Ծնողները ցանկանում են Չարլի Գարդին հիվանդանոցից տանել, որպեսզի փոքրիկը տանը մահանա
Մահացու հիվանդ 11 ամսական տղայի՝ Չարլի Գարդի ծնողները՝ Քրիս Գարդն ու Քոննի Յեյթսը, դիմել են Լոնդոնի Բարձր դատարան, որպեսզի իրենց որդուն տուն տանելու թույլտվություն ստանան: Նրանց կարծիքով՝ հենց այնտեղ պետք է փոքրիկն անցկացնի կյանքի վերջին ժամերը:
Great Ormond Street Hospital (GOSH) կլինիկայում, որտեղ ներկայում գտնվում է տղան, մտավախոթյուն են հայտնել այդ կապակցությամբ: Լոնդոնյան հիվանդանոցի աշխատակիցները ծնողներին թույլ չեն տալիս երեխային տուն տանել, հայտարարել է ընտանիքի փաստաբան Գրանտ Արմսթրոնգը:
«Մենք պայքարում ենք խոչընդոտների դեմ, որոնք ստեղծում է հիվանդանոցը ծնողների ճանապարհին: Նրանք Չարլիի կարճ կյանքի ավարտից առաջ միասին կարճ ժամանակ անցկացնելու հույս ունեն»,- Լոնդոնի Բարձր դատարանի նիստում հայտարարել է Արմսթրոնգը:
Բժիշկները պարզաբանել են, թե ինչու դա հնարավոր չէ: Նրանք նշել են, որ տղան թոքերի արհեստական օդափոխման սարքավորման կարիք ունի: «Չարլիին հատուկ խնամք է անհրաժեշտ, որն անհնար է պարզեցնել»,- նշել են բուժհաստատության ներկայացուցիչները:
Լոնդոնի Բարձր դատարանը ծնողների հայցով վերջնական որոշում կկայացնի այսօր՝ հուլիսի 26-ին:
Չարլի Գարդի գործը լայն արձագանք է ստացել այն բանից հետո, երբ բրիտանական դատարաններն ու Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը որոշում են կայացրել երեխային արհեստական շնչառության եւ կենսապահովման սարքերից անջատելու մասին:
Սակայն Չարլիի ծնողները՝ Քոննի Յեյթսն ու Քրիս Գարդը, մինչեւ վերջին պահը դեմ էին այդ որոշմանը ու ուզում էին շարունակել տղայի բուժումը: Նրանք նվիրատվություններով շուրջ 1.3 մլն ֆունտ էին հավաքել, ԱՄՆ-ում որդու փորձարարական բուժումը կազմակերպելու համար: Նրանք նաեւ օգնության խնդրանքով դիմել էին Հռոմի Պապին: Երեխան հազվագյուտ անբուժելի գենետիկ հիվանդություն ունի՝ միտոքոնդրիալ ԴՆԹ-ի քայքայման համախտանիշ:
Նախօրեին հայտնի էր դարձել, որ Յեյթսն ու Գարդը հետ են կանչել իրենց որդուն բուժման նպատակով ԱՄՆ ուղարկելու դիմումը՝ այդպիսով փաստացի դադարեցնելով տղային բուժելու իրավունքի համար դատական գործը:

Charlie Gard unlikely to spend final days at home
Terminally-ill baby Charlie Gard is unlikely to be allowed to spend his final days at home with his parents, a High Court judge has said.
Doctors caring for Charlie at Great Ormond Street Hospital in London said they want to fulfil the "last desire" of his parents, Chris Gard and Connie Yates.
But they said there are practical difficulties in providing the intensive care Charlie needs outside a hospital, and the judge said the chances of him being able to spend his final days at home are "small".
Charlie's parents have become embroiled in a fight with doctors over the circumstances of his death, a day after abandoning attempts to persuade a judge to let him travel to America for experimental treatment.
Mr Justice Francis presided over the dispute at a hearing in the Family Division of the High Court in London and the hearing is scheduled to resume at 2pm july 26.
The judge said the dispute cried out for settlement.
Barrister Grant Armstrong, who leads the couple's legal team, suggested to Mr Justice Francis that hospital bosses were placing obstacles in Charlie's parents' way.
"The parents wish for a few days of tranquillity outside of a hospital setting," Mr Armstrong said.
"The parents had hoped that Great Ormond Street would work with them."
He added: "The parents' primary position is that Charlie's final days of palliative care ... should take place at the family home."
Mr Armstrong said Great Ormond Street doctors thought that moving Charlie to a hospice was the best plan.