Մեծ Բրիտանիայում 6 երեխաների մայրը կեսարյան հատումից հետո պրակտիկանտի մեղքով մահացել է
Վեց երեխաների մայրը ծննդաբերությունից հետո մեծ քանակությամբ արյուն կորցնելու հետեւանքով մահացել է: Ծնունդը փորձաշրջան անցնող վիրաբույժ է ընդունել: Բժշկի մեղքով, որը 45-ամյա Ռոզիդա Էտվարիին կեսարյան հատում է արել, կնոջ մոտ ուժեղ արնահոսություն է սկսվել: Դա Անգլիայի Քրոյդոնի հիվանդանոցում արձանագրված արդեն հինգերորդ դեպքն է: Նորածին երկվորյակները ողջ են մնացել: Այս մասին գրում է Daily Mail-ը:
Քանի որ Ռոզիդան պոտենցիալ մահացու հիվանդություն՝ պրեէկլամփսիա է ունեցել, իսկ երկվորյակներից մեկը՝ սրտի հետ կապված խնդիրներ, բժիշկները որոշել են կեսարյան հատում անել: Բայց վիրահատության ընթացքում պրակտիկանտ Լաթիկա Նարանգը չի կարողացել դադարեցնել արնահոսությունը, ինչի արդյունքում հիվանդը 6.5 լիտր արյուն է կորցրել:
Սրան հետեւել է հիվանդանոցի բուժանձնակազմի սխալը. նրանք կարծել են, թե կինն ընդամենը 3.5 լիտր արյուն է կորցրել, այդ պատճառով քիչ քանակությամբ արյան փոխներարկում են արել: Շարունակվող ներքին արնահոսության պատճառով նույն օրը Ռոզիդայի մոտ երկու անգամ սրտի կանգ է արձանագրվել:
«Գիտեի, որ հարկավոր է օգնության կանչել, բայց ժամանակ չկար: Փորձում էի պահպանել արգանդը»,- ասել է Լաթիկա Նարանգը:
Մանկաբարձության բաժանմունքի բժիշկները պետք է ավագ գործընկերներին մեծ քանակությամբ արյան կորստի մասին հայտնեին անմիջապես, բայց զանգահարել են երեք ժամ անց, երբ Ռոզիդան արդեն վերակենդանացման բաժանմունքում էր: Հիվանդանոցը համաձայնել է կնոջ ընտանիքին փոխհատուցում վճարել, բայց բոլոր մեղադրանքները հանվել են: Դատալսումները մինչեւ հիմա շարունակվում են:

В Великобритании мать 6 детей умерла после кесарева сечения по вине стажера
Мать шестерых детей скончалась из-за большой потери крови после родов, которые принимала хирург-стажер. По вине врача, которая делала 45-летней Розиде Этвари кесарево сечение, у женщины открылось сильное кровотечение. Этот случай стал пятым в больнице в Кройдоне, Англия. Двое новорождённых близнецов выжили, сообщает Daily Mail.
Поскольку Розида страдала потенциально смертельным заболеванием — преэклампсией, а у одного из близнецов были проблемы с сердцем, то врачи приняли решение сделать ей кесарево сечение. Но в ходе операции стажёр Латика Наранг не смогла остановить сильное кровотечение пациентки, в результате чего она потеряла 6,5 литра крови.
Затем последовала ошибка персонала больницы: медики подумали, что потери крови составляют всего 3,5 литра. Поэтому переливание было осуществлено на гораздо меньшее количество, чем необходимо. Из-за продолжающегося внутреннего кровотечения в этот же день Розида перенесла две остановки сердца.
«Я знала, что нужно позвать на помощь, но не было времени. Я пыталась зашить матку, но она была сильно растянута предыдущими родами», - сказала Латика Наранг.
Медики из акушерского отделения должны были сообщить о большой потере крови старшим врачам сразу же, как это произошло. Но звонок был сделан только спустя три часа, когда Розида уже находилась в реанимации. Больница, в которой погибла женщина, согласилась выплатить компенсацию ее семье, однако все обвинения с учреждения были сняты. На данный момент слушания до сих пор продолжаются.