Ամերիկացի բժիշկներին հաջողվել է կրծքագեղձի քաղցեղը բուժել տերմինալ փուլում
Ամերիկացի գիտնականներին հաջողվել է նոր թերապիայի միջոցով փրկել տերմինալ փուլի կրծքագեղձի քաղցկեղով կնոջը: Նոր թերապիայի շրջանակում կնոջ արյուն են ներմղել 90 մլրդ իմունային բջիջներ: ԱՄՆ Քաղցկեղի հետազոտության ազգային համալսարանի գիտնականների խումբը հայտնել է, որ բուժումն առայժմ փորձարարական է, սակայն ապագայում կարող է փոխակերպել այն, թե աշխարհում ընդհանրապես ինչպես են քաղցկեղը բուժում:
Երկու տարի առաջ բժիշկները Ֆլորիդայից Ջուդի Փերքինսին ասել են, որ նրան 3 ամսվա կյանք է մնացել: Նրա մոտ տերմինալ փուլում գտնվող կրծքագեղձի քաղցկեղ էր, որն արագ տարածվում էր, եւ չափազանց ուշ էր ստանդարտ մեթոդներով բուժելու համար:
«Մեկ շաբաթ հետո ես սկսեցի ինչ-որ բան զգալ: Ես զգում էի, թե ինչպես է կրծքիս մեջ ուռուցքը փոքրանում: Եվս մեկ կամ երկու շաբաթ հետո այն ամբողջությամբ անհետացավ»,- պատմել է նա:
Ջուդին հիշում է, թե միջամտությունից հետո ինչպես են իրեն առաջին անգամ ցույց տվել տոմոգրաֆիայի պատկերը՝ բոլոր բուժաշխատողները «քիչ էր մնում ուրախությունից վեր ցատկեին»: Այդ ժամանակ նրան առաջին անգամ ասել են, որ իրեն, ամենայն հավանականությամբ, կբուժեն:
Այսօր Ջուդին օրերն անցկացնում է հեռավոր քայլարշավներում եւ լողարկում ծովային կայակով: Վերջերս նա ավարտել է Ֆլորիդայում հինգ շաբաթ տեւած ուղեւորությունը
Կենդանի դեղ
Նոր տեխնոլոգիան «կենդանի դեղ» են անվանում: Քաղցկեղի ուսումնասիրման համաշխարհային առաջատար կենտրոններից մեկում դեղամիջոցը պատրաստում են հիվանդի սեփական բջիջներից:
«Մենք խոսում ենք բուժման ամենաանհատականացված տեսակի մասին, որպիսին հնարավոր է պատկերացնել»,- ասում է համալսարանի վիրաբուժության բաժնի ղեկավար բժիշկ Սթիվեն Ռոզենբերգը:
Նախկինի նման տեխնոլոգիան դեռեւս փորձարարական է եւ մինչեւ առավել լայն կիառումն անհրաժեշտ է ընդարձակ թեստավորում կատարել, սակայն իմանալու համար, թե ինչպես է աշխատում, նախ պետք է թշնամուն ուսումնասիրել:
Յուրաքանչյուր հիվանդի ուռուցքը հետազոտվում է գենետիկ մակարդակում, որպեսզի որոշվեն այն մուտացիաները, որոնց շնորհիվ քաղցկեղը կարելի է «տեսանելի» դարձնել մարդու իմունային համակարգի համար:
Ջուդիի դեպքում նրա ուռուցքում նույնականացվել են 62 գենետիկ շեղումներ, որոնցից չորսը գիտնականները կարողացել են օգտագործել ուռուցքի վրա գրոհելու համար:
Հաջորդ փուլը որսն է: Հիվանդի իմունային համակարգն արդեն գրոհում է քաղցկեղի վրա, սակայն պարտվում է: Այս պատճառով բժիշկները անալիզի են ենթարկում հիվանդի արյան մեջ լեյկոցիտները եւ դրանց շարքից առանձնացնում նրանք, որոնք կարող են քաղցկեղի դեմ պայքարել:
Այնուհետեւ լաբորատորիայում ստեղծվում են ահռելի քանակությամբ նման սպիտակ բջիջներ:
49-ամյա Ջուդիի օրգանիզմ էին ներմղվել մոտ 90 մլրդ այդպիսի բջիջներ:
«Մուտացիաները, որոնք քաղցկեղի պատճառն են, նրա աքիլլեսյան գարշապարն են»,- ասել է բժիշկ Ռոզենբերգը:
Պարադիգմայի փոփոխում
Քաղցկեղի դեմ պայքարի համար իմունաթերապիայի օգտագործման խնդիրն այն է, որ այն որոշ հիվանդների համար հրաշքներ է գործում, իսկ մեծամասնության վրա չի ազդում:
«Միջամտությունը փորձարկման փուլում է, մենք դեռեւս սովորում ենք դա ճիշտ անել, սակայն ապագայում այն կարելի է կիրառել քաղցկեղի ցանկացած տեսակի համար: Մեծ աշխատանք է սպասվում, սակայն քաղցկեղի բուժման մեջ պարադիգմայի առաջընթացի համար պոտենցիալ կա՝ դեպի յուրաքանչյուր հիվանդի համար եզակի դեղամիջոցի մշակում. սա բուժման մյուս տեսակներից շատ է տարբերվում»,- ասել է գիտնականը:

Американским врачам удалось вылечить рак груди в терминальной стадии
Американским ученым с помощью новой терапии удалось спасти женщину от рака груди в терминальной стадии. В рамках новой терапии в кровь женщины закачали 90 млрд иммунных клеток. Команда ученых из Национального университета США по исследованию рака сообщила, что лечение пока экспериментальное, но в будущем может преобразить то, как вообще в мире лечат рак.
Два года назад врачи сказали Джуди Перкинс из Флориды, что ей осталось жить три месяца. У нее был рак груди в терминальной стадии, который быстро распространялся - для лечения стандартными методами было слишком поздно.
«Через неделю я начала что-то чувствовать. Я чувствовала, как опухоль в моей груди уменьшается. Еще через неделю или две она исчезла полностью», - рассказала она.
Джуди вспоминает, как ей впервые после процедуры показали томографический снимок: все медицинские сотрудники «чуть ли не прыгали от радости». Тогда ей впервые сказали, что ее, скорее всего, вылечат.
Сегодня Джуди проводит дни в дальних походах и катается на морском каяке. Недавно она закончила пятинедельную поездку по Флориде.
Живое лекарство
Новую технологию называют «живым лекарством». Препарат делают из собственных клеток пациента в одном из ведущих мировых центров по изучению рака.
«Мы говорим о самом персонализированном виде лечения, который только можно представить», - говорит глава отдела хирургии университета доктор Стивен Розенберг.
Технология по-прежнему экспериментальная и перед тем, как начать применять ее более широко, необходимо обширное тестирование, но вот как она работает: сначала нужно изучить врага.
Опухоль каждого пациента исследуют на генетическом уровне, чтобы определить те мутации, благодаря которым можно сделать рак "видимым" для иммунной системы человека.
В случае Джуди в ее опухоли были идентифицированы 62 генетических аномалии, четыре из которых ученые смогли использовать, чтобы атаковать опухоль.
Следующий этап - охота. Иммунная система пациента уже атакует рак, но проигрывает. Поэтому врачи анализируют лейкоциты в крови пациента и выделяют среди них те, которые способны бороться с раком.
Затем в лаборатории в огромных количествах создаются похожие белые клетки.
В организм 49-летней Джуди было закачено около 90 миллиардов таких клеток.
«Мутации, которые были причиной рака, оказываются его ахиллесовой пятой», - сказал доктор Розенберг.
Смена парадигмы
Проблема использования иммунотерапии для борьбы с раком в том, что для некоторых пациентов она творит чудеса, а на большинство не действует.
«Процедура находится в стадии эксперимента, мы пока только учимся делать это правильно, но потенциально в будущем ее можно будет применить к любому раку. Предстоит сделать большую работу, но есть потенциал для сдвига парадигмы в лечении рака к разработке уникального препарата для каждого пациента - это очень отличается от других видов лечения», - сказал ученый.