Գլյուկոզան կարող է կրճատել ծննդաբերության տեւողությունը
Գլյուկոզան կարող է կրճատել ծննդաբերության տեւողությունը, հատկապես այն կանանց դեպքում, որոնք առաջնածին են: Այս մասին հայտնում են University of Sherbrooke-ի (Կանադա) գիտնականները:
Ծննդաբերությունը ձգձգվող է համարվում, երբ առաջնածին կանանց ծննդաբերությունը տեւում է 20 ժամից ավելի, եւ 14 ժամից ավելի այն կանանց դեպքում, որոնք նախկինում արդեն ծննդաբերել են: Դրանից բացի, այսպիսի ծննդաբերությունների ժամանակ արգանդի վզիկը ժամում 1 սմ-ից պակաս է բացվում: Չափից ավելի երկար ծննդաբերությունները կարող են վտանգավոր լինել եւ՛ մոր, եւ՛ երեխայի համար:
Հետազոտությանը մասնակցել է մոտ 200 հղի կին: Նրանց առաջին խումբը հեղուկի կորուստը վերականգնելու համար ստանդարտ աղային լուծույթ է ստացել, իսկ երկրորդը՝ գլյուկոզա-աղային լուծույթ:
Գլյուկոզա-աղային լուծույթ ստացած կանանց ծննդաբերությունը մյուս խմբի կանանց համեմատությամբ 76 րոպե պակաս է տեւել: Սակայն լուծույթի տեսակը եւ նորածինների առողջության ցուցանիշները չեն ազդել ծննդօգնության միջոցի վրա (որոշ դեպքերում ստիպված էին կեսարյան հատում կատարել կամ տարբեր օգնող գործիքներ օգտագործել):
Գիտնականների կարծիքով՝ ծննդկաններին պետք է գլյուկոզա-աղային լուծույթ տալ, քանի որ այն իսկապես կարող է ծննդաբերության տեւողությունը կրճատել, դրա հետ մեկտեղ այն նրանց առողջության համար անվտանգ է (հակացուցումների բացակայությամբ) եւ էժան է:

January 25, 2017  22:37
A new study has found that glucose supplements given to women during childbirth, especially for the first birth, may shorten the labour time.
A prolonged labour, or a failure to progress, is a labour which takes more than 20 hours for first-time mothers and more than 14 hours for mothers who have given birth before.
It is not only defined by the duration, it is regarded as prolonged as cervical dilation takes place at less than 1 centimetre per hour. And prolonged labour can be harmful to maternal and foetal health.
As per findings, because glucose supplementation is known to improve muscle performance, adding glucose to the intravenous hydration solution women receive during childbirth could accelerate labour.
Josianne Pare from the University of Sherbrooke in Quebec, Canada, "Glucose supplementation significantly reduces the total length of labour without increasing the rate of complication. This is great news for women experiencing induced labour".
Around 200 pregnant women were randomly assigned for the study to receive either a standard hydration solution containing salt and water or a solution containing glucose, salt and water.
The results showed that the median duration of labour was 76 minutes shorter in the group of women who had received glucose during chilbirth.
However, "there was no difference in the mode of delivery -- caesarean section, forceps, etc. -- or the neonatal well-being measures," Pare said.
Thus, being a low-cost and safe intervention, glucose should be the solute of choice during labour, the researchers recommended.
The findings will be presented at the Society for Maternal-Fetal Medicine's annual meeting, in Quebec.