Ֆրանսիական հիվանդանոցներից մեկում հիվանդների համար գինու բար է բացվել
Ֆրանսիայում գտնվող Պյուի-դե-Դոմ քաղաքի բուժհաստատություններից մեկում, անբուժելի հիվանդների կյանքի որակը բարձրացնելու նպատակով, գինու բար է բացվել, հաղորդում է FoxNews-ը:
Ցավամոքիչ օգնություն տրամադրող Clermont-Ferrand հաստատության բժիշկներն այսուհետ հիվանդներին մասնագիտական ստուգում անցած գինու համտես առաջարկելու հնարավորություն կունենան:
Հիվանդանոցի տնօրեն դոկտոր Վիրժին Գաստելլայի փոխանցմամբ, գինու բարից օգտվելու հնարավորոթյուն ոչ միայն հիվանդները, այլ նաեւ՝ նրանց ընկերներն ու հարազատները կունենան. տարածքում ժամանցի հրաշալի պայմաններ են գործում:
«Ցավամոքիչ բուժումը կարող է շաբաթներ եւ նույնիսկ ամիսներ տեւել: Իսկ հիվանդների ամեն մի օրն այնքան թանկ արժի, որ չէինք կարող մեր մասնակությունը չունենալ բոլորիս մարդ դարձնող զգացմունքները հարգելու, գեղեցիկն ու բարին մատուցելու հարցում», - նշել է դոկտոր Գաստելլան՝ The Local պարբերականին տված հարցազրույցի ընթացքում:
Հիվանդանոցի ներկայացուցիչների համոզմամբ, մասնագիտական ստուգում անցած գինին հիվանդների ամենօրյա ծանր կյանքին դույզն-ինչ պայծառություն հաղորդելու նպատակ է հետապնդում:
Բարի աշխատակիցները, բացի գինուց, պատրաստ են նաեւ մի շարք այլ ըմպելիքներ, այդ թվում նաեւ՝ շամպայն եւ վիսկի մատուցել: Շուտով նրանք հատուկ դասընթաց են անցնելու՝ հիվանդները կարիքներին համապատասխան սպասարկում ապահովելու համար:

В одной из французских больниц открыли винный бар для пациентов
В центре паллиативной помощи при больнице Клермон-Ферран в Пюи-де-Дом (регион в центральной Франции) с целью повышения качества жизни неизлечимых больных, открылся винный бар, передает FoxNews.
Пациенты Центра паллиативной помощи смогут под медицинским наблюдением принимать участие в дегустации вин.
По словам руководителя центра, доктора Виргинии Гастелла (Virginie Guastella), пользоваться баром могут не только пациенты, но и их друзья и родственники, чтобы помочь им провести время вместе в расслабляющей обстановке.
«Паллиативная помощь может длиться несколько недель или даже месяцев. Жизнь реальна до последнего дня, и каждый день пациентов настолько дорог, что мы решили внести свой вклад в украшение последних дней жизни наших пациентов»,- сказала доктор Гастелла в интервью журналу The Local.
По убеждению представителей больницы, дегустация вин «под медицинским надзором» может скрасить трудные будни пациентов.
Кроме вина в баре пациентам предлагается шампанское и виски. Больничный персонал пройдет специальное обучение, чтобы обеспечить соответствующий потребностям пациентов сервиз.