Ծնողները ցանկանում են Չարլի Գարդին հիվանդանոցից տանել, որպեսզի փոքրիկը տանը մահանա
Մահացու հիվանդ 11 ամսական տղայի՝ Չարլի Գարդի ծնողները՝ Քրիս Գարդն ու Քոննի Յեյթսը, դիմել են Լոնդոնի Բարձր դատարան, որպեսզի իրենց որդուն տուն տանելու թույլտվություն ստանան: Նրանց կարծիքով՝ հենց այնտեղ պետք է փոքրիկն անցկացնի կյանքի վերջին ժամերը:
Great Ormond Street Hospital (GOSH) կլինիկայում, որտեղ ներկայում գտնվում է տղան, մտավախոթյուն են հայտնել այդ կապակցությամբ: Լոնդոնյան հիվանդանոցի աշխատակիցները ծնողներին թույլ չեն տալիս երեխային տուն տանել, հայտարարել է ընտանիքի փաստաբան Գրանտ Արմսթրոնգը:
«Մենք պայքարում ենք խոչընդոտների դեմ, որոնք ստեղծում է հիվանդանոցը ծնողների ճանապարհին: Նրանք Չարլիի կարճ կյանքի ավարտից առաջ միասին կարճ ժամանակ անցկացնելու հույս ունեն»,- Լոնդոնի Բարձր դատարանի նիստում հայտարարել է Արմսթրոնգը:
Բժիշկները պարզաբանել են, թե ինչու դա հնարավոր չէ: Նրանք նշել են, որ տղան թոքերի արհեստական օդափոխման սարքավորման կարիք ունի: «Չարլիին հատուկ խնամք է անհրաժեշտ, որն անհնար է պարզեցնել»,- նշել են բուժհաստատության ներկայացուցիչները:
Լոնդոնի Բարձր դատարանը ծնողների հայցով վերջնական որոշում կկայացնի այսօր՝ հուլիսի 26-ին:
Չարլի Գարդի գործը լայն արձագանք է ստացել այն բանից հետո, երբ բրիտանական դատարաններն ու Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը որոշում են կայացրել երեխային արհեստական շնչառության եւ կենսապահովման սարքերից անջատելու մասին:
Սակայն Չարլիի ծնողները՝ Քոննի Յեյթսն ու Քրիս Գարդը, մինչեւ վերջին պահը դեմ էին այդ որոշմանը ու ուզում էին շարունակել տղայի բուժումը: Նրանք նվիրատվություններով շուրջ 1.3 մլն ֆունտ էին հավաքել, ԱՄՆ-ում որդու փորձարարական բուժումը կազմակերպելու համար: Նրանք նաեւ օգնության խնդրանքով դիմել էին Հռոմի Պապին: Երեխան հազվագյուտ անբուժելի գենետիկ հիվանդություն ունի՝ միտոքոնդրիալ ԴՆԹ-ի քայքայման համախտանիշ:
Նախօրեին հայտնի էր դարձել, որ Յեյթսն ու Գարդը հետ են կանչել իրենց որդուն բուժման նպատակով ԱՄՆ ուղարկելու դիմումը՝ այդպիսով փաստացի դադարեցնելով տղային բուժելու իրավունքի համար դատական գործը:

Родители хотят забрать Чарли Гарда из больницы, чтобы он умер дома
Родители смертельно больного 11-месячного мальчика Чарли Гарда обратились в Высокий суд Лондона, чтобы добиться разрешения забрать своего сына домой. По их мнению, именно там он должен провести последние часы своей жизни.
Крис Гард и Конни Йейтс хотят забрать малыша в свой дом на юго-западе Лондона, положить его в кроватку и дать ему уйти из жизни. В клинике Great Ormond Street Hospital (GOSH), где сейчас находится мальчик, выразили опасения по этому поводу.
Сотрудники лондонской больницы не дают родителям ребенка забрать его домой, заявил адвокат семьи Грант Армстронг.
«Мы боремся со сложностями, которые создает больница на пути родителей, которые рассчитывают на короткий период времени перед финалом в короткой жизни Чарли», — заявил Армстронг в ходе заседания Высокого суда Лондона.
Медики объяснили, почему это невозможно. Они отметили, что мальчик нуждается в аппарате искусственной вентиляции легких. «Чарли – это ребенок, которому нужен специализированный уход, который не может быть упрощен», – подчеркнули представители медицинского учреждения.
Высокий суд Лондона примет окончательное решение по иску родителей сегодня, 26 июля.
Дело Чарли Гарда получило широкую огласку после того, как британские суды и Европейский суд по правам человека приняли решение о необходимости отключения ребенка от аппаратов искусственного дыхания и жизнеобеспечения.
Но родители Чарли Конни Йейтс и Крис Гард до последнего времени были против такого решения и хотели продолжать лечение мальчика. Они собрали около 1,3 миллиона фунтов стерлингов пожертвований для того, чтобы оплатить экспериментальное лечение их сына в США. Также они обратились с просьбой о помощи к папе Римскому. Ребенок болен редчайшим неизлечимым генетическим заболеванием — синдромом истощения митохондриальной ДНК.
Накануне стало известно, что Йейтс и Гард отозвали просьбу о направлении их сына на лечение в США, фактически прекратив таким образом судебную тяжбу за право лечить мальчика.