Տիբեթական յոգան թեեւացնում է քիմիաթերապիայի կողմնակի էֆեկտները կրծքագեղձի քաղցկեղի բուժման ժամանակ
Տիբեթական յոգայով զբաղվելը թեթեւացնում է քիմիաթերապիայի կողմնակի էֆեկտները կրծքագեղձի քաղցկեղի բուժման ժամանակ։ Այս մասին հայտնում են ամերիկյան University of Texas MD Anderson Cancer Center-ի գիտնականները։
Նրանց հետազոտությունը ցույց է տվել, որ այն կանայք, որոնք բուժման ընթացքում շաբաթական 4 անգամ յոգայի ուսուցչի հետ անհատական պարապմունքներ էին անցկացնում, շատ ավելի լավ էին քնում ու առհասարակ իրենց ավելի լավ էին զգում։
Տիբեթական յոգայի հիմնական առանձնահատկությունն այն է, որ այն մարդուն դրդում է մշտական շարժման, ի տարբերություն հնդկական յոգայի, որին բնորոշ է այն հանգստի վիճակը։ Համարվում է, որ թիբետական յոգան լավացնում է հիշողությունը, կարգի բերում մտքերն ու ամրապնդում մարդու հոգեկան վիճակը։
Հետազոտողներն իրենց եզրակացություններն արել են 227 կանանց մասնակցությամբ դիտարկումների հիման վրա, որոնք քաղցկեղի բուժման ժամանակ քիմիաթերապիա են անցել։ Նրանց բաժանել են երեք խմբերի՝ առաջին խմբում կանայք տիբեթական յոգայով էին զբաղվում, երկրորդում կենտրոնանում էին հասարակ ֆիզիկական վարժությունների վրա, իսկ երրորդ խմբում առհասարակ ուշադրություն չէին դարձնում ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությանը։ Պարզվել է, որ հենց առաջին խմբի կանանց մոտ էին քիմիաթերապիայի կողմնակի էֆեկտներն ավելի թեթեւանում, հատկապես քնի որակի բարելավման տեսակետից։
Նշենք, որ քնի խանգարումը քիմիաթերապիայի ամենատարածված կողմնակի էֆեկտներից է։ Հիվանդները դժգոհում են քնի ցածր որակից, սրտխառնոցից ու մշտական անքնությունից։
Հետազոտության հեղինակները հույս ունեն, որ իրենց եզրակացությունները կօգնեն կրծքագեղձի քաղցկեղի բուժում ստացող կանանց ավելի լավ նախապատրաստել քիմիաթերապիայի կողմնակի էֆեկտներին։ Գիտնականները նաեւ բժիշկներին կոչ են անում իրենց հիվանդներին խորհուրդ տալ յոգայով զբաղվել։
Նշենք, որ համարվում է, որ յոգան ու մեդիտացիան կարող են կանխել քաղցկեղի զարգացումը՝ մարդու ԴՆԹ-ում տեղի ունեցող դրական փոփոխությունների շնորհիվ։

Тибетская йога облегчает побочные эффекты химиотерапии при лечении рака груди
Занятия тибетской йогой облегчают побочные эффекты химиотерапии при лечении рака груди. Об этом сообщают ученые из University of Texas MD Anderson Cancer Center (США).
Их исследование показало, что женщины, занимающиеся в ходе лечения тибетской йогой один на один с мастером 4 раза в неделю, намного лучше спали и в целом лучше себя чувствовали.
Основная особенность тибетской йоги в том, что она побуждает человека к постоянным движениям, в отличие от состояния покоя, которое практикует традиционная индийская йога. Считается, что тибетская йога улучшает память, дарит ясность ума и укрепляет психику.
Свои выводы исследователи сделали на основе наблюдений с участием 227 женщин, которые проходили через химиотерапию в ходе лечения рака. Их разделили на три группы: в первой практиковали тибетскую йогу, во второй сосредоточились на простых упражнениях вроде растяжек, а в третьей группе вообще не уделяли внимания физическим нагрузкам. Выяснилось, что именно в первой группе женщины испытали наибольшее облегчение побочных эффектов химиотерапии, особенно в плане повышения качества сна.
Отметим, что нарушение сна считается одним из наиболее часто встречающихся побочных эффектов при химиотерапии. Больные жалуются на низкое качество сна, тошноту и постоянную бессонницу.
Авторы исследования надеются, что полученные ими выводы помогут лучше подготовить женщин, проходящих через лечение рака груди, к побочным эффектам химиотерапии. Ученые также призывают врачей рекомендовать практику йоги своим пациенткам.
Отметим, что считается, что йога и медитация могут предотвратить развитие рака благодаря позитивными изменениями в ДНК человека.