Պրոբիոտիկները կարող են օգնել հաղթահարել ամաչկոտությունը
Ֆերմենտներով հարուստ մթերքները կարող են օգնել հաղթահարել ամաչկոտությունը, պնդում են գիտնականները: Այդպիսի մթերքների շարքում նշվում են յոգուրտը, թթունը եւ նույնիսկ սեւ շոկոլադի մի քանի տեսակ:
University of Maryland-ի եւ College of William and Mary-ի գիտնականների հետազոտությունը ցույց տեցո, որ այն մարդիկ, որոնք ավելի հաճախ են օգտագործում այս մթերքները, ավելի քիչ են ամաչում, վախենում այլ մարդկանցից եւ սոցիոֆոբիայով տառապում:
«Ամենայն հավանականությամբ,  պրոբիոտիկները (օգտակար բակտերիաները) փոխում են աղիքային համակարգի միկրոֆլորան, ինչը իր հերթին ազդում է մարդու՝ հասարակության նկատմամբ վերաբերմունքին», - նշեցին գիտնականները:
Սոցիոֆոբիան տագնապային ամենատարածված խնդիրներից մեկն է, որը ստիպում է մարդկանց վախենալ այպիսի երեւույթներից, ինչպիսի են անծանոթ մարդկանց հանդիպելը, տարբեր միջոցառումները, հեռախոսազանգերը, մարդկանց խմբերի հետ աշխատանքը եւ նույնիսկ առեւտուրը: Այս ֆոբիան, բնականաբար, բացասաբար է անդրադառնում ուսման, աշխատանքի եւ մարդու ամենօրյա գործունեության վրա:
Psychiatry Research ամսագրում լույս տեսած հետազոտության շրջանակներում գիտնականները 710 մարդկանց շրջանում հարցում են անցկացրել եւ պարզել, ինչ կենսակերպ են նրան վարում, ինչ են ուտում, ինչ վարքագիծ ունեն: Պարզվեց, որ այն մարդիկ, ովքեր ավելի շատ ֆերմենտացված ջուր են խմում, ավելի քիչ են բախվում սոցիոֆոբիայի հետ, եւ ավելի քիչ են ամաչում:
Մի շարք այլ հետազոտություններ ցույց տվեցին, որ պրոբիոտիկները դրական են անդրադառնում մարդկանց հոգեկան վիճակի վրա, նրանց պակաս տագնապալից են դարձնում, կանխում դեպրեսիան:

Пробиотики могут помочь справиться с чрезмерной стыдливостью
Продукты, богатые ферментами, могут помочь справиться с чрезмерной стыдливостью, утверждают ученые. Такими продуктами они называют йогурт, соленья и даже некоторые типы темного шоколада.
Исследование ученых из University of Maryland и College of William and Mary показало, что люди, которые ели больше этих продуктов, реже стыдились и боялись окружающих людей и реже страдали социофобией.
«Скорее всего, пробиотики (полезные бактерии) из такой еды меняют микрофлору кишечника в лучшую сторону, что в свою очередь влияет на отношение человека к обществу», - сказали ученые.
Социофобия – одно из самых распространенных тревожных расстройств, заставляющих людей бояться таких вещей, как встречи с незнакомыми людьми, различные мероприятия, телефонные звонки, работа с группами людей и даже шоппинг. Такая фобия, разумеется, негативно сказывается на работе, учебе и каждодневной жизни человека.
В рамках исследования, опубликованного в журнале Psychiatry Research, ученые опросили 710 человек, выяснили, какой образ жизни они ведут, что едят и как себя ведут. Оказалось, что те, кто ел больше ферментированной еды, реже страдали социофобией и реже стыдились других людей.
Ряд других исследований также показал, что пробиотики положительно влияют на психическое состояние людей, делают их менее тревожными и менее подверженными депрессиям.