազմակերպվել է Հայաստանի առողջապահության եւ գիտության ու կրթության նախարարությունների, Երեւանի Մխիթար Հերացու անվան բժշկական համալսարանի եւ Ատամնաբուժական կրթության եւ հետազոտությունների ասոցիացիայի կողմից:

В Ереване приходит первый армяно-славянский конгресс стоматологов
В Ереване сегодня, 19 мая, стартовал первый армяно-славянский конгресс стоматологов, для участия в котором в Армению приехали врачи не только из славянских стран, но и из США, Финляндии, Швейцарии, Грузии и Ливана. На конгресс также приехала делегация из Нагорного Карабаха.
Как рассказал корреспонденту NEWS.am Medicine главный стоматолог Минздрава Армении Лазарь Есаян, идея организации этого конкресса возникла еще в прошлом году, однако организовали его сейчас, приурочив конгресс к 25-летию независимости Армении. Армяне и народы славянских стран, по словам стоматолога, издавна дружили, а потому объединенная научная конференция поможет им не только обменяться опытом, но и укрепить и улучшить отношения.
В ходе конгресса специалисты обсудят все актуальные сегодня проблемы терапии, хирургии, имплантологии, пародонтологии и других направлений стоматологии. Лазарь Есаян выступит с лекцией о восстановлении кислотно-щелочного баланса в полости рта, Александр Дугалев (РФ) расскажет об установлении имплантов при сложных анатомических условиях, Татьяна Попруженко (Беларусь) прочтет лекцию о герпетческих инфекциях полости рта, Барбара Шерин (США) расскажет о раке полости рта. В ходе конгресса будет также много других лекций и мастер классов, которые проведут как местные, так и зарубежные специалисты.
Конгресс организован министерствами здравоохранения и науки и образования Армении, ереванским медицинским университетом имени Мхитара Гераци и Ассоциацией стоматологического образования и исследований.