Առեղծվածային հիվանդության պատճառով կնոջ մոտ մազերի փոխարեն եղունգներ են աճում
32-ամյա Շանինա Այզոմը (Shanyna Isom)՝ ԱՄՆ Թենեսի նահանգում գտնվող Մեմֆիս քաղաքից, առեղծվածային հիվանդությամբ է տառապում, ինչի արդյունքում նրա մարմնի վրա մազերի ֆոլիկուլներից եղունգներ են աճում: Եւ չնայած այն հանգամանքին, որ հիվանդությունը դեռեւս հինգ տարի առաջ է գլուխ բարձրացրել, բժիշկներին մինչ այժմ չի հաջողվում պատկերացում կազմել, թե ինչ է կատարվում կնոջ հետ եւ ինչպես կարելի է նրան օգնել, հաղորդում է Oddity Central-ը:
Ջոն Հոպկինսի՝ Բալթիմորում գործող բժշկական կենտրոնի (Johns Hopkins Medical Center)՝ Շանինայի խնամքով զբաղվող մասնագետները վստահեցնում են, որ վերջինս տվյալ հիվանդությամբ տառապող միակ մարդն է աշխարհում:
Ամեն ինչ 2009թ.-ին՝ ասթմայի սուր նոպայից էր սկսվել: Այդ ժամանակ Շանինային հիվանդանոցի անհետաձգելի բուժօգնության բաժանմունք էին տեղափոխել, որտեղ էլ ստերոիդների բարձր դեղաչափով ներարկում էր ստացել: Դեպքից կարճ ժամանակ անց կնոջ մոտ ստերոիդների նկատմամբ ալերգիկ ռեակցիա էր գլուխ բարձրացրել եւ ուժեղ մաշկային քոր առաջացել: Եվ չնայած բժիշկները հակահիստամինային դեղամիջոցներ էին նշանակել, հիվանդի առողջական վիճակի շարունակական վատթարացում էր գրանցվել: «Նրա մաշկն ամբողջույթամբ չորուկներով էր ծածկվել, որոնց վրայից փշեր էին դուրս գալիս: Անգամ թեթեւակի դիպչելիս ցավացնում էին: Իսկ հետո ոտքերը սկսեցին սեւանալ: Կարծես հրդեհի ժամանակ տանը մնացած եւ ուժեղ այրվածքներ ստացած լիներ: Բացի այդ էլ, դուստրս շատ արագ քաշ էր կորցնում՝ շաբաթական 4,5-6 կգ-ով նիհարում էր», - մտաբերում է Շանինայի մայրը՝ Քեթի Գերին (Kathy Gary). Տեղացի մասնագետները մի շարք հետազոտություններ, ներառյալ՝ ոսկրածուծի բիոպսիա էին իրականացրել, բոլորը՝ անարդյունք: Ի վերջո՝ 2011թ.-ին Շանինան Ջոն Հոպկինսի բժշկական կենտրոնի օգնությանն էր դիմել:
Բժիշկները մանրազննին հետազոտել էին անսովոր հիվանդին եւ պարզել, որ նրա մարմնի վրա ֆոլիկուլներից եղունգներ են աճում: Այնուհետեւ բուժման կուրս էր նշանակվել՝ այն ենթադրությամբ, որ ստեղծված վիճակը վիտամինների եւ թթվածնի պակասի արդյունք է: Բուժման նոր պլանն արդեն արդյունքներ է տվել՝ Շանինայի առողջական վիճակը մի փոքր բարելավվել է:

Bizarre condition causes woman to grow fingernails instead of hair
Since 2009, 32-year-old Shanyna Isom has been suffering from a mysterious skin condition that causes fingernails to grow out of the hair follicles all over her body. The mystery illness is so inconceivably strange that even after five years, doctors have no idea what is wrong with her. According to physicians treating her at the Johns Hopkins Medical Center, in Baltimore, Shanyna is the only person in the world suffering from the bizarre disease, Oddity Central reports.
It all started in 2009, when Shanyna – then a law student at the University of Memphis – suffered a massive asthma attack. She went into the emergency room where was given a large dose of steroids. Soon after, she developed an allergic reaction to the steroids, and her skin began to itch uncontrollably. Although she was prescribed Benadryl and other allergy drugs, her condition kept getting worse.
“It was uncontrollable and we didn’t know what it was. Black scabs were coming out of her skin,” Shanyna’s mother Kathy Gary explained. “The nails would grow so long and come out and regrow themselves. They are hard to touch and stick to you.” Soon, her legs started to turn black.
“It looked as if she has been in a house fire and gotten burned,” Kathy added. “We could not figure out what was going on. She was just breaking out everywhere. Her body was scabbed all over.” As the condition worsened, it began to affect her bones and vision as well. She couldn’t walk without the help of a cane, and she was losing 10 to 15 pounds a week.
A series of tests were conducted, including a bone marrow biopsy, but they all proved inconclusive. So the family kept looking for treatments until they finally got accepted at Johns Hopkins in 2011.
The doctors there conducted more tests and finally figured out that Shanyna was producing 12 times the number of skin cells in each hair follicle. Instead of growing hair, the follicles were actually producing human nails. They suspected that it could be a because of a vitamin deficiency, or because her skin wasn’t getting enough oxygen.
The new treatment plan at Johns Hopkins is actually helping her condition improve a bit. Through intensive treatment, they have managed to remove the hard, spiny growths from the follicles on her head. “Her legs aren’t covered in black scabs,” her mother said, back in 2012. “They are looking better, and her face just looks like she has a real bad sunburn.” She has had to travel to Baltimore at least once a month since then, in order to have her condition monitored.