Հեղուկ ասպիրինը կարող է օգնել ուղեղի քաղցկեղի դեմ պայքարում
Հեղուկ ասպիրինը քաղցկեղի բջիջների դեմ շատ ավելի արդյունավետորեն է պայքարում, քան քիմիաթերապիան: Նման հետաքրքիր եզրակացության են հանգել Պորտսմուտի համալսարանի  (Մեծ Բրիտանիա) գիտնականները: Նրանց խոսքով, այդ պարզ դեղը կարող է երկարացնել ուղեղի քաղցկեղով հիվանդ հազարավոր մարդկանց կյանքը:
Հեղուկ ասպիրինն ավանդաբար օգտագործվում է ներարկումների, աչքի կաթիլների տեսքով եւ մի շարք ֆիզիոթերապեւտիկ պրոցեդուրաների ընթացքում: Սակայն այժմ գիտնականներն այդ դեղամիջոցն ուրիշ կերպ են օգտագործել. քաղցկեղով հիվանդները խմել են այն եւ պարզվել է, որ այն  10 անգամ ավելի արդյունավետորեն է ոչնչացնում ուղեղում ուռուցքային բջիջները, քան դա անում է այսօր օգտագործվող ցանկացած քիմիաթերապիա:
Սովորաբար ուղեղի քաղցկեղի բուժման դեպքում վիրահատական միջամտություն է օգտագործվում (եթե դա հնարավոր է), քիմիաթերապիա եւ ճառագայթային թերապիա: Սակայն խնդիրն այն է, որ քիմիաթերապիան այնքան էլ արդյունավետ չէ ուղեղի քաղցկեղի բուժման դեպքում, որովհետեւ ուղեղի բջիջները արյան մատակարարումից հեռացած են թաղանթի միջոցով (հեմատոէնցեֆալիկ պատնեշի), եւ արյան միջով` կաթիլայինների օգնությամբ հասցվող դեղն ուղղակի չի հասնում ուռուցքին: Սակայն հեղուկ ասպիրինը ուռուցքից վնասված ուղեղի բջջային թաղանթները հաղթահարելու կարողություն ունի, հենց այդ պատճառով էլ այդքան արդյունավետ է: Ավելին, ինքը` ասպիրինը կարող է սպանել քաղցկեղային բջիջները:
«Մենք ենթադրում ենք, որ հնարավոր է ասպիրինի եւ դեղամիջոցների ավելի հզոր համադրումներ ստեղծել, որոնք արդյունավետորեն կգրոհեն գլխուղեղի ուռուցքին», - ասել են հետազոտողները:

Жидкий аспирин может помочь в борьбе с раком мозга
Жидкий аспирин борется с клетками рака намного эффективнее, чем химиотерапия. К такому интересному выводу пришли ученые из Портсмутского университета (Великобритания). По их словам, это простое лекарство может продлить жизнь тысяч больных раком мозга.
Жидкий аспирин традиционно используется в качестве инъекций, глазных капель и при ряде физиотерапевтических процедур. Однако теперь ученые использовали этот препарат иначе: пациенты с раком пили его, и оказалось, что он в 10 раз эффективнее уничтожает опухолевые клетки в мозге, чем это делает любая используемая сегодня химиотерапия.
Обычно при лечении рака мозга используется хирургическое вмешательство (если это возможно), химиотерапия и лучевая терапия. Однако проблема в том, что химиотерапия не очень эффективна при лечения рака мозга, поскольку клетки мозга отделены от кровоснабжения мембраной (гематоэнцефалическим барьером), и лекарство, доставляемое через кровь посредством капельниц, просто не достигает опухоли. Однако жидкий аспирин обладает способностью пересекать клеточные мембраны в мозге, пораженном опухолью, и именно поэтому он так эффективен. Более того, сам аспирин может убивать раковые клетки.
«Мы полагаем, что можно создать более мощные комбинации аспирина и лекарственных препаратов, которые будут эффективно атаковать опухоли головного мозга», - сказали исследователи.