Ինչո՞ւ են դեղապատ ստենտները սովորականներից ավելին արդյունավետ
Բժիշկներից շատերի կարծիքով՝ դեղապատ ստենտների հայտնագործությունը բժշկության մեջ կարեւորագույն ձեռքբերումներից մեկն է. այս ստենտները փրկում են սրտի կաթվածի հետ բախված հարյուր հազարավոր մարդկանց կյանքը: Հայտնի բժիշկ, Ռուսաստանի Դաշնության էնդովասկուլյար վիրաբույժների միության նախագահ, ակադեմիկոս Բագրատ Ալեքյանն ասում է, որ դեղապատ ստենտները շատ ավելի արդյունավետ են սովորական ոչ դեղապատ ստենտներից:
Ինչպես նշում է Բագրատ Ալեքյանը, երբ անցյալ դարի 90-ական թվականներին կորոնար անոթների ստենտները հայտնվեցին կարդիովիրաբույժների զինանոցում, դա իսկական հեղափոխություն դարձավ: Ստենտը ներանոթային պրոթեզ է չժանգոտվող պողպատից կամ կոբալտաքրոմային համաձուլվածքից, որը մտցվում է սրտի խցանված անոթի մեջ՝ վերականգնելով արյան մատակարարումը:
Սակայն շուտով պարզվել է, որ վիրահատությունից մեկ տարի հետո հիվանդների մոտ 30 տոկոսը կրկին հայտնվել է բժշկի կաբինետում, քանի որ ստենտը ծածկվում է այն նույն վահանիկներով, որոնք ժամանակին խցանել էին անոթը եւ սրտի կաթվածի պատճառ դարձել: Ստիպված էին այս հիվանդներին նորից վիրահատել:
Իսկական հեղափոխություն առաջացրին դեղապատ ստենտները. սա կոբալտաքրոմային համաձուլվածքից ներանոթային պրոթեզ է ծածկույթով, որն ազատում է անոթի կրկնակի նեղացումը եւ իր ստենտի խցանումը խոչընդոտող դեղային նյութը:
Մասնագետի խոսքով՝ 2002 թվականին անցկացված հետազոտությունները ցույց են տվել, որ սովորական ստենտի տեղադրումից հետո մեկ տարի անց հիվանդների 35 տոկոսը բախվում է անոթի կրկնակի նեղացմանը եւ/կամ ստենտի խցանմանը: Իսկ դեղապատ ստենտներ օգտագործելիս հիվանդների միայն 5 տոկոսն է մեկ տարի անց կրկին բժշկի մոտ վերադառնում:
Ինչպես նշեց Բագրատ Ալեքյանը, մինչեւ վերջերս Ռուսաստանում, որտեղ նա աշխատում է, սովորական ստենտները դեղապատներից ավելի հաճախ էին օգտագործվում: Սակայն վերջերս ռուսաստանցի մասնագետները նոր կլինիկական հրահանգներ են թողարկել, որոնց համաձայն՝  երկրում տեղադրվող ստենտների մոտ 80 տոկոսը պետք է դեղապատ լինի: Բանն այն է, որ եթե ստենտը տեղադրելուց հետո մի քանի ամիս անց հիվանդը վերադառնում է բժշկի մոտ, եւ պահանջվում է նրան եւս մեկ վիրահատություն կատարել, պետությունը ստիպված է այդ հիվանդի համար կրկնակի գումար ծախսել, ուստի դեղապատ ստենտները, որոնց դեպքում խնդրի կրկնվելու վտանգը փոքր է, արդյունքում պետության համար ավելի էժան են: Բժիշկ Ալեքյանը հույս ունի, որ 2019 թվականից Ռուսաստանում կսկսեն դեղապատ ստենտներն ավելի հաճախ տեղադրել:
Հիշեցնենք, որ Stent for Life ծրագրի շրջանակում մինչեւ հիմա սրտի կորոնար անոթների անհետաձգելի ստենտավորումն անցկացվում էր ոչ դեղապատ ստենտներով, իսկ հիմա դրանք կանցկացվեն դեղապատ ստենտների կիրառմամբ՝ այն դեպքերի բացառությամբ, երբ հակացուցումներ կան:

Почему стенты с лекарственным покрытием эффективнее обычных?
Многие врачи считают изобретение стентов с лекарственным покрытием одним из важнейших достижений в медицине: эти стенты спасают жизни сотен тысяч людей, столкнувшихся с инфарктом. Как рассказал известный врач, президент союза эндоваскулярных хирургов Российской Федерации, академик Баграт Алекян, стенты с лекарственным покрытием намного эффективнее обычных нелекарственных стентов.
Как рассказал Баграт Алекян, когда в 90-х годах прошлого века в арсенале кардиохирургов появились стенты для коронарных артерий, это стало настоящей революцией. Стент – это внутрисосудистый протез из нержавеющей стали или кобальт-хромового сплава, который вводится в закупорившийся сосуд сердца, восстанавливая кровоснабжение.
Вскоре, однако, выяснилось, что через год после операции около 30% пациентов снова оказываются в кабинете врача, так как стент забивается теми же бляшками, что в свое время закупорили артерию и стали причиной инфаркта. Этих пациентов приходилось заново оперировать.
Настоящую революцию совершили стенты с лекарственным покрытием: это внутрисосудистый протез из кобальт-хромового сплава с покрытием, которое высвобождает лекарственное вещество, препятствующее повторному сужению сосуда и закупориванию самого стента.
По словам специалиста, проведенные в 2002 году исследования показали, что после установки обычного стента около 35% пациентов спустя год сталкиваются с повторным сужением сосуда и/или закупориванием стента. А при использовании стентов с лекарственным покрытием лишь около 5% пациентов снова возвращаются к врачу спустя год.
Как отметил Баграт Алекян, до недавних пор в России, где он работает, обычные стенты использовались намного чаще лекарственных. Однако недавно российские специалисты выпустили новые клинические рекомендации, согласно которым, около 80% устанавливаемых в стране стентов должны быть с лекарственным покрытием. Дело в том, что если пациент через несколько месяцев после установки стента возвращается к врачу – и ему требуется еще одна операция, государство вынуждено потратить на этого пациента двойную сумму, поэтому стенты с лекарственным покрытием, с которыми риск повторения проблемы ниже, в итоге обходятся государству намного дешевле. Доктор Алекян надеется, что с 2019 года в России начнут чаще устанавливать лекарственные стенты.
Напомним, что неотложное стентирование коронарных артерий сердца в рамках программы Stent for Life до сих пор проводилось с применением нелекарственных стентов, а теперь они будут проводиться с применением лекарственных стентов, за исключением тех случаев, когда есть противопоказания.