Մանրէները կարող են աֆրոդիզիա՞կ լինել
Մանրէների որոշ տեսակներ կարող են գործել աֆրոդիզիակների նման (սեռական ցանկության խթանիչներ միաբջիջ ծովային օրգանիզմների համար, որոնք էվոլյուցիոն կերպով մոտ են բոլոր կենդանիներին, նաեւ մարդուն)։ Այս մասին հայտնում են Քալիֆորնիայի համալսարանի գիտնականները, իսկ նրանց ուսումնասիրությունների մասին հոդվածը հրապարակված է Cell պարբերականում։
Choanoflagellat-ները նախէակներ են (միաբջիջ էուկարիոտներ), որոնք մանրէներ են ուտում եւ իրենց հերթին որպես սնունդ են ծառայում ծովախեցգետինների համար։ Հայտնի է, որ որոշ սպառվող միկրոօրգանիզմներ հանգեցնում են Choanoflagellat-ների բազմաբջիջ գաղութների առաջացմանը։
Գիտնականները պարզել են, որ Vibrio fischeri մանրէները Salpingoeca rosetta Choanoflagellat-ների մոտ սպորավորմանեւ եւ «պարսերի» ձեւավորմանը նպաստող վարքագծի պատճառ են դառնում։ Մասնագետների խոսքով՝ փոփոխվող միջավայրի պայմաններում սեռական գործընթացի նախաձեռնումն անհրաժեշտ է։ Գիտնականների կարծիքով՝ նախէակները  եւս, բազմացման գործընթացը սկսելու համար, աֆրոդիզիակի կարիք ունեն։
Հետազոտողները հույս ունեն, որ Choanoflagellat-ների եւ V.fischeri-ի փոխգործակցության ուսումնասիրությունը թույլ կտա հայտնաբերել մոլեկուլները, որոնք ողնաշարավոր կենդանիների, նաեւ մարդու վրա աֆրոդիզիակի ազդեցություն կարող են ունենալ։

Бактерии могут быть афродизиаком?
Некоторые виды бактерий могут действовать как афродизиаки — стимуляторы полового влечения — для одноклеточных морских организмов, которые эволюционно близки ко всем животным, включая человека. Об этом сообщают ученые из Калифорнийского университета, а статья про их исследование опубликована в журнале Cell.
Хоанафлагеллаты, или воротничковые жгутиконосцы, являются протистами (одноклеточными эукариотами), которые едят бактерии и, в свою очередь, являются пищей для морских рачков. Известно, что некоторые потребляемые микроорганизмы приводят к образованию многоклеточных колоний из жгутиконосцев.
Ученые выяснили, что бактерии Vibrio fischeri провоцируют у хоанафлагеллатов Salpingoeca rosetta поведение, способствующее спариванию и формированию «роев». По словам специалистов, инициация полового процесса необходима в условиях изменяющейся среды, когда происходящий при этом обмен генов способствует выживанию всего вида. По мнению ученых, протисты также нуждаются в бактериальном афродизиаке, чтобы начать процесс размножения.
Исследователи надеются, что изучение взаимодействия между жгутиконосцами и V.fischeri позволит выявить молекулы, которые могли бы действовать подобно афродизиаку на позвоночных животных, в том числе на человека.