Հղիներից փող են վերցնում երեխայի սեռը հայտնելու համար. պատմում են կանայք
Վերջերս Հայաստանի պոլիկլինիկաներում ու հիվանդանոցներում հղի կանանցից սկսել են փող վերցնել երեխայի սեռը որոշելու համար, չնայած ըստ գործող օրենքի՝ հղի կանանց խնամքը,այդ թվում ուլտրաձայնային հետազոտությունը, եթե այն արվում է բժշկի նշանակմամբ, մեր երկրում անվճար է: Ընդ որում բուժաշխատողները այդ վճարը պատճառաբանում են երեխայի սեռը հայտնելու արգելքով, չնայած օրենքում նման արգելք չկա: Այդ մասին NEWS.am Medicine–ի թղթակցին պատմել են հղի կամ վերջերս ծննդաբերած կանայք, որոնց շրջանում մի փոքրիկ հարցում է իրականացվել:
Նորան NEWS.am Medicine–ի թղթակցին պատմել է այն մասին, թե ինչպես այն հիվանդանոցում, որտեղ ինքը հաշվառված էր, սոնոգրաֆիայի մասնագետն իրեն ասել է, որ երեխայի սեռը հայտնելու իրավունք չունի, քանի որ օրենքն արգելում է: Բայց 5000 դրամի դիմաց ապագա մայրը կարող է ստանալ իրենց հետաքրքրող տեղեկությունը: Ընդ որում նրան առաջարկել են այդ գումարը վճարել ոչ թե դրամարկղում, այլ անձամբ սոնոգրաֆիստին:
Նվազ ուշագրավ չէ նաեւ Լիլիթի պատմությունը. կլինիկայում նրան ու ամուսնուն առաջարկել են վճարել 3000 դրամ երեխայի սեռը իմանալու համար, իսկ երբ երիտասարդ զույգը ասել է, որ սեռն իրենց չի հետաքրքրում, բուժաշխատողները սկսել են փնթփնթալ, որ «շատ ժլատ սերունդ է, 3000 դրամ չեն ուզում վճարել»:
Որոշ կլինիկաներում երեխայի սեռի որոշումը առհասարակ վճարովի ծառայությունների թվին է պատկանում ՝ տեղեկության դիմաց պաշտոնապես վճարում են դրամարկղում: Պայծառն ու Քրիստինան հաշվառված էին նույն հիվանդանոցում ու երկուսն էլ երեխայի սեռը իմանալու համար վճարել են դրամարկղում: Ճիշտ է, մեկը 3000 դրամ է վճարել, իսկ մյուսը՝ 5000:
Հետաքրքիր է, որ սեռը հայտնելու համար հղիներից փող են վերցնում ոչ միայն մայրաքաղաքում, այլեւ երկրի մարզերում: Հրազդանցի աղջիկը պատմել է, որ երեխայի սեռի մասին տեղեկության դիմաց 4000 դրամ է վճարել, բայց փողը ոչ թե սոնոգրաֆիստի գրպանն է գնացել, այլ դրամարկղ: Նույնը մեզ պատմեցին նաեւ Եղվարդի մասին՝ այնտեղ, ճիշտ է, ընդամենը 3000 դրամ են վերցրել:
Հանուն արդարության պետք է նշել, որ այս երեւույթի հետ բախվում են ոչ բոլոր հղիները: Մի քանի կին՝ NEWS.am Medicine թղթակցի հետ զրույցում ասել են, որ առաջին անգամ են լսում, որ հղիներից փող վերցնեն, համենայն դեպս իրենց ՝ երեխայի մասին ցանկացած տեղեկություն անվճար են տրամադրել: Օֆելյային, օրինակ, պարզապես հարցրել են՝ ուզում է սեռը իմանալ, թե ոչ: Լսելով ի պատասխան «այո» ՝ սոնոգրաֆիստը պարզապես նրան ասել է, որ տղա է ունենալու ու ոչ մի փող դրա համար չի վերցրել:

У беременных в Армении берут деньги за сообщение пола ребенка
В последнее время в армянских поликлиниках и больницах у беременных женщин начали брать деньги за определение пола ребенка, хотя по действующему закону ведение беременности, в том числе и УЗИ, если оно делается по назначению врача, у нас бесплатно. При этом медработники ссылаются на запрет на сообщение пола ребенка, хотя в в законе подобного запрета нет. Об этом корреспонденту NEWS.am Medicine рассказали беременные и недавно родившие женщины, среди которых был проведен небольшой опрос.
Нора рассказала корреспонденту NEWS.am Medicine о том, как в больнице, где она состояла на учете, сонографист сказал ей, что не имеет права сообщать пол ребенка – закон запрещает. Но за 5000 драмов будущая мама сможет получить желаемую информацию. При этом, заплатить эти деньги ей предложили не в кассе, а самому сонографисту.
Не менее любопытную историю рассказала Лилит: в клинике ей и ее мужу предложили заплатить 3000 драмов, чтобы узнать пол ребенка, когда же молодая пара сказала, что их пол не интересует, медработники пробурчали, что «очень уж жадное поколение пошло – не хотят 3000 драмов платить».
В некоторых клиниках определение пола ребенка вообще входит в число платных услуг – за них вполне официально платят в кассе. Пайцар и Кристина были на учете в одной из той же больнице, и обе, чтобы узнать пол ребенка, заплатили в кассу. Правда, одна заплатила 3000 драмов, другая – 5000.
Интересно, что деньги за сообщение пола ребенка у девушек берут не только в столице, но и в регионах страны. Девушка из Раздана рассказала, что за информацию о поле ребенка заплатила 4000 драмов – но деньги пошли не в карман сонографиста, а в кассу. То же самое нам рассказали о Ехварде – там, правда, взяли всего 3000 драмов.
Для справедливости стоит отметить, что с этим явлением сталкиваются далеко не все беременные. Несколько девушек в разговоре с корреспондентом NEWS.am Medicine сказали, что впервые слышат, чтобы у беременных брали деньги – им, по крайней мере, давали любую информацию о ребенке – и совершенно бесплатно. Офелию, например, просто спросили, хочет ли она знать пол. Услышав в ответ «да», сонографист просто сказал ей, что у нее будет мальчик, и никаких денег за это не взял.