Արյան մեջ թրոմբոցիտների բարձր մակարդակը կարող է վկայել քաղցկեղի առաջացման մեծ հավանականության մասին
Արյան մեջ թրոմբոցիտների բարձր մակարդակը կարելի է համարել քաղցկեղի առաջացման մեծ հավանակության մարկերներից մեկը: Այս մասին հայտնում են Էքսեթերի համալսարանիր գիտնականները:
Նրանք վերլուծել են 40 հազար մարդկանց տվյալները եւ պարզել, որ  թրոմբոցիտոզով (արյան մեջ թրոմբոցիտների բարձր մակարդակով) 40 տարեկանից մեծ կանանց 6 տոկոսի եւ տղամարդկանց ավելի քան 11 տոկոսի մոտ մեկ տարվա ընթացքում քաղցկեղ է հայտնաբերվել: Նույնպիսի ախտորոշում է կատարվել նաեւ տղամարդկանց 18 տոկոսի եւ կանանց 10 տոկոսի մոտ, որոնց արյան մեջ թրոմբոցիտների բարձր մակարդակը 6 ամսում երկրորդ անգամ է գրանցվել:
Մեկ տարվա ընթացքում ընդհանուր պոպուլյացիայում քաղցկեղով հիվանդանում է մարդկանց մոտ 1 տոկոսը: Մասնագետներն ընդգծում են, որ քաղցկեղի դեպքում վաղ ախտորոշումը կարեւոր նշանակություն ունի: Ախտորոշման ժամանակից է կախված հետագա բուժման արդյունավետությունը եւ կանխատեսումը: Հատկապես այս պատճառով գիտնականները բոլոր մարդկանց խորհուրդ են տալիս թրոմբոցիտները ստուգել քաղցկեղի առկայությունը հայտնաբերելու համար: Սա կօգնի խնդիրը ժամանակին ախտորոշել, եւ բուժումը եւս ժամանակին սկսել, որը կարող է փրկել հիվանդի կյանքը:

High blood platelet levels could be a sign of higher cancer risk
A large-scale study conducted by researchers says that having a high blood platelet count is a strong indicator of cancer and should be investigated urgently.
The study, published in the British Journal of General Practice, calls for general physicians to consider a diagnosis of cancer in patients with unexpected raised blood platelet count -- known as thrombocytosis -- to increase early diagnosis which can save lives.
The study analysed the data of 40,000 patients and found that more than 11 per cent of men and six per cent of women over the age of 40 with thrombocytosis went on to be diagnosed with cancer within a year.
This rose to 18 per cent of men and 10 per cent of women if a second raised platelet count was recorded within six months.
In the general population, around one per cent develop cancer in any one year.
"We know that early diagnosis is absolutely key in whether people survive cancer. Our research suggests that substantial numbers of people could have their cancer diagnosed up to three months earlier if thrombocytosis prompted investigation for cancer," said lead author Sarah Bailey of the University of Exeter Medical School in Britain.