Ինչպե՞ս վերապրել ամուսնալուծությունը. Հոգեբանի 5 խորհուրդ
Ապահարզանը մարդու կյանքում ամենածանր իրադարձություններից մեկն է, անգամ եթե նա է դրա նախաձեռնողը։ Թե ինչպես կարելի է վերապրել ամուսնալուծությունը եւ պատրաստվել նոր հարաբերությունների, NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում պատմել է ընտանեկան հոգեբան Ելենա Շամովան։
1. Ազատ ժամանակն ինչ-որ հետաքրքիր բանով լցրեք։ Անցյալում, երբ դուք զույգ էիք, միմյանց եւ համատեղ զբաղմունքներին շատ ժամանակ էիք հատկացնում։ Ամուսնալուծվելուց հետո այդ ժամանակն ազատ է մնում եւ ցանկալի է այն լցնել ինչ-որ հաճելի եւ հետաքրքիր բանով՝ որեւէ հետաքրքիր տեղ գնալ (կինո, թատրոն, օպերա, ցուցահանդես), ընկերների հետ շփվել, սպորտով զբաղվել: Այս ամենը կօգնի չկենտրոնանալ ցավ պատճառած իրադարձության շուրջ մտքերի վրա:
2. Աշխատեք մենակ չմնալ: Եթե ծանր ապրումների մեջ եք, մի հրաժարվեք ընկերների աջակցությունից, խոսեք նրանց հետ, կիսվեք ձեզ մտատանջող մտքերի մասին:
3. Մի փորձեք անմիջապես նոր հարաբերություններ հաստատել: Ոմանց կարող է թվալ, որ եթե ապահարզանից անմիջապես հետո մեկ ուրիշին հանդիպեն, ամուսնալուծությունն ավելի հեշտ կվերապրեն: Իրականում, սակայն, ամեն ինչ այդքան էլ պարզունակ չէ: Ինչպես նշեց հոգեբանը, եթե անմիջապես նոր հարաբերություններ հաստատեք, չեք հասցնի էմոցիոնալ առումով վերապրել, ինքներդ ձեզ համար նախորդ հարաբերություններն ավարտել: Ավելին՝ նոր հարաբերությունները երկարաժամկետ չեն լինի, եւ դուք կկատարեք այն նույն սխալները, ինչ նախորդ անգամ:
4. Անցեք բաժանման բոլոր փուլերով: Ինչպես նշեց Ելենա Շամովան, էմոցիոնալ բաժանումը փաստացիից ավելի վաղ է տեղի ունենում եւ, որպես կանոն, ավելի ուշ է ավարտվում: Էմոցիոնալ բաժանումը սկսվում է այն ժամանակ, երբ հարաբերությունները դադարում են զույգին տալ այն, ինչ նախկինում են տվել՝ փոխըմբռնում, ներդաշնակություն եւ այլն: Երբ զուգընկերներից մեկն այնպիսի զգացողություն է ունենում, որ հարաբերությունները իմաստազուրկ են՝ դա արդեն էմոցիոնալ բաժանման սկիզբն է: Ապահարզանի փաստաթղթերը ստանալուց հետ այն կշարունակվի եւս որոշ ժամանակ:
Ինչպես նշեց հոգեբանը, հարաբերությունները որքան էլ շարունակվեն՝ կես կամ 10 տարի, միեւնույն է՝ կվերապրեք հարաբերությոնները խզելու մի քանի փուլեր: Սկզբում ցնցում կլինի, դա ընդունելու անկարողություն՝ չեք հավատա, որ այդ ամենն իսկապես տեղի է ունենում: Ձեզ զուգընկերն, ավելի շուտ, կհրապուրի, եւ դուք կցանկանաք նրան վերադարձնել: Այնուհետեւ կլինեն ագրեսիայի փուլերը (վիրավորանք, չարություն՝ թե՛ քո, թե՛ զուգընկերոջ հանդեպ) եւ դեպրեսիա (ապատիա, ինչ-որ բան անելու ցանկության բացակայություն): Այս փուլերը կարող են տեւել մինչեւ 1-1,5 տարի: Հոգեբանը նշեց, որ ցանկալի է դրանք վերապրել, որպեսզի ինքներդ ձեզ համար այդ հարաբերությունները վերջնականապես ավարտեք:
1. Եթե ձեզ շատ վատ եք զգում, մասնագետի դիմեք, որը կօգնի տեղի ունեցողն ավելի արագ եւ հեշտ վերապրել ու նոր հարաբերությունների պատրաստվել:
«Կանքը չի ավարտվում ամուսնալուծությամբ: Եթե կարողանաք ամեն ինչ վերլուծել եւ հասկանալ, թե ինչ է տեղի ունեցել այդ հարաբերություններում, ապա ապագա հարաբերություններում այդ բոլոր սխալներից խուսափելու հնարավորություն կունենաք»,- նշեց հոգեբանը:

Как пережить развод? 5 советов психолога
Развод – одно из тяжелейших событий в жизни человека, даже если он сам – инициатор этого развода. Несколькими советами о том, как пережить развод и подготовиться к новым отношениям, в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine поделилась семейный психолог Елена Шамова.
1. Займите свободное время чем-нибудь интересным. В прошлом, когда вы еще были парой, немало времени вы посвящали друг другу и совместным занятиям. После развода это время останется свободным, и его, как отметила психолог, желательно заполнить чем-то интересным и приятным: это могут быть походы в какие-нибудь интересные места (кино, театр, опера, выставки), общение с друзьями, занятия спортом и так далее. Все это поможет не зацикливаться на мыслях о травмирующем событии.
2. Постарайтесь не оставаться в одиночестве. Если Вам тяжело, не отказывайтесь от поддержки друзей, говорите с ними, делитесь тем, что Вас тревожит.
3. Не пытайтесь сразу же начать новые отношения. Некоторым может показаться, что если сразу же после развода начать встречаться с другим человеком, пережить развод будет легче. Но на самом деле все не так просто. Как отметила психолог, если Вы сразу же начнете новые отношения, Вы не успеете эмоционально пережить, завершить для себя первые отношения. Более того, скорее всего, новые отношения будут недолгосрочными, и Вы совершите те же самые ошибки, что и в прошлый раз.
4. Пройдите через все этапы принятия разрыва. Как отметила Елена Шамова, эмоциональный развод начинается намного раньше фактического и заканчивается, как правило, намного позже. Эмоциональный развод начинается уже тогда, когда отношения перестают давать паре то, что давали раньше – взаимопонимание, гармонию и так далее. Если у одного из партнеров появляется ощущение, что отношения пустые – это уже начало эмоционального развода. Он будет продолжаться еще какое-то время после получения документов о разводе.
Как отметила психолог, сколько бы отношения ни длились – полгода или 10 лет – Вы все равно будете переживать несколько стадий разрыва отношений. Сначала будет шок, неприятие – Вы не будете верить, что все это действительно происходит. Скорее всего, Вас будет тянуть к партнеру – Вы захотите вернуть его. Затем будут стадии агрессии (обида, злость – на себя и на партнера) и депрессии (апатия, нежелание что-либо делать). Все эти стадии могут длиться до 1-1.5 года. И их, как отметила психолог, желательно пережить, чтобы окончательно завершить для себя эти отношения.
1. Если Вам очень плохо, обратитесь к специалисту, который поможет быстрее и легче пережить происходящее и подготовиться к новым отношениям.
“На разводе жизнь не заканчивается. Если Вы сможете проанализировать и понять все, что произошло в этих отношениях, у вас будет шанс избежать всех этих ошибок в будущих отношениях”, - отметила психолог.