Արդյոք գլխացավերի դեպքում այդքան անհրաժե՞շտ է ուղեղի սքանավորումը
Քանի որ գլխացավերի մեծ մասը կապված չէ լուրջ խանգարումների հետ, ըստ ԱՄՆ-ում կիրառվող ղեկավար սկզբունքների՝ պետք չէ հիվանդներին այդքան հաճախ ՄՌՏ եւ ՀՏ անել: Հետազոտողները հաշվարկել են, որ սովորական գլխացավի դեպքում ուղեղի սքանավորման դեպքերը 2010-ին կազմել են 15%, մինչդեռ 1995-ին՝ ընդամենը 5%:
Չնայած ուղեղի սքանավորումն անհրաժեշտ է որոշ հիվանդների՝ մյուսներին (մես մասին) այն ընդհանրապես պետք չէ, ասում է Միչիգանի համլասարանի նյարդաբանության ամբիոնի դոցենտ Բրայան Քալլահանը: «Գլխացավերով տառապող հիվանդների մեծ մասը բացարձակապես դրա կարիքը չունեն»,- նշում է նա:
Առավել եւս՝ պետք չէ անել այդ թեստերը, քանի որ երբեմն բժիշկները գտնում են կյանքին ու առողջությանը չսպառանցող անոմալիաներ, որոնք իրենց հետ բերում են անվերջ ու անպետք անալիզներ, թեստեր ու բուժումներ:
«ՄՌՏ-ի արդյունքում երեք հիվանդից մեկի դեպքում որեւէ բան անպայման հայտնաբերվում է՝ կամ ուռուցք, կամ արյունատար անոթների թերզարգացածություն: Մարդիկ չեն ուզում գտնել հիվանդություն, որը չէին փնտրում: Դա կարող է անհանգստության պատճառ դառնալ»,- ասում է Քալլահանը:
Իր աշխատանքի համար Քալլահանի թիմն օգտագործել է ըստ 2007 -2010 թթ. գլխացավի բողոքով հետազոտված բոլոր մեծահասակ հիվանդների ամբուլատոր բժշկական հետազոտության ազգային հարցման արդյունքները: Հիվանդների մեծ մասը 65 տարեկանից փոքր է եղել, նրանց երեք քառորդը կին է եղել:
Հետազոտության արդյունքները ցույց են տվել, որ գլխացավի գանգատով մոտ 51 մլն պացիենտ է դիմել, որոնց 25 մլնը տառապել է միգրենով: ՄՌՏ եւ ՀՏ են արել հիվանդների ավելի քան 12%-ին եւ 10% միգրենով հիվանդների:
Հետազոտողները 4 տարի ժամանակահատվածում այդ բոլոր սքանավորումների արժեքը գնահատել են $3.9 մլրդ:
«Բժիշկները սքանավորում նշանակում են հիմնականում հիվանդի հանգստության համար: Դժվար է հիվանդին բառերով համոզելը, ավելի հեշտ է սքանավորում անել,- ասում է Քալլահան:- Բայց ես կասկածում եմ, որ հիվանդի հանգստությունը տարեկան 1 մլրդ դոլար արժե»:
Բժիշկները նաեւ սքանավորում են նշանակում, որովհետեւ վախենում են լուրջ հիվանդություն չնկատել, ինչի հետևանքով՝ իրենց դեմ հայց կներկայացնեն սխալ ախտորոշման համար, նշում է նա:
Զեկույցը հրապարակվել է JAMA Internal Medicine պարբերականի կայքում, հայտնում է Newsmax Health-ը:
Ընտանեկան բժիշկների ամերիկյան ակադեմիայի, Նյարդաբանության ամերիկյան ակադեմիայի եւ Անհետաձգելի բուժօգնության բժիշկների ամերիկյան քոլեջի ուղեցույցները խորհուրդ են տալիս գլխացավի դեպքում ուղեղի սքանավորում չանել (այլ նշանների բացակայության պարագայում):
«Չնայած տվյալ հետազոտությունը ցույց է տալիս վիզուալացման եւ ծախսերի աներեւակայելի մեծ քանակը, որոնք գրեթե հաստատ գերազանցում են եկամուտները, այն չի չափում ու չի քննարկում գլխացավ ունեցող հիվանդների գլխուղեղի վիզուալացման առավելությունները»,- ասում է Նյու Յորքում Ալբերտ Էյնշտեյնի անվան բժշկական քոլեջի Գլխացավի Մոնտեֆիորե կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Լիպտոնը:
Առավելությունների թվում են՝ ուղեղի ուռուցքի, իսնուլտի, ուղեղի թարախակույտի եւ ուղեղի արյունազեղման հայտնաբերումը, ասում է Լիպտոնը, որը չի մասնակցել նոր հետազոտությանը:
«Անհանգստացած պացիենտների համոզվելը, որ լուրջ կամ կյանքի համար վտանգավոր հիվանդություն չկա, շատ կարեւոր է»,- ասում է նա:
Եվ վերջապես, սքանավորումը բժշկին պետք է՝ վստահ լինելու համար, որ ինքը լուրջ հիվանդություն բաց չի թողնի, պատճառը նաեւ պատասխանատվությունն է, որը բժիշկը կրում է սխալ ախտորոշում անելու դեպքում:
«Ճիշտ է, որ գլխացավերի մեծ մասը կապված չէ լուրջ խանգարումների հետ, բայց շատ դժվար է մեծ ռիսկը փոքրից տարբերել,- ասում է Լիպտոնը:- Ես համաձայն եմ, որ գլխացավի դեպքում ուղեղի վիզուալացման օպտիմալացումը պետք է առաջնայնություն դառնա»:

Так ли необходимо сканирование мозга при головных болях
Поскольку большинство головных болей не связано с серьезными патологиями, в руководящих принципах, принятых в США, говорится, что не надо так часто делать пациентам МРТ и КТ.
Исследователи подсчитали, что случаи сканирования мозга при обычной головной боли составили 15% в 2010г., в то время как в 1995г. они составляли всего 5%.
Хотя сканирование мозга необходимо некоторым пациентам, другим  (большей части) оно совершенно не нужно, говорит доцент кафедры неврологии Университета Мичигана Брайан Каллахан. «Большинство пациентов, страдающих от головных болей, совершенно в этом не нуждается», - подчеркнул он.
И тем более не следует делать эти тесты, потому что иногда врачи находят не угрожающие здоровью и жизни аномалии, которые при этом влекут за собой нескончаемые и ненужные анализы, тесты и лечения.
«У одного из трех пациентов что-то непременно обнаруживается на МРТ – либо опухоль, либо мальформация кровеносных сосудов. Люди не хотят находить болезни, которые они не искали. Это может спровоцировать тревогу», - сказал Каллахан.
Для своей работы команда Каллахана использовала данные из национального опроса по амбулаторному медицинскому исследованию всех взрослых пациентов, проходивших исследование с жалобами на головные боли в период 2007 – 2010 гг. Большинство пациентов были моложе 65 лет, и три четверти из них были женщины.
Результаты исследования показали, что с жалобами на головные боли поступило около 51 млн. пациентов, из них 25 миллионов - на мигрени. МРТ и КТ сделали более 12%  пациентам и 10% пациентам с мигренью.
Исследователи оценили стоимость всех этих сканирований за четырехлетний период в $3.9 миллиардов.
«В основном врачи назначают сканирование для спокойствия пациента. Сложно убедить пациента на словах, проще сделать сканирование, - говорит Каллахан. - Но я сомневаюсь, что спокойствие пациента стоит 1 миллиард долларов в год».
А еще врачи назначают сканирование потому, что боятся пропустить серьезную болезнь и им предъявят иск за ошибочный диагноз, отметил он.
Доклад был опубликован на сайте  издания JAMA Internal Medicine, сообщает Newsmax Health.
Директивы Американской академии семейных врачей, Американской академии неврологии и Американского колледжа врачей неотложной помощи рекомендуют не проводить сканирование мозга при головной боли (при отсутствии других указаний).
«Хотя данное исследование показывает неимоверно большое число визуализаций и расходы, которые почти наверняка превышают доходы, оно не измеряет и не обсуждает преимущества визуализации головного мозга у пациентов с головной болью», - сказал директор Центра головной боли Монтефиоре медицинского колледжа Альберта Эйнштейна в Нью-Йорке  Ричард Липтон.
К преимуществам относятся обнаружение опухоли мозга, инсульта, абсцесса мозга и кровоизлияния в мозг, говорит Липтон, который не принимал участия в новом исследовании. «Заверение встревоженных пациентов, что они не имеют серьезной или опасной для жизни болезни», - крайне важно, сказал он.
И наконец, сканирование нужно врачу для уверенности в том что он не пропустил серьезную болезнь, а также из-за ответственности, которую врач несет, ставя неверный диагноз.
«Это правда, что большинство головных болей не связаны с серьезными патологиями, однако очень трудно отличить высокий риск от небольшого риска, - говорит Липтон. - Я согласен, что оптимизация визуализации мозга при головной боли должна стать приоритетом».