Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնի նոր շենքում չպետք է լինի ծանր ու ճնշող մթնոլորտ՝ ինտերիերները վառ, ոճային ու աչքին հաճելի, պատերին՝ ուրախ ժամացույցներ, նկարներ, մուլտֆիլմերի պատկերներ։ Երեխաներն այս շենքում չպետք է զգան, որ իրենք հիվանդանոցում են, նրանց համար հաճելի ու ուրախ պետք է լինի այստեղ գտնվելը։ Լրագրողների հետ զրույցում նման տեսակետ է հայտնել Հայաստանի առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը, ուսումնասիրելով նոր շենքը, որը ինչպես ակնկալվում է, պաշտոնապես կբացվի վաղը՝ նոյեմբերի 8-ին։
Առաջին տիկնոջ խոսքով երեխաների մոտ արյան չարորակ հիվանդությունների բուժման արդյունավետության հարցում մեծ դեր է կատարում դրական ու լավ տրամադրությունը։
Հին շենքում, որտեղ առայսօր բուժվում են արյան հիվանդություններով երեխաներն ու մեծահասակները, դրական միջավայրի անգամ հեռավոր ակնարկ չկա։ Այն վթարային է, դրա համար էլ վերանորոգելն անիմաստ է, արյունաբանական կենտրոնի բոլոր բաժանմունքները մոտ ապագայում կտեղափոխվեն նոր շենք։ Այնտեղ կբացվեն նաեւ բարձր դոզային քիմիաթերապիայի ու ոսկրածուծի փոխպատվաստման բաժանմունքներ՝ առաջինը ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ ամբողջ տարածաշրջանում։
Արյունաբանական կենտրոնի տնօրեն Սմբատ Դագբաշյանը լրագրողներին տեղեկացրել է, որ ամեն տարի լեյկոզով ու արյան այլ չարորակ հիվանդություններով տառապող հիվանդների մոտ 40 տոկոսը մեկնում է բուժվելու Գերմանիա, Իսրայել ու այլ երկրներ։ Հիմա այդ բոլոր հիվանդները կկարողանան բուժվել Հայաստանում, ավելին, այստեղ կարող են նաեւ հարեւան երկրներից հիվանդներ գալ։
Ոսկրածուծի ցողունային բջիջների փոխպատվաստումը եվրոպական երկրներում մոտավորապես 150 000-200 000 դոլար արժե, իսկ Հայաստանում այն կարժենա 40-50 հազար դոլար։ Երեխաների բուժման ծախսերը վճարում է առաջին տիկնոջ ղեկավարած «Նվիրիր կյանք» հիմնադրամը։ Հայաստանում հիմնադրամը կկարողանա այդ նույն գումարով ավելի շատ երեխաների բուժում ապահովել։
Ցողունային բջիջների փոխպատվաստումը սովորաբար անհրաժեշտ է այնպիսի հիվանդությունների ժամանակ, ինչպիսիք են լեյկոզը, լիմֆոման, ապլաստիկ անեմիան, տալասեմիան։ Դեպքերի 70-80 տոկոսում քիմիաթերապիայով բուժումը արդյունավետ է լինում այդ հիվանդությունների ժամանակ, մնացած դեպքերում ապաքինման մոտ 50 տոկոս հավանականություն կարող է տալ ոսկրածուծի փոխպատվաստումը։ Դա բավականին մեծ տոկոս է։
Ամեն տարի նման փոխպատվաստման կարիք ունի մոտ 60 հիվանդ, որոնցից 10-12-ը մինչեւ 18 տարեկան երեխաներ են։
Բարձր դոզային քիմիաթերապիայի ու ոսկրածուծի փոխպատվաստման բաժանմունքում աշխատելու են մասնագետներ, որոնք նախապատրաստում են անցել Գերմանիայի, Չեխիայի, ու ԱՄՆ-ի կլինիկաներում։ Առաջին տիկինը սակայն նշեց, որ կցանկանար, որ մեր երկրում փոխպատվաստման կայացումը կազմակերպվեր սրտաբանության կայացման նման՝ ժամանակին հանրահայտ կարդիովիրաբույժ Հրայր Հովակիմյանը մի քանի տարի աշխատեց Հայաստանում ու մասնագետներին սովորեցրեց այնքան ժամանակ, մինչեւ նրանք կարողացան ինքնուրույն կատարել սրտի բարդագույն վիրահատություններ։
Արյունաբան Կարեն Մելիքսեթյանը լրագրողներին պատմեց, որ բարձր դոզային քիմիաթերապիայի ու ոսկրածուծի փոխպատվաստման բաժանմունքում տեղադրված է օդի մաքրման հատուկ համակարգ, իսկ պատերն ու հատակը ծածկված են հատուկ պաշտպանիչ նյութով։ Այդ կանխարգելիչ միջոցառումները անհրաժեշտ են, քանի որ օնկոհիվանդների մոտ բուժման ընթացքում իմունիտետը ճնշած է լինում, հետեւաբար ցանկացած ինֆեկցիա կարող է նրանց համար մահացու վտանգավոր լինել։
Սմբատ Դագբաշյանը լրագրողներին պատմել է, որ կենտրոնը ծրագրում է նաեւ անվճար սնունդ ապահովել այն երեխաների համար, որոնք բուժում են ստանում ստացիոնարում։ Անվտանգ ու առողջ մթերքներից հատուկ մշակված սննդակարգի համար վճարելու է «Նվիրիր կյանք» հիմնադրամը։

«Этот центр не должен быть похож на больницу»: первая леди посетила новое здание гематологического центра (фото)
7 ноября, 2016  20:59
В новом здании гематологического центра имени Йоляна не должно быть тяжелой, угнетающей атмосферы: интерьеры – яркие, стильные, на стенах – веселые часы, картины, мультяшные изображения. Дети в этих стенах не должны чувствовать, что они – в больнице. Такое мнение в беседе с журналистами выразила первая леди Армении Рита Саргсян, осматривая новое здание, которое, как ожидается, будет официально открыто завтра, 8 ноября.
По словам первой леди, большую роль в эффективности лечения злокачественных заболеваний крови у детей играют позитив и хорошее настроение.
В старом здании, где по сей день лечатся дети и взрослые с заболеваниями крови, позитивом и не пахнет. Оно является аварийным, а потому ремонтировать его не было смысла – все отделения центра гематологии будут в скором будущем переведены в новое здание. Там же откроются отделения высокодозной химиотерапии и трансплантации костного мозга – первые не только в Армении, но и во всем регионе.
Как рассказал журналистам Директор Гематологического центра Смбат Дагбашян, ежегодно около 40 пациентов с лейкозом и другими злокачественными заболеваниями крови уезжают лечиться в Германию, Израиль и другие страны. Теперь все эти пациенты смогут лечиться в Армении, более того, сюда смогут приезжать и пациенты из соседних стран.
Трансплантация стволовых клеток костного мозга в европейских странах обходится примерно в 150 000-200 000 долларов, в Армении же эта операция будет стоить около 40 000-50 000 долларов. Лечение детей оплачивает возглавляемый первой леди фонд «Подари Жизнь»; в Армении фонд сможет за ту же сумму обеспечить лечение большего числа детей.
Пересадка стволовых клеток обычно нужна при таких заболеваниях, как острый лейкоз, лимфома, апластическая анемия, талассемия. В 70-80% случаев лечение химиотерапией бывает эффективным при этих заболеваниях, в остальных же случаях трансплатанция костного мозга может дать примерно 50%-ный шанс на выздоровление. Это довольно большой процент, а потому игра, как выразилась первая леди, стоит свеч.
Ежегодно в такой трансплантации нуждаются около 60 пациентов, 10-12 из которых – дети до 18 лет.
В отделении высокодозной химиотерапии и трансплантации костного мозга будут работать специалисты, прошедшие переподготовку в клиниках Германии, Чехии и США. Первая леди, однако, отметила, что хотела бы, чтобы становление трансплантации у нас в стране было организовано как становление кардиологии: в свое время известный кардиохирург Грайр Овакимян несколько лет работал в Армении и обучал специалистов до тех пор, пока они не смогли самостоятельно проводить сложнейшие операции на сердце.
Как рассказал журналистам гематолог Карен Меликсетян, в отделении высокодозной химиотерапии и пересадки костного мозга установлена специальная система для очистки воздуха, а стены и полы покрыты специальным защитным веществом. Эти меры предосторожности необходимы, так как у онкопациентов во время лечения иммунитет бывает подавлен, а это значит, что любая инфекция может стать для них смертельно опасной.
Как рассказал журналистам Смбат Дагбашян, центр планирует также обеспечить бесплатным питанием всех детей, получающих лечение в стационаре. Специально разработанный рацион из безопасных и здоровых продуктов будет оплачиваться фондом «Подари Жизнь».