Երեւանցիների 89%-ն Ամանորը տանն է նշելու. հետազոտություն
Երեւանցիների 89%-ը ծրագրում է Ամանորը տանը նշել, 2%-ը՝ սրճարանում կամ ռեստորանում: Այս մասին են վկայում GALLUP International association-ի հայկական գրասենյակի անցկացրած հարցման արդյունքները:
Հարցվածների 3%-ը հաղորդել է, որ ծրագրում է տոներն արտերկրում անցկացնել, 2%-ը՝ Հայաստանի այլ քաղաքում: Եվս 5%-ը պատրաստվում է Նոր տարին նշել ընկերների կամ հարազատների տանը:
Լրագրողների հետ զրույցում գրասենյակի տնօրեն Արամ Նավասարդյանը նշեց, որ նման հետազոտություններ նախկինում նույնպես անցկացվել են, եւ վերջինի արդյունքներն այնքան էլ չեն տարբերվում նախորդներից: Առաջին հայացքից կարող է թվալ, որ ամանորյա տոներին բոլոր ռեստորանները, բարերն ու սրճարանները լիքն են, բայց իրականում այդ հաստատություններում Ամանորը նշում է երեւանցիների չնչին մասը միայն: Մարդկանց մեծ մասը նախընտրում է Նոր տարին դիմավորել ընկերների կամ հարազատների հետ:
Պատասխանելով հարցին, թե ե՞րբ են սկսում պատրաստվել ամանորյա տոներին, հետազոտության մասնակիցների 59%-ը խոստովանել է, որ վերջին 10 օրվա ընթացքում: 31%-ը նշել է, որ պատրաստվում է դեկտեմբերի սկզբից, 2%-ը՝ դեռեւս նոյեմբերից, իսկ 8%-ը նշել է, որ ընդհանրապես չի պատրաստվում:
Երեւանցիների 49%-ի համար տոնական պատրաստությունները հաճելի իրարանցում են, 12%-ի համար՝ ձանձրալի, հոգնեցնող զբաղմունք, 24%-ի համար՝ անխուսափելի պարտականություն: Սակայն յուրաքանչյուր երկրորդ հարցվածի մոտ ամանորյա տոներն ասոցացվում են ավելորդ ծախսերի հետ:
Ինչ վերաբերում է տոնածառին. երեւանցիների 71%-ը նշել է, որ արհեստական տոնածառ է նախընտրում, 24%-ը պատրաստվում է բնական տոնածառ գնել: Եվս 9%-ը նշել է, որ ընդհանրապես տոնածառ չի զարդարելու:

89% ереванцев планируют отмечать Новый Год дома – исследование
89% ереванцев планируют отмечать Новый Год у себя дома и лишь 2% - в кафе или в ресторане. Об этом свидетельствуют результаты исследования, которое провел армянский офис компании GALLUP International association.
3% респондентов сообщили, что планируют провести праздники за границей, 2% - в другом городе в Армении. Еще 5% собираются встретить Новый Год в доме друзей или родственников.
Как отметил в беседе с журналистами директор офиса Арам Навасардян, подобные исследования проводились и в прошлом, и результаты последнего исследования не сильно отличаются от предыдущих. На первый взгляд может показаться, что во время новогодних праздников все рестораны, бары и кафе переполнены, но на самом деле в этих заведениях празднует Новый Год лишь небольшой процент людей, большинство же все-таки празднует дома или с друзьями или родственниками.
Отвечая на вопрос о том, когда они начинают готовиться к новогодним праздникам, 59% участников исследования признались, что в течение последних 10 дней. 31% отметили, что готовятся с начала декабря, 2% - еще с ноября, а 8% сказали, что не готовятся вообще. 1% респондентов не смогли ответить на этот вопрос.
Для 49% ереванцев новогодние приготовления – приятная суета, для 12% - скучное, утомительное занятие, для 24% - обязанность, от которой никуда не денешься. Однако для каждого второго респондента новогодние праздники ассоциируются с ненужными расходами.
Что касается новогодней елки, 71% ереванцев сказали, что предпочитают искусственную ель, 24% - что собираются покупать настоящую. Еще 9% отметили, что не собираются украшать елку.