Նոր փորձնական դեղամիջոցը արդյունավետ է եղել հեպատիտ C-ով հիվանդների 95%-ի համար
Փորձնական դեղամիջոցը բուժել է հետազոտության մասնակից հեպատիտ C-ով հիվանդների 95%-ը, այդ թվում նաեւ նրանց, ում բուժման այլ  միջոցները չեն օգնել, հաղորդում է WebMD-ն:
Այս նոր, առաջատար բուժման մեթոդը հիվանդներն ավելի լավ են տանում, քան ինտերֆերոնը, որով ավանդաբար բուժում են հեպատիտ C-ն, ասում են հետազոտողները:
Ֆրանկֆուրտի Գյոթեյի համալսարանական կլինիկայի բժշկության դասախոս եւ հետազոտության առաջատար հեղինակ Ստեֆան Զոզոմը փորձարկել է ABT-450-ը (փորձնական դեղամիջոց) ինտերֆերոն չպարունակող այլ դեղամիջոցների հետ զուգահեռ, եւ հայտնաբերել է, որ քրոնիկ հեպատիտ C-ով գրեթե բոլոր հիվանդներին կարելի է բուժել, նույնիսկ եթե նախորդ բուժման մեթոդները հաջողությամբ չեն պսակվել:
Նոր դեղամիջոցի առավելությունն այն է, որ այն պատրաստվում է հաբերի տեսքով, մինչդեռ ինտերֆերոնն ընդունում են ամեն շաբաթ՝ ներարկումների ձեւով: Բացի այդ ինտերֆերոնով բուժումը տեւում է գրեթե 1 տարի, իսկ նոր դեղամիջոցն ընդունում են 3 ամիս:

New experimental drug cured 95% of patients with hepatitis C
An experimental medicine has cured 95 percent of patients with hepatitis C, including those who failed other treatments, WebMD reported.
This newer, advanced treatment is better-tolerated than interferon, the traditional standard treatment for hepatitis C, researchers say.
"Interferon is no longer required to cure hepatitis C," said Dr. Stefan Zeuzem, a professor of medicine at the J.W. Goethe University Hospital in Frankfurt, Germany, and lead researcher on the ABT-450 study.
Dr. Stefan Zeuzem, a professor of medicine at the J.W. Goethe University Hospital in Frankfurt, Germany, and lead researcher on the ABT-450 (experimenatl drug) study paired with other interferon-free medications and found, that almost all patients with chronic hepatitis C can be cured even if previous treatments were unsuccessful.
An advantage to this treatment is that it is a pill, while interferon is given in weekly injections. Also, older treatments went on for a year, while this new therapy takes only three months to work.