Կամու-կամու պտուղները նյութափոխանակությունն արագացնում են եւ նպաստում նիհարելուն
Կամու-կամու պտուղները կամ Myrciaria dubia-ն նիհարելուն նպաստում է նյութափոխանակության արագացման հաշվին:
Ինչպես հայտնում է The Daily Mail-ը, այս պտուղները շատ հանրաճանաչ են դարձել առողջ կենսակերպի հետեւորդների շրջանում: Կատարված հետազոտություններով հաստատվել է, որ Կամու-կամու պտուղները, որոնք աճում են Ամազոնի ցածրադիր արեւադարձային անտառներում, իսկապես առողջության վրա բարերար ազդեցություն ունեն:
Ճարպոտ եւ քաղցր սնունդից կազմված սննդակարգով սնվող մկները, որոնց սնունդի մեջ միաժամանակ Կամու-կամու է գործածվել, արդյունքում 50 տոկոսով ավելի քիչ են գիրացել, քան հսկիչ խմբի կրծողները: Հետազոտությունը տեւել է 8 շաբաթ: Լավալի համալսարանի աշխատակիցները նշում են, որ Կամու-կամուն արագացնում է նյութափոխանակությունը, երբ մարմինը հանգիստ վիճակում է:
Սակայն առողջության վրա նրա դրական ազդեցությունը սրանով չի սահմանափակվում. այն նաեւ նվազեցնում է դիաբետի եւ սրտի հիվանդությունների զարգացման վտանգը, պայքարում է բորբոքային պրոցեսների դեմ: Կամու-կամուով սնված կրծողներն արդյունքում շաքարի ավելի համարժեք ցուցանիշներ են ունեցել: Փոխվել է նաեւ աղիների միկրոֆլորան՝ աճել է A. Muciniphila բակտերիաների թիվը եւ նվազել Lactobacillus բակտերիաների քանակությունը: Արդյունքում փորձարկմանը մասնակցող մկների աղիներում բորբոքումների մակարդակն ավելի ցածր է եղել, քան հսկիչ խմբի նրանց ցեղակիցների մոտ:

Плоды Каму-каму ускоряют обмен веществ и способствуют потере веса
Плоды Каму-каму, или Мирциарии сомнительной, способствуют потере веса за счет ускорения обмена веществ.
Как сообщает The Daily Mail, данные плоды стали очень популярны среди поклонников здорового образа жизни. Проведенные исследования подтвердили, что плоды Каму-каму, растущего в тропических лесах Амазонской низменности, действительно благотворно влияют на здоровье.
Мыши, сидевшие на диете из жирной и сладкой пищи, и при этом употреблявшие в пищу Каму-каму, в итоге набирали на 50% меньше веса, чем грызуны из контрольной группы. В общей сложности исследование продолжалось восемь недель. Сотрудники Университета Лаваля отмечают, что Каму-каму ускоряет обмен веществ, когда тело находится в состоянии покоя.
Однако этим его положительное воздействие на здоровье не ограничивается: он снижает также риск развития диабета и болезней сердца, борется с воспалительными процессами. Грызуны, которые питались Каму-каму, имели в итоге более адекватные показатели сахара. Менялась также микрофлора кишечника - росло число бактерий A. muciniphila и уменьшалось количество бактерий Lactobacillus. В итоге у участвующих в эксперименте мышей был ниже уровень воспалений в кишечнике, чем у их сородичей из контрольной группы.