ԱՄՆ սենատը 1.1 մլրդ դոլար կտրամադրի Զիկա վիրուսի դեմ պայքարի նպատակով
ԱՄՆ սենատը նիստի ժամանակ հաստատել է Զիկա վիրուսի դեմ պայքարին 1.1 մլրդ դոլար տրամադրելու մասին օրինագիծը: Այս գումարը 800 մլն դոլարով քիչ է Սպիտակ տան պահանջածից: Այս որոշմանը կողմ է քվեարկել պալատի 68 անդամ, 30-ը դեմ է արտահայտվել:
«Սա արտակարգ իրավիճակ է երկրի առողջապահության համար, ու Կոնգրեսը պետք է դիտարկի այն հենց այս տեսակետից», - ասել է Վաշինգթոն նահանգից սենատոր Փեթի Մյուրեյը:
Այս որոշումը սակայն չի նշանակում, որ գումարը անմիջապես կփոխանցվի: Մայիսի 18-ին Կոնգրեսի ստորին պալատը նույնատեսակ օրինագիծ էր ընդունել, բայց դրանում ամրագրված գումարը կազմում է ընդամենը 622 մլն դոլար: Հիմա սենատորները ու կոնգրեսականները պետք է համաձայնեցնեն այս երկու փաստաթղթերը ու միայն դրանից հետո միասնական տեքստը կուղարկվի ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային՝ ստորագրության համար:
Մինչեւ վերջերս Զիկա վիրուսը համարվում էր մարդու համար անվտանգ, բայց դրա սպառնալիքների մասին նոր տեղեկություններն ամբողջովին փոխել են վիրուսի մասին պատկերացումը: Մի շարք երկրների, այդ թվում ԱՄՆ ու Բրազիլիայի գիտնականները կարծում են, որ Զիկա վիրուսը, հայտնվելով հղիների օրգանիզմի մեջ, առաջացնում է պտղի զարգացման զանազան արատներ: Դրանցից ամենածանրն է համարվում միկրոցեֆալիան՝ գանգի չափերի զգալի փոքրացոմը, որը հանգեցնում է թուլամտության, տեսողական ու լսողական խնդիրների:
Հիշեցնենք, որ փետրվարին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի աշխատակազմը դիմել էր կոնգրեսին ՝ խնդրելով վիրուսի դեմ պայքարի համար հատկացնել ավելի քան 1.8 մլրդ դոլար:

Сенат США выделит $1,1 млрд на борьбу с вирусом Зика
Сенат США на заседании одобрил законопроект о выделении $1,1 млрд на борьбу с вирусом Зика. Это на $800 млн меньше, чем запросил Белый дом. За это решение проголосовали 68 членов палаты, 30 высказались против.
«Это чрезвычайная ситуация для здравоохранения страны, и Конгресс должен рассматривать ее именно с такой точки зрения», - сказала сенатор от штата Вашингтон Пэтти Мюррей.
Данное решение сената, однако, не означает, что деньги будут выделены немедленно. 18 мая нижняя палата Конгресса приняла аналогичный законопроект, но заложенная в нем сумма составляет лишь $622 млн. Теперь сенаторы и конгрессмены должны будут согласовать эти два документа и только после этого единый текст отправится на подпись президенту США Бараку Обаме.
До недавнего времени вирус Зика считался неопасным для человека, но новые сведения об угрозе, которую он может представлять для здоровья, полностью изменили все представления о нем. Ученые из ряда стран, в том числе представители США и Бразилии, полагают, что вирус Зика, попав в организм беременных, вызывает различные пороки развития плода. Наиболее тяжелым из них считается микроцефалия – значительное уменьшение размера черепа, приводящее к слабоумию, проблемам со зрением и слухом.
Напомним, что в феврале администрация американского президента Барака Обамы обратилась к конгрессу с просьбой выделить более $1,8 млрд на борьбу с вирусом.