Ֆրանսիական հիվանդանոցներից մեկում հիվանդների համար գինու բար է բացվել
Ֆրանսիայում գտնվող Պյուի-դե-Դոմ քաղաքի բուժհաստատություններից մեկում, անբուժելի հիվանդների կյանքի որակը բարձրացնելու նպատակով, գինու բար է բացվել, հաղորդում է FoxNews-ը:
Ցավամոքիչ օգնություն տրամադրող Clermont-Ferrand հաստատության բժիշկներն այսուհետ հիվանդներին մասնագիտական ստուգում անցած գինու համտես առաջարկելու հնարավորություն կունենան:
Հիվանդանոցի տնօրեն դոկտոր Վիրժին Գաստելլայի փոխանցմամբ, գինու բարից օգտվելու հնարավորոթյուն ոչ միայն հիվանդները, այլ նաեւ՝ նրանց ընկերներն ու հարազատները կունենան. տարածքում ժամանցի հրաշալի պայմաններ են գործում:
«Ցավամոքիչ բուժումը կարող է շաբաթներ եւ նույնիսկ ամիսներ տեւել: Իսկ հիվանդների ամեն մի օրն այնքան թանկ արժի, որ չէինք կարող մեր մասնակությունը չունենալ բոլորիս մարդ դարձնող զգացմունքները հարգելու, գեղեցիկն ու բարին մատուցելու հարցում», - նշել է դոկտոր Գաստելլան՝ The Local պարբերականին տված հարցազրույցի ընթացքում:
Հիվանդանոցի ներկայացուցիչների համոզմամբ, մասնագիտական ստուգում անցած գինին հիվանդների ամենօրյա ծանր կյանքին դույզն-ինչ պայծառություն հաղորդելու նպատակ է հետապնդում:
Բարի աշխատակիցները, բացի գինուց, պատրաստ են նաեւ մի շարք այլ ըմպելիքներ, այդ թվում նաեւ՝ շամպայն եւ վիսկի մատուցել: Շուտով նրանք հատուկ դասընթաց են անցնելու՝ հիվանդները կարիքներին համապատասխան սպասարկում ապահովելու համար:

Cheers! Hospital in France opens wine bar for patients
A hospital in Puy de Dôme, France has opened a wine bar inside its facility in an attempt to improve the lives of terminally ill patients, FoxNews reported.
The unconventional idea from doctors at the palliative care centre at the CHU Clermont-Ferrand hospital will offer patients “medically supervised” wine tasting.
Dr. Virginie Guastella, the head of the hospital unit who organized the bar, said it will also be open to friends and relatives of patients, to help them spend time together in a relaxing environment.
“A situation can be palliative for several weeks or even several months and it’s because life is so precious and real until the end that we decided to cultivate all that is fine and good,” Dr. Guastella told The Local. “It’s a way of rethinking the care of others, taking into account their feelings and emotions that make them a human being.”
According to the hospital, “medically supervised” wine tasting can brighten up the otherwise difficult everyday lives of patients.
Besides wine, the bar will offer a variety of beverages including champagne and whiskey. Hospital staff will be specially trained in how to deal with the needs of the patients.