Արդյոք գլխացավերի դեպքում այդքան անհրաժե՞շտ է ուղեղի սքանավորումը
Քանի որ գլխացավերի մեծ մասը կապված չէ լուրջ խանգարումների հետ, ըստ ԱՄՆ-ում կիրառվող ղեկավար սկզբունքների՝ պետք չէ հիվանդներին այդքան հաճախ ՄՌՏ եւ ՀՏ անել: Հետազոտողները հաշվարկել են, որ սովորական գլխացավի դեպքում ուղեղի սքանավորման դեպքերը 2010-ին կազմել են 15%, մինչդեռ 1995-ին՝ ընդամենը 5%:
Չնայած ուղեղի սքանավորումն անհրաժեշտ է որոշ հիվանդների՝ մյուսներին (մես մասին) այն ընդհանրապես պետք չէ, ասում է Միչիգանի համլասարանի նյարդաբանության ամբիոնի դոցենտ Բրայան Քալլահանը: «Գլխացավերով տառապող հիվանդների մեծ մասը բացարձակապես դրա կարիքը չունեն»,- նշում է նա:
Առավել եւս՝ պետք չէ անել այդ թեստերը, քանի որ երբեմն բժիշկները գտնում են կյանքին ու առողջությանը չսպառանցող անոմալիաներ, որոնք իրենց հետ բերում են անվերջ ու անպետք անալիզներ, թեստեր ու բուժումներ:
«ՄՌՏ-ի արդյունքում երեք հիվանդից մեկի դեպքում որեւէ բան անպայման հայտնաբերվում է՝ կամ ուռուցք, կամ արյունատար անոթների թերզարգացածություն: Մարդիկ չեն ուզում գտնել հիվանդություն, որը չէին փնտրում: Դա կարող է անհանգստության պատճառ դառնալ»,- ասում է Քալլահանը:
Իր աշխատանքի համար Քալլահանի թիմն օգտագործել է ըստ 2007 -2010 թթ. գլխացավի բողոքով հետազոտված բոլոր մեծահասակ հիվանդների ամբուլատոր բժշկական հետազոտության ազգային հարցման արդյունքները: Հիվանդների մեծ մասը 65 տարեկանից փոքր է եղել, նրանց երեք քառորդը կին է եղել:
Հետազոտության արդյունքները ցույց են տվել, որ գլխացավի գանգատով մոտ 51 մլն պացիենտ է դիմել, որոնց 25 մլնը տառապել է միգրենով: ՄՌՏ եւ ՀՏ են արել հիվանդների ավելի քան 12%-ին եւ 10% միգրենով հիվանդների:
Հետազոտողները 4 տարի ժամանակահատվածում այդ բոլոր սքանավորումների արժեքը գնահատել են $3.9 մլրդ:
«Բժիշկները սքանավորում նշանակում են հիմնականում հիվանդի հանգստության համար: Դժվար է հիվանդին բառերով համոզելը, ավելի հեշտ է սքանավորում անել,- ասում է Քալլահան:- Բայց ես կասկածում եմ, որ հիվանդի հանգստությունը տարեկան 1 մլրդ դոլար արժե»:
Բժիշկները նաեւ սքանավորում են նշանակում, որովհետեւ վախենում են լուրջ հիվանդություն չնկատել, ինչի հետևանքով՝ իրենց դեմ հայց կներկայացնեն սխալ ախտորոշման համար, նշում է նա:
Զեկույցը հրապարակվել է JAMA Internal Medicine պարբերականի կայքում, հայտնում է Newsmax Health-ը:
Ընտանեկան բժիշկների ամերիկյան ակադեմիայի, Նյարդաբանության ամերիկյան ակադեմիայի եւ Անհետաձգելի բուժօգնության բժիշկների ամերիկյան քոլեջի ուղեցույցները խորհուրդ են տալիս գլխացավի դեպքում ուղեղի սքանավորում չանել (այլ նշանների բացակայության պարագայում):
«Չնայած տվյալ հետազոտությունը ցույց է տալիս վիզուալացման եւ ծախսերի աներեւակայելի մեծ քանակը, որոնք գրեթե հաստատ գերազանցում են եկամուտները, այն չի չափում ու չի քննարկում գլխացավ ունեցող հիվանդների գլխուղեղի վիզուալացման առավելությունները»,- ասում է Նյու Յորքում Ալբերտ Էյնշտեյնի անվան բժշկական քոլեջի Գլխացավի Մոնտեֆիորե կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Լիպտոնը:
Առավելությունների թվում են՝ ուղեղի ուռուցքի, իսնուլտի, ուղեղի թարախակույտի եւ ուղեղի արյունազեղման հայտնաբերումը, ասում է Լիպտոնը, որը չի մասնակցել նոր հետազոտությանը:
«Անհանգստացած պացիենտների համոզվելը, որ լուրջ կամ կյանքի համար վտանգավոր հիվանդություն չկա, շատ կարեւոր է»,- ասում է նա:
Եվ վերջապես, սքանավորումը բժշկին պետք է՝ վստահ լինելու համար, որ ինքը լուրջ հիվանդություն բաց չի թողնի, պատճառը նաեւ պատասխանատվությունն է, որը բժիշկը կրում է սխալ ախտորոշում անելու դեպքում:
«Ճիշտ է, որ գլխացավերի մեծ մասը կապված չէ լուրջ խանգարումների հետ, բայց շատ դժվար է մեծ ռիսկը փոքրից տարբերել,- ասում է Լիպտոնը:- Ես համաձայն եմ, որ գլխացավի դեպքում ուղեղի վիզուալացման օպտիմալացումը պետք է առաջնայնություն դառնա»:

March 18, 2014  16:13
Since most headaches are benign, guidelines have recommended against routine MRIs or CT scans Newsmax Health reports.
Brain scans for headaches jumped from about 5 percent of patient visits in 1995 to nearly 15 percent in 2010, the researchers found.
While brain scans are good for some patients, they are unnecessary for most, Callaghan noted. "Most people with headaches don't need any testing," he said.
Among the reasons these tests are not recommended is that they can often find some abnormality, which although benign, could lead to further unnecessary tests and treatment, he explained.
"In 1 to 3 percent of people you will find something on the MRI, whether it be a tumor or blood vessel malformation. You don't want to find something you weren't looking for. It can be anxiety provoking," Callaghan said.
For the study, Callaghan's team used data from a national survey on outpatient medical care to look at all adult patients seen for headache from 2007 through 2010. Most patients were younger than 65 and about three-quarters were women.
The study found there were a total of roughly 51 million patient visits for headache, including about 25 million for migraines. MRIs or CTs were performed in more than 12 percent of all visits for headache and in nearly 10 percent of visits for migraine.
The researchers estimated the cost of all these scans in the four-year period at $3.9 billion.
"The number-one reason physicians give is patient reassurance. It's harder to talk a patient out of it than to just get the scan," Callaghan said. "But I would argue that patient reassurance isn't worth $1 billion a year."
In addition, doctors order scans out of fear they might miss a serious condition and be sued for misdiagnosis, he noted.
The report was published online March 17 as a research letter in JAMA Internal Medicine.
Guidelines from the American Academy of Family Physicians, American Academy of Neurology and the American College of Emergency Physicians recommend against routine brain scans for headache (in the absence of other indications).
"Though this study shows levels of imaging that are undoubtedly excessive and costs that almost certainly exceed the benefits, it does not measure or discuss the benefits of brain imaging in patients with headache," said Dr. Richard Lipton, vice chairman of neurology and director of the Montefiore Headache Center at the Albert Einstein College of Medicine, in New York City.
These benefits include finding a brain tumor, stroke, brain abscess and bleeding into the brain, according to Lipton, who was not involved with the new study. Reassuring worried patients that they do not have a serious or life-threatening condition is important, he said.
In addition, scans reduce the doctor's concern that they might have missed a serious condition, as well as concerns about the liability that may arise from a failure to diagnose.
"The reality is that most headaches are benign, but distinguishing high-risk and low-risk presentations is not that easy," Lipton said. "I agree that optimizing headache brain imaging practices should be a priority."