2023 թվականին կենսաթոշակների համար 19 մլրդ դրամ ավել կհատկացվի, քան այսօր է. Փոխնախարար
Ընդամենը 5 տարի անց Հայաստանում կենսաթոշակառուների թիվը զգալիորեն կաճի, եւ պետբյուջեից թոշակների համար հարկավոր կլինի 19 մլրդ դրամ ավել հատկացնել, քան այսօր է: Այս մասին լրագրողներին հայտնել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի փոխնախարար Սմբատ Սաիյանը:
Նրա խոսքով՝ 2018 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ Հայաստանում մոտ 455 600 մարդ թոշակներն անցյալ տարվա համեմատ 6000 դրամով պակաս է ստանում: Հաշմանդամության գրանցման համակարգում բարեփոխումների շնորհիվ կենսաթոշակ ստացող անձանց թիվը նվազել է. անցյալ տարի մոտ 13 հազար մարդ դադարել է հաշմանդամ համարվել: Միեւնույն ժամանակ, ավելացել է կենսաթոշակային տարիքի հասած մարդկանց թիվը:
2018 թվականին, ըստ փոխնախարարի, 1955 թվականին ծնված մարդիկ կսկսեն կենսաթոշակ ստանալ՝ մոտ 43 հազար մարդ: Իսկ 1960 թվականին ծնվածների թիվը, որոնք կենսաթոշակ կսկսեն ստանալ 2023 թվականին, մոտ 60 հազար է կազմում՝ գրեթե մեկուկես անգամ ավելի շատ:
Ներկայումս, ըստ փոխնախարարի, Հայաստանի յուրաքանչյուր աշխատող քաղաքացու խնամակալության տակ 1.1 կենսաթոշակառու կա, եւ դա բավականին վատ ցուցանիշ է: Սակայն 5 տարի անց իրավիճակը կարող է վատթարանալ, քանի որ թոշակառուների թիվը զգալիորեն կաճի: Այդպես, 2017 թվականին պետությունը, ըստ փոխնախարարի, կենսաթոշակների համար 223 միլիարդ դրամ է հատկացրել (մոտ 2 միլիարդ չի ծախսվել), իսկ 2023-ին ստիպված կլինի մոտ 19 միլիարդով ավել հատկացնել:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության տվյալներով՝ այսօր Հայաստանում կենսաթոշակ է ստանում 455609 մարդ: Նրանցից ծերության թոշակներ ստանում է 312.798 մարդ: Մնացածը ստանում է հաշմանդամության կենսաթոշակ (116 768), արտոնյալ կենսաթոշակ (2265) եւ կերակրողին կորցնելուկապակցությամբ կենսաթոշակ (9232):

В 2023 году на пенсии придется выделить на 19 млрд драмов больше, чем сегодня – замминистра
Всего через 5 лет число пенсионеров в Армении заметно вырастет, и на пенсии из госбюджета придется выделять на 19 млрд драмов больше, чем сегодня. Об этом в беседе с журналистами сказал заместитель министра труда и социальных вопросов Армении Смбат Саиян.
По его словам, по данным на 1 января 2018 года, в Армении около 455 600 людей, получающих пенсию – на 6000 меньше, чем в прошлом году. Число получающих пенсию людей сократилось за счет реформ в системе оформления инвалидности: около 13 000 людей в прошлом году перестали считаться инвалидами. Одновременно выросло число людей, достигших пенсионного возраста.
В 2018 году, по словам замминистра, начнут получать пенсию родившиеся в 1955 году люди – их примерно 43 000. А вот родившихся в 1960 году, которые начнут получать пенсию в 2023-ем – около 60 000 – почти в полтора раза больше.
На сегодняшний день, по словам замминистра, каждый работающий гражданин в Армении содержит 1.1 пенсионера, и это довольно плохой показатель. Однако через 5 лет ситуация может ухудшиться, так как число пенсионеров заметно вырастет. Так, в 2017 году государство, по словам замминистра, выделило на пенсии 223 млрд драмов (около 2 млрд не были потрачены), а в 2023-м придется выделить примерно на 19 млрд больше.
По данным министерства труда и социальных вопросов, в Армении на сегодняшний день пенсии получают 455 609 человек. Из них пенсии по старости получают 312 798 человек. Остальные получают пенсии по инвалидности (116 768), льготные пенсии (2265) и пенсии по случаю потери кормильца (9232).