Բժիշկները պատահաբար պարզել են՝ ինչպես քաղցկեղային հիվանդներին պաշտպանել անպտղությունից
Ամերիկացի կենսաբանները պատահաբար հայտնաբերել են, որ իմունային համակարգի դեղ-խթանիչը պաշտպանում է ապագա սերմնահեղուկը քաղցկեղի ժամանակ քիմիաթերապիայի գործածման հետեւանքով ոչնչացումից։ Այս մասին ասվում է հոդվածում, որը հրապարակվել է Reproductive Biology and Endocrinology ամսագրում։
«Մեր փորձերի ժամանակ մենք օգտագործել ենք G-CSF մոլեկուլներ՝ օրգանիզմները ինֆեկցիաներից պաշտպանելու համար։ Անսպասելիորեն պարզվել է, որ այդ դեղորայքը նաեւ պաշտպանում է  որձերին անպտղության զարգացումից»,- հայտնել է Բրայան Գերմանը Թեքսասի համալսարանից։
Քիմիաթերապիան ու ռադիոթերապիան հաճախ են հանգեցնում տղամարդկանց մոտ անպտղության զարգացմանը, քանի որ դրանք սպանում են ոչ միայն ակտիվ կիսվող քաղցկեղային բջիջները, այլեւ տղամարդկանց ամորձիներում գտնվող ցողունային բջիջները։ Այդ պատճառով բժիշկները տղամարդկանց առաջարկում են գենետիկ նյութի նմուշները սառեցնել մինչեւ բուժում անցնելը։
Դիտելով, թե ինչ է կատարվում մկների օրգանիզմում քիմիաթերապիայից առաջ ու հետո՝ Գերմանն ու նրա գործընկերները փաստորեն պատահաբար հայտնաբերել են, թե ինչպես կարելի է խուսափել սերմնահեղուկի սառեցման անհրաժեշտությունից։ Քիմիաթերապիայի ժամանակ հիվանդներին նշանակում են G-CSF ստանդարտային դեղորայքը ՝ հատուկ հորմոն, ոըր նպաստում է մարդու կամ այլ կաթնասունների ողնուղեղում որոշակի ցողունային բջիջների աճին։ Բանն այն է, որ քիմիաթերապիան սպանում է ոչ միայն քաղցկեղը ու սեռական բջիջները, այլեւ գրանուլոցիտները ու իմունային համակարգի այլ բաղադրիչներ։
Մոտ հինգ ամիս հետեւելով մկների կյանքին, կենսաբանները զարմանքով հայտնաբերել են, որ այն մկները, որոնք քիմիաթերապիայից հետո մեծ քանակության G-CSF են ստացել, աստիճանաբար վերականգնում էին սաղմնավորման ունակությունը, ու նրանց ամորձիներում սեռական բջիջների քանակը սկսել էր աճել, հասնելով մինչվիրահատական նիշերի մոտ 10 տոկոսին։
Նման հայտնագործությունը կարող է նոր հույս տալ ամենափոքրահասակ քաղցկեղային հիվանդներին, որոնք պարզապես հնարավորություն չունեն ստանալ սերմնահեղուկի նմուշներ՝ դրանց հետագա պահպանման համար։ Այն նաեւ ավելացնում է քաղցկեղով տառապող մեծահասակ տղամարդկանց՝ սերունդը շարունակելու հնարավորությունները։
Հետագա փորձերը ցույց են տվել, որ այդ նյութը նպաստում է սերմնահեղուկի թվի աճին ու դրանց տրոհմանը նույնիսկ առողջ մկների օրգանիզմում։ Այսինքն G-CSF-ը կարելի է օգտագործել անպտղության կամ տղամարդկանց ցածր բեղունության դեմ պայքարում, այլ ոչ թե միայն քաղցկեղային հիվանդների դեպքում։

Врачи случайно выяснили, как защитить раковых больных от бесплодия
Американские биологи случайно обнаружили, что лекарство-стимулятор иммунной системы защищает будущие сперматозоиды от смерти при использовании химиотерапии во время лечения рака. Об этом говорится в статье, опубликованной в журнале Reproductive Biology and Endocrinology.
«В наших экспериментах мы использовали молекулы G-CSF для защиты организма от инфекций. Оказалось, что это лекарство неожиданным образом защищало самцов от развития бесплодия», — заявил Брайан Германн (Brian Hermann) из университета Техаса в Сан-Антонио (США).
Химиотерапия и радиотерапия часто приводит к развитию бесплодия у мужчин, так как они убивают не только активно делящиеся раковые клетки, но и стволовые клетки в семенниках мужчин. По этой причине медики предлагают мужчинам заморозить образцы генетического материала до того, как начнется их лечение.
Германн и его коллеги практически случайно открыли, как этого можно избежать, наблюдая за тем, что происходило в организме мышей до и после химиотерапии. Во время химиотерапии пациентам назначают стандартный препарат — колониестимулирующий фактор гранулоцитов или G-CSF, особый гормон, способствующий росту определенных стволовых клеток в костном мозге человека и других млекопитающих. Дело в том, что химиотерапия убивает не только рак и половые клетки, но и гранулоциты и прочие компоненты иммунной системы.
Наблюдая за жизнью мышей на протяжении примерно пяти месяцев, биологи с удивлением обнаружили, что те особи, которые принимали большое количество G-CSF после химиотерапии, постепенно восстановили способность зачинать детей, и число половых клеток в их семенниках начало расти, достигнув примерно 10% от дооперационных значений.
Подобное открытие может дать новую надежду для самых юных раковых больных, у которых просто нет возможности получить образцы спермы для хранения. Оно также увеличивает шансы на продление рода для взрослых мужчин, страдающих от рака.
Дальнейшие опыты показали, что это вещество способствует росту числа сперматозоидов и делению их «заготовок» даже в организме здоровых мышей. Соответственно, G-CSF можно использовать для борьбы с бесплодием и низкой фертильностью у всех мужчин, а не только у раковых больных.